Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

prej Wed 7 Sep 2011 - 18:40
Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë  12180d1315408585t-zbulohet-nje-planet-i-ri-ku-mund-te-kete-jete-planeti_i_ri-
Kërkuesit nga observatori astronomik në Gjeneva kanë zbuluar një planet të ngjashëm me Tokën. Planeti i emëruar HD 85511 b është kandidati më i mundshëm ku mund të ketë jetë. Ai ndodhet rreth 36 vite dritë larg nga sistemit ynë diellor bëhet e ditur në një artikull të publikuar në revistën “Astrnomy & Astrophysics”.

Shkencëtarët thonë se planeti është brenda limitit të zonës së përshtatshme për jetë. Ai është rreth 3.6 herë më i rendë se Toka dhe i dihet vetëm 54 ditë për të përshkruar orbitën e diellit, HD 85511. Ndodhet më afër Diellit të tij se sa Toka tek Dielli ynë.

Hulumtuesit, bazuar në llogaritë e tyre supozojnë që atmosfera e tij është e ngjashme me atë në Tokë, me oksigjen, dioksid karboni dhe azot.

Planetit u zbuluar nga teleskopi Harps. Në vitin 2007 po kërkuesit nga Gjeneva zbuluan një tjetër planet, Gliese 581 d, i cili është një tjetër kandidat i fortë ku besohet se mund të ketë jetëZbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Shkarravitsi_i_Madh
Shkarravitsi_i_Madh
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 758
<b>Hobi</b> Hobi : pune
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/08/2011

default Re: Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

prej Wed 7 Sep 2011 - 18:42
interesant Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë  4053947266


Me Fal Nen!
pexha
pexha
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1673
<b>Hobi</b> Hobi : forumet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kamenic
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/01/2011

default Re: Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

prej Wed 7 Sep 2011 - 18:44
o duhet me shku me jetu atja se ndoshta nuk ka politikSponsored content

default Re: Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi