Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default New York nen uje pas 10 vjetesh

prej Sat 26 Nov 2011 - 14:23
New York nen uje pas 10 vjetesh New-y2Ideja e një përmbytjeje të qytetit më të gjallë të botës mund të mos jetë vetëm një skenar për filmat e fantashkencës. Në fakt sipas një studimi të fundit të shkenctarëve “The Perfect Storm”, (Stuhia Perfekte), mund të përmbys New Yorkun pas një dekade.
Një studim i realizuar nga kërkues shkencorë të universitetit të “Kolumbias”-së me kërkesë të autoritetit të Energjisë dhe Zhvillimit të Nju Jorkut, del në përfundimin se një stuhi e tillë e përbindshme do të fundosë qytetin pas një dekade.
Sipas studiuesve arsyeja kryesore është ngrohja globale. Pasojat e kësaj të fundit do të qojnë në ngritjen e nivelit të detit. Përfundimi studimit është se qyteti mund të mbulohet nga uji pas 10 vjetësh, sapo mbi të të përplaset një furtunë madhore.
Studimi është detajuar në një raport prej 600 faqesh. Ai lë të kuptohet se njujorkezët duhet të fillojnë të pajtohen me idenë se vitet në vazhdim, stina e verës do të jetë më e nxehte, dimrat më të ftohtë e me më shumë dëborë dhe mbi të gjitha, përmbytjet do të kenë pasoja shkatërruese mbi ambientin.

Burimi: Gazeta Shekulli


New York nen uje pas 10 vjetesh Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi