Share
Shko poshtë
avatar
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Gënjeshtra skandaloze: Ja faktet zyrtare që tregojnë se qeveria nuk ka ndërtuar as 1 mijë km rrugë

prej Mon 22 Apr 2013 - 13:35

Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve dhe Fondi Shqiptar i Zhvillimit kanë ndërtuar rreth dhjetë herë më pak rrugë se ajo që thuhet publikisht nga kryeministri Berisha. Të paktën kjo sipas deputetit socialist Erion Brace që në një përllogaritje të tij bazuar në dokumentet e këtyre dy institucioneve jep një statistikë zyrtare e cila nxjerr zbuluar gjithë gënjeshtrat e kryeministrit për shifrat që kanë të bëjnë me ndërtimin e rrugëve.
Ja faktet që ai sjell bazuar në shifra konkrete të dokumentuara
* Nga Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve, janë ndërtuar rruge te:
- KATEGORISE “A”, me nëngrupet “A1″ dhe “A2″ (referuar standardeve te ndryshme)
- KATEGORISE “B”, me nëngrupet “B1″ dhe “B2″ (referuar standardeve te ndryshme)
- KATEGORISE “C”, me nëngrupet “C1″ dhe “C2″ (referuar standardeve te ndryshme)
1. Ne kategorinë “A”, NE TOTAL, nga 2006-2012, janë ndërtuar vetëm:
2 1 5, 58 kilometra rruge. (Këto janë rrugë me katër korsi gjerësi 24-25 metra. Një pjesë e tyre ende nuk ka mbaruar.)
Te ndara sipas nëngrupeve, kilometrat janë këto:
- “A”: janë ndërtuar 2 9, 50 KM
- “A1″: janë ndërtuar 8, 74 KM
- “A2″: janë ndërtuar 1 7 7, 34 KM
(Në të tre kategoritë shumë prej këtyre kilometrave ende nuk kanë mbaruar)
2. Ne kategorinë “B”, NE TOTAL, nga 2006-2012, janë ndërtuar 1 6 7, 03 kilometra rruge.
Te ndara sipas nëngrupeve, kilometrat janë këto:
- “B”: janë ndërtuar 5 3, 72 KM
- “B1″: janë ndërtuar 8 7, 31 KM
- “B2″: janë ndërtuar 2 6 KM
(Ende nuk kanë mbaruar)
3. Ne kategorinë “C”, NE TOTAL, nga 2006-2012, janë ndërtuar: 3 9 3, 93 kilometra rruge.
(Këto janë rrugë me dy krosi me gjerësi 7,5 -10 metra që ende nuk kanë mbaruar)
Te ndara sipas nëngrupeve, kilometrat janë këto:
- “C”: janë ndërtuar 1 3 6 KM
- “C1″: janë ndërtuar 1 2 8, 78 KM
- “C2″: janë ndërtuar 1 2 9, 15 KM
(Të gjitha këto ende nuk kanë mbaruar)/alb-observer.com/


Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 21325
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Gënjeshtra skandaloze: Ja faktet zyrtare që tregojnë se qeveria nuk ka ndërtuar as 1 mijë km rrugë

prej Fri 3 May 2013 - 3:40
As varr nuk i takon Saliut e jo me vend-qeverisje...

Kot qe rron!...


Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi