Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Imazhi, astronomët fiksojnë një planet të ri Empty Imazhi, astronomët fiksojnë një planet të ri

Thu 20 Oct 2011 - 15:11
Imazhi, astronomët fiksojnë një planet të ri Planeti-300x194
Një astronom ka fiksuar momentin e parë të asaj çka besohet të jetë imazhi i një planeti që po formohet rreth një ylli. Instituti i Astronomisë tha se Adam Kraus përdori teleskopin Keck në Mauna Kea për të gjetur planetin. Astronomi nga Universiteti i Haëaii ishte dke punuar sëbashku me Michael Ireland nga Universiteti i Macquarie dhe laboratorin kërkimor astronomik të Australisë. LdCa 15 b është 450 vjet dritë larg tokës dhe është i ndërtuar nga pluhur dhe gaz. Ai është planeti më i ri i gjendur deri më tani. Kraus prezantoi zbulimin tek NASA në qendrën e fluturimeve hapësinore që ndodhet në Maryland. Shkëncëtarët nuk kanë qenë në gjendje të shohin planete të tilla të reja më parë pasi ato ndodhen shumë pranë yjeve. Kraus dhe Ireland përdorën pasqyra për të mund të shmangur pengesat në shikimin e planetit.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi