Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kina shpik trenin "me këmbë"

prej Fri 18 Nov 2011 - 15:09
Kina shpik trenin "me këmbë" Tren-shpejteAzia vazhdon të na çudisë me evoluimin elektronik që po kryen. Kësaj rradhe është superfuqia ekonomike, Kina, e cila po planifikon të prodhojë një tren që ndryshe nga të zakonshmit do të lëvizë mbi rrugë dhe pa bllokuar trafikun e rënduar të kryeqytetit Pekin, raporton gazeta kombëtare indiane, "Hindu".

Një linjë me autobuzë "fluturues", që kalon rreth 2 metra mbi rrugë, do të eksperimentohet brënda fundit të vitit në Pekin. Autobuzi, ideuar nga inxhinierët kinezë dhe i ndërtuar nga "Shenzehn Hashi Corporation", më saktë mund të quhet një autobuz me “këmbë të gjata”.

Shinat në të cilat do të levizë ky tren do të vendosen në anë të rrugëve. Për këtë shkak do të ndërtohet një tunel i lartë 2.2 metra mbi të cilin do të udhëtojë autobuzi i cili do të punojë me energji diellore.

Në pjesën e poshtme të tij ku do të kalojë rruga do të mund të vazhdojnë të qarkullojnë automjetet jo më të lartë se 1,8 m. /albeu.com/


Kina shpik trenin "me këmbë" Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
jeta.17
jeta.17
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 400
<b>Hobi</b> Hobi : lEXIMI
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : KOSOV
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2011

default Re: Kina shpik trenin "me këmbë"

prej Wed 23 Nov 2011 - 0:37
Laughing


Mos e krahaso personalitetin tim me sjelljen time sepse personaliteti im jam un ndersa sjellja ime varet nga ti!!!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi