Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Monolog...pyes veten! Empty Monolog...pyes veten!

Wed 19 Oct 2011 - 17:00
Mar shkas te hap kete teme se m'u duk shume interesante per arsye se ne nje menyre apo tjeter te gjithe e pyesim veten (ndonese disa me rralle e disa me shpesh).

A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?
Çfare me tremb?
A jam i lumtur me jeten qe bej?
Cili eshte qellimi i jetes sime?
Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?
A kam dashuruar?
A do vij dita te martohem?
A eshte paraja kuptimi i jetes?


Ju i keni menduar ndonjehere keto pyetje? Cilat jane pergjigjet tuaja? Pasi t'i keni menduar, a jeni ndjere me te vetedijshem?



Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Monolog...pyes veten! Empty Re: Monolog...pyes veten!

Wed 19 Oct 2011 - 19:14
Pyeta veten ku jam,
A thua në anër jam.
Po djersitem dhimbje nuk kam,
Sa çudi në këtë gjendje që jam.
Prek stomakun mos vallë dhimbje barku kam,
E kotë, e kotë, simptome të tilla s’kam.
Njerëz pranë shikojë,
Të gjithë jo të qetë i shikojë.
Dielli doli, të nxehtin spo e duroj,
Bylbyli këndon, zëri i tij më ngacmon,
Sa çudi në këtë gjendje që jam.
Nata afrohet, erësira më frikëson,
Dëgjoj zërin e plakës që po rënkon,
Durim, i thash vetes mos u dorëzo,
Mbështetju Zotit i cili mëshiron,
E fitoren nuk e vonon.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Monolog...pyes veten! Empty Re: Monolog...pyes veten!

Wed 19 Oct 2011 - 19:28
A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?Them se kujdesi ne kete rast ka te bej me ekulibrin, nese nuk gabohem...Them se po, une mundohem te jem gjithnje e kujdesshme!

Çfare me tremb?Me tremb semundja/shendeti i keq...Me tremb edhe idea qe nje dite do humb mundesine te kem afer ata qe dua.

A jam i lumtur me jeten qe bej?Lumturia eshte relative por mendoj qe une kam nje favor ne lidhje me te Kam nje burim lumturie ne familjen time!

Cili eshte qellimi i jetes sime?Ta jetoj ate...me te mirat dhe te keqiat e saja!

Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?Hmmm nuk e di nese eshte zili ajo qe kam ndjere, apo ambicje por cfare do qe te jete them se eshte e shendetshme dhe e domosdoshme per nje zhvillim te njeriut! Te nxit, dhe behesh akoma me i forte, i afte, etj.

A kam dashuruar?Po...dhe shume
A do vij dita te martohem?Si te doje partia...
A eshte paraja kuptimi i jetes?Per mua jo, por kuptimi/qellimi i jetes time eshte shume shume i varur nga to. Pra nese nuk do kem nje gjendje te mire ekonomike, nuk do arrij dot kurre qellimin tim!


Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Monolog...pyes veten! Empty Re: Monolog...pyes veten!

Wed 19 Oct 2011 - 19:40
A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?
Kujdes asnjihere nuk di fillimin dhe marimin e asaj fjale ...dhe pse munohem me ken e kujdeshme
Çfare me tremb?
Vec venimi i zotit se ai na jep ai venos per ne dhe ai na merr
A jam i lumtur me jeten qe bej?
Po jam dhe pse kena probleme
Cili eshte qellimi i jetes sime?
Te jetoj ashtu sic duhet
Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?
Ziliqar bahem dhe me kuptimin e mire te fjales jo gjithmone per keq
A kam dashuruar?
Po dhe me gjith forcen teme
A do vij dita te martohem?
Ne e paste dhante zoti do vine dhe ajo dite per mu
A eshte paraja kuptimi i jetes?
ne nji fare menyre po sepse pa lek skam jete
Mariglen
Mariglen
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 1124
<b>Hobi</b> Hobi : pikturen, pune tattoo!!!!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Athine .......
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/08/2011
https://www.facebook.com/profile.php?id=100005157990444&ref=t

Monolog...pyes veten! Empty Re: Monolog...pyes veten!

Wed 19 Oct 2011 - 21:23
Anna shkruajti:A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?Them se kujdesi ne kete rast ka te bej me ekulibrin, nese nuk gabohem...Them se po, une mundohem te jem gjithnje e kujdesshme!

Çfare me tremb?Me tremb semundja/shendeti i keq...Me tremb edhe idea qe nje dite do humb mundesine te kem afer ata qe dua.

A jam i lumtur me jeten qe bej?Lumturia eshte relative por mendoj qe une kam nje favor ne lidhje me te Kam nje burim lumturie ne familjen time!

Cili eshte qellimi i jetes sime?Ta jetoj ate...me te mirat dhe te keqiat e saja!

Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?Hmmm nuk e di nese eshte zili ajo qe kam ndjere, apo ambicje por cfare do qe te jete them se eshte e shendetshme dhe e domosdoshme per nje zhvillim te njeriut! Te nxit, dhe behesh akoma me i forte, i afte, etj.

A kam dashuruar?Po...dhe shume
A do vij dita te martohem?Si te doje partia...
A eshte paraja kuptimi i jetes?Per mua jo, por kuptimi/qellimi i jetes time eshte shume shume i varur nga to. Pra nese nuk do kem nje gjendje te mire ekonomike, nuk do arrij dot kurre qellimin tim!


se kam thene kot une qe je filozofe ti
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Monolog...pyes veten! Empty Re: Monolog...pyes veten!

Wed 19 Oct 2011 - 21:38
A duhet te jem gjithmone i kujdesshem? Besoj se po,ndaj njerezve qe ste duan dhe ndaj njerezve qe te duan...Ndaj njerezve qe ste duan se te vjen e keqja,ndaj njerezve qe dua qe mos ti lendoj dhe pa dashje...
Çfare me tremb? Asgje,pasi cdo gje eshte pjese e jetes,trajtohet dhe jetohet si e tille,si doqofshin gjerat...
A jam i lumtur me jeten qe bej? E kenaqur do thoja,lumturia eshte dicka e madhe qe nuk''ekziston'',pasi njeriu eshte shume kerkues dhe egoist...Mund te kete momente kenaqesie,pelqimi,grimca lumturie apo krenarie per cfare arrin,por te jesh i lumtur eshte nje gjendje apoteosi...
Cili eshte qellimi i jetes sime? Qellimi kryesor do ishte qetesia shpirteore nga ku marrin nismen dhe qellimet e tjera...
Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time? Se besoj,kenaqem me cfare kam,mundohem tja di vleren e ta shijoj cfare me ofrohet,por gjithmone duke hedhur koken pak me para per te pare sa ka me mire e sa ka me keq...Krahasimi i ketyre te dyjave ndonjehere te ben te kuptosh qe me ato qe ke je me fat....
A kam dashuruar? Ndoshta...
A do vij dita te martohem? pres princin e kalter
A eshte paraja kuptimi i jetes? Jo eshte kuptimi i kapricove,plotesim i nevojave materiale dhe kaq...

Ju i keni menduar ndonjehere keto pyetje? Cilat jane pergjigjet tuaja? Pasi t'i keni menduar, a jeni ndjere me te vetedijshem?

Edhe i kam menduar,zakonisht keta pyetje behen kur je tek me tek me vetveten...Kur fillon kerkon llogari dhe mundohesh te gjesh pergjigje...Une ndeshem shpesh me veten time,dhe bej llogari ku jam,ku kam qene dhe cdo veproj per te qene akoma....Nuk ekzistoj nga tjeret por ekzistoj per vete,kjo me jep deshire per te ecur pak me kembe ne toke...


Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Monolog...pyes veten! Empty Re: Monolog...pyes veten!

Wed 14 Mar 2012 - 1:03
Mariglen shkruajti:
Anna shkruajti:A duhet te jem gjithmone i kujdesshem?Them se kujdesi ne kete rast ka te bej me ekulibrin, nese nuk gabohem...Them se po, une mundohem te jem gjithnje e kujdesshme!

Çfare me tremb?Me tremb semundja/shendeti i keq...Me tremb edhe idea qe nje dite do humb mundesine te kem afer ata qe dua.

A jam i lumtur me jeten qe bej?Lumturia eshte relative por mendoj qe une kam nje favor ne lidhje me te Kam nje burim lumturie ne familjen time!

Cili eshte qellimi i jetes sime?Ta jetoj ate...me te mirat dhe te keqiat e saja!

Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time?Hmmm nuk e di nese eshte zili ajo qe kam ndjere, apo ambicje por cfare do qe te jete them se eshte e shendetshme dhe e domosdoshme per nje zhvillim te njeriut! Te nxit, dhe behesh akoma me i forte, i afte, etj.

A kam dashuruar?Po...dhe shume
A do vij dita te martohem?Si te doje partia...
A eshte paraja kuptimi i jetes?Per mua jo, por kuptimi/qellimi i jetes time eshte shume shume i varur nga to. Pra nese nuk do kem nje gjendje te mire ekonomike, nuk do arrij dot kurre qellimin tim!


se kam thene kot une qe je filozofe ti

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
MeMories
MeMories
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 1088
<b>Hobi</b> Hobi : Leximi...
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Diku Neper Bote...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/12/2011

Monolog...pyes veten! Empty Re: Monolog...pyes veten!

Mon 19 Mar 2012 - 11:37
Aяjαиα shkruajti:Mar shkas te hap kete teme se m'u duk shume interesante per arsye se ne nje menyre apo tjeter te gjithe e pyesim veten (ndonese disa me rralle e disa me shpesh).

A duhet te jem gjithmone i kujdesshem? padyshim se mos kujdesja prish cdo gje.....
Çfare me tremb? Jeta cfar dona sjell...
A jam i lumtur me jeten qe bej? Flm o Zot qe me bere te vlersoj cdo gje....dhe te ndieh lumturin....
Cili eshte qellimi i jetes sime? te kem nje familje te shendosh....
Pse shpesh ndodh te behem "ziliqar", mos valle me ka munguar diçka ne jeten time? Asnjhere sjam ndi e till mjafton kjo e kam........
A kam dashuruar? kam dashuruar dhe dashuroj....
A do vij dita te martohem? mka ardh....
A eshte paraja kuptimi i jetes?
gjithqka nket jet ka kuptimin evete....

Ju i keni menduar ndonjehere keto pyetje? Cilat jane pergjigjet tuaja? Pasi t'i keni menduar, a jeni ndjere me te vetedijshem?



Sponsored content

Monolog...pyes veten! Empty Re: Monolog...pyes veten!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi