Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite

prej Wed 30 Nov 2011 - 15:20
Shuhet ne moshen 72 vjecare pretendenti i fronit mbretëror Leka Zogu i Pare. Leka Zogu, nderroi jete ne spitalin neurokirurgjik ne Tirane, pas nje perpjekje mes jetes dhe vdekjes per me shume se dy javesh. Leka Zogu vuante nga ato qe ne mjeksi cilesiohen si vuajtje multisistemike, kryesisht ne mushkeri dhe zemer dhe ditet e fundit mbahej me frymemarrje artificiale. Po cili ishte Leka Zogu i pare? Me 5 prill 1939, dy dite para pushtimit te vendit nga Italia fashiste, shqiptaret uruan dhe festuan ardhjen ne jete te princit trashegimtar, Leka Zogu i Pare. Thene ndryshe, Mbretin e ardhshem. Mirepo, Leka Zogu u largua nga Atdheu vetem dy ditesh. Ne shkolle dhe mjedisin jashte familjes, Leka Zogut tashme ne mergim i duhej te komunikonte ne anglisht. Me pas, diktuar edhe nga rrethanat dhe kushtet e krijuara do te pervetesonte te tjera gjuhe, hungarishten, frengjishten, italishten, arabishten dhe portugalishten. Ndryshe nga femijet e tjere te familjeve mbreterore, ai nuk beri rehat ne asnje shtet. Sepse motivet dhe arsyet historike, detyruan familjen mbreterore te emigronte ne vende te ndryshme. Ne vitin 1941. Familja Mbretërore u vendos në Angli, së pari në Hotel Ritz në Londër, pastaj duke lëvizur për një periudhë shumë të shkurtër në vende te ndryshme ne Angli. Leka, u arsimua fillimisht ne Britani dhe me pas në shkollat angleze në Egjipt. Ai gjithashtu studioi ekonomi në Sorbonne duke u angazhuar me pas ne ushtrine britanike si Lejtnant. Leka, u bë trashëgimtar ne mergim i fronit në 5 prill 1957. Në vdekjen e Mbretit Zog në 1961, Leka u shpall mbret i shqiptarëve nga Asambleja Kombëtare Shqiptare në Mërgim. Në vitin 1975, Leka u martua me nënshtetasen Australiane dhe ish-mësuesen Susan, nepermjet nje martese civile. Leka ka kaluar shumë vite në mërgim, perfshi edhe Afrikën e Jugut, aty ku lindi dhe djali i tij. Ai u rikthye përfundimisht së bashku me familjen për të jetuar në Shqipëri, në Qershor të vitit 2002. Kthimi i tij në atdhe u shoqërua me një sërë incidentesh, duke nisur nga bllokimi në aeroport i një sasie armësh, që nga vetë Leka Zogu u cilësuan si trofe. Në vitin 1997, shqiptarët votuan kundër referendumit për monarkinë. Shtatë vjet më parë ndërroi jetë në Tiranë bashkëshortja e Leka Zogut, mbretëresha Suzanë. (da.xha/BalkanWeb)
Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 46821Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 46822


Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite

prej Wed 30 Nov 2011 - 15:21
Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 46823Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 46824Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 46825


Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite

prej Wed 30 Nov 2011 - 15:22
Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 46826Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 46827Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 46828


Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite

prej Wed 30 Nov 2011 - 15:23
Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 46829Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 468210Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 468211


Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite

prej Wed 30 Nov 2011 - 15:24
Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 468212Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 468213


Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite

prej Mon 15 Oct 2012 - 17:45
Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite Leka-zogu

Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite Leka2

Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite Leka-Zogu-ne-Afriken-e-Jugut


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite

prej Mon 15 Oct 2012 - 17:47
Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite 300px-Albania-Leka_I

Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite Leka-1
Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite Leka5


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite N
Sponsored content

default Re: Foto nga jeta e Leka Zogut ndër vite

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi