Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Danimarkë, tradita që masakron balenat

prej Sat 26 Nov 2011 - 0:31
Danimarkë, tradita që masakron balenat Balena-noaDanimarkë, 24 nëntor NOA - Quhet “Grindadrap” gjuetia, ose më saktë, masakra që çdo vit ndodh kundrejt balenave dhe praktikohet në brigjet e ishujve Faroe në Danimarkë.
Një traditë e përgjakshme që praktikohet që nga kohët e vikingëve dhe vazhdon të jetë e pranishme dhe në ditët e sotme pasi konsiderohet si diçka që sjell mbarësi.
Përgjatë “Grindadrap”, gjitarët gjigand, nxiten për tu nxjerrë në breg për të marrë goditjen e tyre përfundimtare dhe në këto moment të gjithë grumbullohet në plazhe për të parë masakrën me përmasa gjiagnde, ku uji i detit dhe gjaku bashkohen në një ngjyrë të vetme.
Është një pjesë e folklorit e cila vazhdon ende të praktikohet, por që dënohet shumë ashpër nga organizatat animaliste në mbarë botën.
Në fund të kësaj gjuetie të gjithë banorët danezë duhet thënë se ndajnë ushqimin në pjesë, pasi shitja e tij është e jashtëligjshme.
r.b/NOA


Danimarkë, tradita që masakron balenat Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi