Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kubë, 'Mbreti i purove' thyen tjetër rekord Empty Kubë, 'Mbreti i purove' thyen tjetër rekord

Sun 27 Nov 2011 - 1:08
Jose "Cueto" Castelar është mjeshtër i prodhimit të purove kubane.Askush tjetër nuk i mbështjell fletët e duhanit si ai, e jo më kot dhe e quajnë 'Mbreti i purove'.

Castelar nuk eshte nje njeri qe druhet ta vere ne dukje talentin e tij, por kete here 67-vjecari e ka tejkaluar vetveten.Me krijimin e nje puroje 81,8 metra te gjate, ai ka thyer rekordin ekzistues ne librin e Guinness-it. per castelar, ky eshte cmimi i peste i ketij lloji.

"Jam shume krenar per kete cmim. Shume pak kubane kane thyer rekorde dhe mendoj se une jam i vetmi qe kam marre 5 cmime", tha Castelar.

Ambasadorja britanike ne Kube, i beri 67-vjecarit urimet e saj.

"Ta thyesh rekordin nje here, eshte nje gje. Ta thyesh pese here, eshte e jashtezakonshme dhe nje nderim qe i behet talentit te tij. Ka krijuar nje puro te mrekullueshme kubane, qe jane dhe me te mirat ne bote", tha Dianna Melrose, ambasadore e Mbreterise se Bashkuar.

Me pare, Cueto, sic e njohin ndryshe, ka prodhuar puro me gjatesi nga 11 dhe deri e fundit, 45, 4 metra, per te mberritur tani se fundi ne dyfishimin e saj. Pas kapercimit te nje kufiri tjeter, 67-vjecari shprehet i bindur se suksesi i tij nuk do te perfundoje ketu dhe se do te vazhdoje ta mbaje titullin ne ishull.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi