Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Anglezja kërkon të shëtisë në Antarktidë e vetme, plot 1700 kilometra

prej Mon 21 Nov 2011 - 18:47
Anglezja kërkon të shëtisë në Antarktidë e vetme, plot 1700 kilometra Antarkdtide-noaLondër, 21 Nëntor 2011 NOA/ R.Bulku - Aventurierja brinake Felicity Aston është drejtuar për në Antarktidë, ku do të provojë të bëhet personi i parë që do të përshkojë këtë kontinent duke përdorur muskujt e trupit të saj.

Aston do të niset me anë të një avioni charter që do të kryejë ndalesën në Kili dhe më pas do të arrijë në një bazë të kontinentit të akullt.

Më pas Aston do të nisë aventurën e saj e vetme, me ski dhe një slitë që do ta ketë gjithnjë me vete.

Nga pika e nisjes Aston do të kalojë një akullnajë dhe disa male transantarktide, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Gruaja e guximshme do të marrë me vete një peshë prej 80 kilogramësh dhe do të udhëtojë duke përshkuar zonat e akullta në temperaturën -40 gradë Celsius.

Megjithatë duhet theksuar se Aston nuk kënaqet duke arritur vetëm pikën me jugore të kontinentit pasi ajo kërkon të kalojë në krahun tjetër të tij, në një udhëtim që është i gjatë 1 mijë e 700 kilometër.

r.b/NOA


Anglezja kërkon të shëtisë në Antarktidë e vetme, plot 1700 kilometra Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi