Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Botëkuptimi!

prej Sun 18 Sep 2011 - 13:01
Message reputation : 100% (1 vote)
Botëkuptimi, sistem pikëpamjesh, nocionesh dhe përfytyrimesh mbi botën në përgjithësi, mbi vendin që zë njeriu në të dhe mbi rolin që ai luan..Problemi themelor i çdo botëkuptimi është raporti midis materies dhe ndërgjegjës, qënies dhe mendimit.
Botëkuptimi është njeriu përballë botës dhe fenomeneve të pafund që e rrethojne. Ai nuk është i qëndueshëm, është një qëndrim empirik që bazohet në intuitën dhe jo në lidhje logjike shkak-pasoje.

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi