Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Wed 30 Nov 2011 - 20:46
Message reputation : 100% (2 votes)
First topic message reminder :

Mëmës Shqipëri

E semur jam Nene,
jam e shtrire ne shtrat,
a thua moj Nene
do te ndihem ndonjehere rahat.

Zemra me eshte ndare
me eshte bere copa-copa
ju lutem me ndihmoni
le ta merr vesh ter Evropa.

Mos u merzit Nene
eshte nje semundje qe sherohet
do t'i hap Nene syte
ateher kur vellezerit e motrat e mia ty te bashkohen.

S'dua te jemi te ndare,
njeri ne lindje e tjetri ne perendim
nga ky ankth qe kam
a thua do te kem shpetim.

Nene,e ke pare si shqiptaret festojne ditelindjen tende?
E di qe shume je gezuar
por besen Nene po ta jap
se nuk vdes pa u bashkuar.

Nene ti na linde pa asnje te mete
nuk duam Nene,ty borxh me te mbet
Nga syte,lotet po me rrjedhin gjak
nuk vdes Nene pa te pare ty bashke.

Nene,motra yte te eshte bashkuar,
por e di qe gjumi nuk te merr
se te kane mbetur jashte femijet e tjere.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit

Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 27 Aug 2012 - 22:46
Ndoshta fjalet nuk mjaftojne
per te te pershkruar ty
Minutat shpejt kalojne
kur une jam me ty
Ndoshta asgje nuk mjafton
por nje gje e kam ditur gjithmone
Zemra ime pa ty sben........


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 27 Aug 2012 - 23:51
Kam ca fjal per t’ju shenuar
realitetin per te ju treguar
ai ose ajo ajo’ qe vuajtje ka perjetuar
shum lehte e ka me kuptuar

Kush me zemer dashuron
verte shpirtin e mundon
kurr deshiren se realizon
ngel i vuajtur pergjithmon

Dashuria e sinqert si bashkon
kurr dy te dashur ne jete
cdoher njeri ne jete peson
me dhembje jeta i kalon............


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 28 Aug 2012 - 1:03
Ne boten magjike po futem dhe sot,
Aty ku trishtimi dhe ankthi s'rri dot,
N boten magjike po futem me mall,
M plq kjo bot pasi esht e rrall,

Po futem aty ku parfumon vec ere,
po futem aty ku ka dhe te tjere,
N boten magjike e vetme u futa
nga momenti dhimbjes nj chast u shkeputa,

Se dua vetmine e urrej merzitine,
mbi t gjitha dua .... dua Dashurine,!
....N boten e arte dikush sech m dha,
m thuri nj kenge me fjale te medha,

Nje kng poetike e dale nga zemra,
nj kng poetike sich e do vet femra,
N kngen e bkr un ish ky yll,
e fshehur posht letres e mbyllur me dyll,

Nj shpirt i perlotur qe plage shum kishte,
nj ndjenje e gjakosur qe vdekjen po priste .,
N boten magjike sa shum qe m njohin
n kete bot t bkr q te gjith m shohin ,

N boten magjike dua t pushoj ,
dua kesaj bote hallet ti tregoj.
dua q te flas ,dua t vajtoj,
dua t kendoj dhe shum te lotoj
dua te perulem para lumturis ,
dua t jem mikja e DASHURIS .. ..!!


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 30 Aug 2012 - 0:51
Asnjehere per ty nuk shkrova
edhe pse me ty u dashurova

Ti jetes time i dhe kuptimin,
me ty bera kurorzimin

Ty nuk te kam vetem burre,
por shoke dhe vella,
me ty gjithcka mundem me nda.

Asgje prej njeri-tjetrit nuk fshehim,
me dashuri boten e dehim.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 30 Aug 2012 - 22:50
Sa keq qe tani nuk jam me ty,
jam shume large dhe nuk mund te vij.

Ne mendime me sillesh verdall,
kam mall per te te pare.

E di qe je e merzitur dhe me te drejte,
por te betohem se do te kaloj shume shpejte.

Sa kam qare as vete nuk e di,
ta haj dreqi edhe kete kufij.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 3 Sep 2012 - 14:09
Do vij 1dite me te do te ecesh,
syte drejtuar drejt qiellit te paane,
ndoshta ne 1kujtim mund te ngecesh,
a ndoshta ka caste qe aspak s'te vrane...

Mund te fillosh me vete te buzeqeshesh,
padashur te leshosh 1psheretime,
te kthesh koken e ndoshta te heshtesh,
te pyetesh 'nese ia vleu ai gabim'...

Ajo me syte e medhenj e (aspak)te bukur,
do e verej psheretimen 'ah'
te mundon dilema se kush te ben te lumtur,
une dikur apo ajo qe tani ke ne krah.

Ti ndoshta do buzeqeshesh pafaj,
do ndihesh pak i zene ngusht
nje kujtim i vjeter me imazhin e saj,
sec te futen pak ne kurth


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 3 Sep 2012 - 22:31
Ai qan per zemren e tij
ajo qan per shpirtin e saj
ata qajne per dashuri
ne kte bote per ata askush sdo ta dij
ato s'flasin, nuk shikohen
engjujt e dashuris nga inati rebelohen
i ndan nje shtet
i mallkuari det
eshte midis tyre cdo njeri
edhe pse te gjith jan kunder i bashkon kjo DASHURI..


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Sat 29 Sep 2012 - 14:13
EKZISTOJ...

Nën krenarine jetime
të boshllëkut tim,
në zhgënjimin e përplotë
financuar nga "suksesi" im,
gjunjëzohem në heshtje
që gënjeshtra mëngjesore
pa mëshirë të më ngushëllojë,
realitetin të më shtrembërojë
kur e etur sillem ta besoj.

Një çast koha pëson abort
e unë ndal për të ku(j/p)tuar.

Pyes veten ç'kam fituar?

Lotarinë për të jetuar
një grumbull unik rastësish,
një të qarë të patingëlluar,
e një fatlumi të pafat
me dhimbje që kurrë s'kreu
mungesë të paarsyetuar.

E rilindur inercisht çdo mëngjes
një e kaluar që nuk njohu mbresë,
një e tashmë që fton të pres,
një e ardhme që lut shpresë,
atë shpresë ciklike
ku i paushqyer, vetëm mbes
në rropatjen për një kthesë
ku do shfaqet mundësia
që të shfaq mundësite e mia.

Për sytë fals që
dritën e premtuar se kanë parë,
për shikimet e humbura
që mendja le me barrë.

Dehje, agonim
një ngushëllim ky helmi im,
uri me stil barbar,
mëkate të kthyera në kroni,
etje e helmit mëkatar
e kurorëzuar në mani.
Bukuri që shfaqen si meteorë,
fallcifitete që orvaten si tutorë
me konture altruiste
mbushur me mendime pa jehone
të firmës : Pesimiste
nëpër vena lundron
me flamur të gërmëzuar
Jo pirat por PADRON.

Ditët veshin të njëjtën leckë
si skllevër që s'ndërtojnë,
në rrjeshtin monoton
vetëm datat i bëjnë të dallojnë.
Mes miliarda spermatozoidesh
i fat apo i fortë?
Mes miliarda si 'ta, të mbijetuar,
e pafat apo e kotë?

Jo, mundimet më rritën
pengesat e saj më stërvitën,
gjunjtë e gjakosur heshtën
kur udhët e paudha
shollët e mia veshën.
E une s'ndala por renda,
heshtja sepse dëgjoja.
Më thanë ta dua tjetrin,
Të respektoj më të vjetrin,
Të ul kokën të duroj,
Duhet te ekzistoj,
të keqen ta kem frikë,
frikën ta kem mik,
të jem i urtë për të qenë besnik,
tundimit ti ulëras: IK.
Të bëhem ai që më duan,
kur s'më duan ai që jam unë,
duke injoruar të më njohin
…për më shumë.

Këto ligje morale
quheshin kulturë,
për t'u titulluar NJERI
kërkohej një njohje në miniaturë
e kësaj pakete pseudo të denjë
ku për egon e origjinalitetin
s'kishte patur vend.
Këtu trajnoheshin viktimat
e të paedukuarve "trima"
të injorancës që pushton
e nën efekt indiferentizmi kryeson,
që përdoron e shpërdoron
atë për të cilën kemi luftuar
që pa lodhje, mund e djersë
madje as pa e ëndërruar
"Mitiken" tonë e paska merituar !!!

Kjo ishte bota e vërtetë,
ku vlerat ktheheshin armiq
ku servilizmi me antivlerat
krijonin ata që quheshin miq.

Mësova si të flas
por sot goja harroi të belbëzojë
mendimet godasin qendrën
e ajo s'arrin të reagojë.
Përqafova dijen
për të ndjerë më thellë,
për të vuajtur më FERR-shëm
për tu ushqyer aty ku vjell,
për t'iu lumturuar
udhëtimit të gjethes në erë.

Për të ekzistuar...

Për të plotësuar TE TJERE!


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Wed 3 Oct 2012 - 13:00
Eja!
Eja dhe pastaj ik prapë e me më ler ta shijoj dhimbjen e ndarjes
E ëmbël është vuajtja që shkaktohet nga mungesa jote
Sepse mungesa jote gjithmonë ma kujton praninë tënde
Eja edhe një herë dhe më godit mu në zemër
Që të bindem se ende kam fuqi të përballem me dhimbjet!

Kur unë të jem dënuar nga harresa
Eja dhe më bëj të vuaj edhe një herë
Eja se dua ta kem plagën e freskët
Që edhe kujtimet për ty të jenë të freskëta
Eja edhe një herë dhe më çmëso
Se më kanë mësuar aq shumë sa desh m’u zbraz zemra nga ndjenjat
Eja të bashkohemi edhe një herë që ta kuptoj sa të fortë më ka bërë ndarja!

Kur unë të jem harruar pothuajse nga krejt bota
Eja ti me vesën e të gjitha mëngjeseve të jetës
Dhe m’i kujto lulet që u thanë pa ua ndier aromën
M’i kujto gjynahet e mia që kanë arritur majat e maleve
Kështu s’do ta harroj se nuk ka mal pa majë
Dhe do ta kujtoj sot e përmot që edhe pse majat e maleve janë më afër diellit
Prapë se prapë ato jetojnë me borën.

Kur shpirti im të jetë nisur drejt Qiellit
Eja ti me lotët e krejt syve të të dashuruarve të Tokës dhe laje trupin tim
Që ta ndjej edhe një herë se në botë lashë njerëz më të dashuruar se vetja
Që shpirti im t’i thotë gjithë botës se nuk ka ndarje që s’na e kujton takimin,
Nuk ka pendim që s’na e kujton gabimin,
Nuk ka ikje që s’na e kujton kthimin.

Nëse s’jam i denjë të vish derisa unë të jem këtu
Ti eja kur të kem shkuar unë atje
Dhe thuaja gjithë botës Të Vërtetën për të cilën u lavdërova e u shava
Thuaju që unë edhe pse u largova, nuk u ndava
Edhe pse nuk derdha lotë, prapë qava
Se që kur u ndanë Ademi e Hava
Edhe rrugët e njerëzve u ndanë në dy:
E para: “Kam nevojë për ty se të dua”,
E dyta: “Të dua se kam nevojë për ty”.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 N
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Wed 3 Oct 2012 - 16:42
Me josh helmi yt ...

Dua te puth ato buze si koshere mjalti ,
pa frike se me pickojne te gjitha bletet e botes !
Le te ma fryjne qenien me te emblin nektar ...
Le te me marrin edhe mendt e kokes ...

Ne joshjen qe me jep , si dua per gjykim ,
Ne trupin tend do te shfryj enjtjen nga nektari ...
Ashtu ne kaperthimin dehes e marrosur ne tundim
Do te cmend ne zili hyjnore Zotin ,
Une njeriu -engjell - mekatari ...!


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 5 Oct 2012 - 20:58
Prape te kerkova gjithe diten
Kete fat do te kem perhere ?
Dhe buzet mbi te miat prape t'u ngjiten :
Nje parajse q'ish edhe sketerre !

Prape te kam ndier sic me ndien edhe ti
( Nje mal i tere me akull s'na ndan dot !)
Kaq s'me ka dhembur kurre nje lumturi
Dhe kurre se kam paguar me kaq lote ...!

Nje nate te qete !:)


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 5 Oct 2012 - 22:18
Te fala nje det
Te trembi thellesia
Te fala nje mal
Te trembi lartesia
Te fala ♥
Te trembi dashuria
Do te te fal nje kukull
Te luash me te
Dhe jo me ndjenjat e mia !!!


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 138970eg0jnigthy
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 5 Oct 2012 - 22:58
Gjithmone e lodhur nga kjo kohe..
Gjithmone e tretur nga kjo jete..
Gjithmone large atyre qe do..
Gjithmone pa dicka me mebet..

Gjithmone nata me ngjalle kujtime..
Gjithmone jam ne enderrime..
Gjithmone jam libri i fundit per t'u lexuar..
Gjithmone e tretur duke menduar..

Gjithmone ekziston dicka per te qene gjithmone...
Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
pexha
pexha
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1673
<b>Hobi</b> Hobi : forumet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kamenic
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/01/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 5 Oct 2012 - 23:33
mije ti qik syrin si rrush
ate aknguce nej kush
nekerkushe nute ka than
a ban u i pari me kan ...................Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 5 Oct 2012 - 23:43
Duke ecur na shfaqet jeta
Duke ecur njihen njerezit
Duke ecur dherohen plaget e nje dite me pare .
Ec , duke pare yjet
duke degjuar nje ze
duke ndjekur gjurmet e hapave te tjere
Ec , duke kerkuar jeten
duke sheruar plaget dhe dhimbjet
Asgje nuk mund ta zhduke nje kujtim
ne rrugetimin e pershkruar .

Akrepat e ores mund te kthehen pas , por jo te kohes ...:)


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 11 Oct 2012 - 21:47
ME DUAJ MUA.UNE JAM FERRI

Me duaj mua.Une jam ferri.
E verber jam dhe mekatare.
Kush do me deshte,perveç teje?
U poqen fatet udhetare.
Shikoi yjet se si ndizen
Ne terr'e qiellit.Eshte kot.
Ti jeten tende me timen lidhe
Sic lidhet nata me diten tok.
Ti zgjedhje tjeter me kot prite:
Une jam terri e ti je drita.


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 12 Oct 2012 - 15:19
Nuk e mohuam vetveten..
Per te sfiduar vdekjen...
Endrrat nuk i thurrem...
Thjesht per pak fam...
Te heshtur midis heshtjes..
Ne heshtjen e shtirur ...
Ku me to ne hapem rruget e bardha...


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 12 Oct 2012 - 15:34
Sikur te isha aty me ty...
Te shikoj me vemendje duke fjetur...
Te afroj koken time prane tendes...
Doren ta vendos te fetyra jote engjellore...
Duke peshperitur fjalet Te Dua...
Te zbres tek buzet e tua...
Te te jap nje puthje te lehte dhe te embel...
Qe me shpresen se mua do me shikosh ne enderr...
Pastaj ngadal te jap nje puthje ne ball...
Dhe te largohem duke peshperit...
Do te dua Shpirti im ...!!!!!!!


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 N
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 16 Oct 2012 - 0:38
Pak dritë! Pak dritë! Pak dritë, o shok, o vlla.

Të lutem, pak dritë në kët natë kur shpirti vuen,
kur të dhemb e s'di ç'të dhemb, e syni gjum nuk ka,
urren nuk din ç'urren, don e s'din se ç'don.
Pak dritë! 0 burrë! 0 hero' ngado që të jesh. ....

Burrë që shkatrron edhe që ndërton sërish!
Pak dritë vetëm, të lutem, mshirë të kesh,
se do çmendem në kët natë pa gjumë dhe pa pishë.
Oh! ta kisha pishën të madhe edhe të ndezun!
Me flakën e pishës në qiellin e ksaj nate
ta shkruejshe kushtrimin... Ehu Burrë i tretun
Do ta shifsha vallen tande në majë të një shpate.
Por pishë nuk kam e vetëm janë burrat, shokët...
Dergjem n'errsin pa gjumë dhe pa dritë...
Askush s'më ndigjon, çirren kot më kot...
Hesht more, hesht! por qëndro, o shpirt.
Gjeli këndon dhe thotë se asht afër drita
Gjel, rren a s'rren? cila asht fjala e jote?
Kur ti këndon thonë se asht afër drita...
Por un s'besoj sonte në fjalët e ksaj bote.
Hiqmuni qafe, mendimet
O jastëk ty të rroki, të përqafoj si shpëtimin,
më fal atë që due: gjumin dhe andr'min
e dy buzve që pëshpërisin ngushllimin.

Migjeni - Një natë pa gjumë


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 19 Oct 2012 - 10:30
Thrret Prizreni mori Shkoder
Oh hajde t'rrime se ta kam moter
merre Durrsin e Tiranen
se na kshtu e gzojna nanen

Une thras Peje dhe Gjakove
Ferizaj LLap, dhe Rugove
Vjen Decani Mitrovica
Kacaniku e Kamenica

Vjen Gjilani dhe Prishtina
Ferizaji edhe Klina
Kshtu n'kala sebashku t'rrina

Kur do t'vini mos harroni
edhe Krujen ju ta ftoni
Coni lajm ne Gjirokaster
Tepelene e Mallakaster

Has Mirdite Kuksin me thirr
e thrras Korcen me rrethine
thrras Tetoven Gostivarin
thrras Ulqinin the Tivarin

Bujanovci oh vjen Presheva
Suhareka e Malisheva
Tan trojet oh Podujeva

Kam thirr Plave kam thirr Gucin
e po Hote Grute dhe Malsin
Kam thirre Diber, Ohrin, Strugen
merre Lezhen edhe Puken

Vjen Cameria vjen Janina
lumt na t'lumt s'bashku do t'rrina
Manastiri oh ka cu fjale
githese qysh une kam me ardh

Gjithese qysh une kam me ardh
se per Korce malli m'ka marre
por ni bese m'ka thane e ki
here do kure te ju do t'vi

Kur do t'vini dore per dore
mos harroni shkoni n'Vlore
conja Vlores nje porosi
nje flamur te majn ne gji

E pra vllazen edhe motra
hecni ktu se na thrret votra
nje kurore s'bashk ta qendisim
nje flamur pa yll ta ngrisim

Le te merr vesh bota mbare
kshtu rrin z'bashke ore
POPULLI SHQIPTARE.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Sun 21 Oct 2012 - 16:48
Une flija, ti me shtrengoje doren,
e ulur prane shtratit me nje cigare.
Une tej mase i lodhur belbezoja ne gjume
ti tymosje e me buzeqeshje.

Kaq i lodhur isha sa vdekja veshi rrobat,
u be gati e çmendura te marri te çmendurin.
Harroi qe nje engjell me mbante doren fort
e ai takim duarsh ishte energjia jetes!

E vdekja u largua e xhindosur
bashke me te ike dhe ti ngadale ..

Une u zgjova e pija cigaren qe le ti ne mes...


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 N
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 5 Nov 2012 - 23:26
A do te vij ajo dite....

"Ngarkova mbi kurriz nje thes me psheretima.
dhe nisa udhetimin ne brigjet e vetmise.
Kalova shkretetir... gelltita vetetima,
i vetem kisha mbetur si peng i dashurise.
U ndesha neper vite me dhimbjen e mallkuar,
pa ditur se ku shkoja... ne pritje te qetesise.
Megjithse plag mora, jo shpirtin kurre s'ma munden.
mes endrrash te perhumbur... ju luta lumturise.
Stuhia me ka shtyre... nuk dija ta ndaloja,
me eren kam vrapuar... shetita gjithesine,
rrufet i hasa rruges... me trembi vetetima,
nje skllav i pabindur ne pritje te qetesise.
Ngarkova permbi supe ca vargje qe renkonin,
nuk munda qe ti thurja kurre lavde tradhetise,
por me shpresa dhe zemer pa shuar,
kam pritur ti shikoja pak driten " madheshtise".


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 138970eg0jnigthy
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Sat 10 Nov 2012 - 21:47
Message reputation : 100% (1 vote)
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 396599_560491130633501_1801881895_n
Tani je e imja! (PABLO NERUDA)

Dhe tani je e imja,shplodhu ne endren tende brenda times..
Dashuria,dhimbja dhe puna le te flene tani..
Nata vehet ne levizje nga rrotat e padukshme
dhe ti prane meje,e paster,si qelibar i fjetur...

Asnje tjeter nuk do fleje me endrren time e dashur,
ti do ikesh,ne do ikim te shoqeruar nga ujerat e koheve,
askush tjeter nuk do udhetoje hijen e saj me mua,
vetem ti,pergjithmone e gjelber,
pergjithmone diell,pergjithmone hene...

Duart e tua kane hapur grushtin delikat
dhe lane te rrezohen pa drejtim,gjurmet e tyre te buta..

Syte e tu vetembyllen si dy krahe gri
ndersa une ndjek ujerat qe ti sjell
e qe me çojne ne vazhdim...

Nata,toka,era,pershendesin fatin e tyre
dhe une,jo vetem qe nuk jam pa ty
por une vete,jam endrra jote...


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 12 Nov 2012 - 10:08
Nje buzeqeshje e embel, nje dashuri unike,
nje ndjenje ne zemren time ruhet,
nje yll qe me ndriçon shpirtin ndizet e nuk shuhet,
ca ndjenja te arta lindin nga buzeqeshjet pa fund,
puthjet, ledhatimet me marrin prane teje
e ne gjume me vene, duke me perkundur.

Jam e lumtur qysh ate dite qe ti u shfaqe te une,
me dhuron kenaqesi, lumturi pa fund,
me duket se çdo çast te kam prane e te prek me dore,
ti je ylli i mengjesit, shkelqimi im qellor,
ti je nje vlere e pamohuar,
ti per mua je nje ndjenje e pashuar.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 N
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 13 Nov 2012 - 16:56
Message reputation : 100% (1 vote)
Papritur bie telefoni me numer privat,
them me vete " ta hap apo mos ta hap??
E hapa dhe degjoj nje ze qe kisha kohe
pa e degjuar, u dridha I teri dhe syte
vazhduan duke me lotuar.

Me tha : " Dua te te harroj, por kurre
s'kam mundur " , dhe gjithmone do te
vuaj per kete dashuri te pamundur.
Zeri me dridhej kur i thashe me
mungon .... Edhe pse s'do jemi bashke
do te dua Pergjithmone..Një shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 1t7y1w
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 13 Nov 2012 - 17:47
Doja nje nate, te te shikoja tek flije!
Nuk munda, ndenje dhe ti zgjuar!
Flisnim e flisnim pa pushim, shikoheshim
qanim te dy, por naten loti nuk duket!

Ishte nata e fundit e premieres sone
ishte nata e fundit ....e kam ne kujtese
Si idiote lutesha mos mbaronte nata
Nuk mund te lutesha mos ikje ti ?

Sa nete te tilla jetova ? ... Vetem nje!
Tani fle me endrren e asaj nate !


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 N
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 13 Nov 2012 - 23:23
Message reputation : 100% (1 vote)
Nje dallge e ftohet
trupin ma mbuloj
jam zgjuar
apo enderroj.

Nje stuhi e fuqishme
me kaloi mbi trupin tim
eshte e vertet
apo vetem nje zhgenjim.

C'trishtim te shohesh
gjithe kete rremuj
por nuk ka gje, do te vij koha
kur dhe une do te luj...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Wed 14 Nov 2012 - 1:30
U lind një emër, në Vlorën legjendare,

Një veprimtar që solli shkabën dy krenare.

Një udhëheqës i denjë,një udhëheqës i zgjuar,

Shqipërinë e mosvarme para për ta çuar.Njeri i shquar në male e detra,

Dëshironte një alfabet,të shkruhej në letra.

U denua nga porta e lartë, me internim

Vetëm pse donte fjalën, LIRI E BASHKIM.Ismail Qemali, emër i vërtet,

Është data 28, i vjeshtës së tretë.

Emri yt i dashur dhe i nderuar,

Me mijëra shekuj ska për tu harruar.Zeqirja Latifi Hotël, 5.11.2012


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Wed 14 Nov 2012 - 1:32
PLAKUT TË URTË ISMAIL QEMALIU lind një emër, në Vlorën legjendare,

Një veprimtar që solli shkabën dy krenare.

Një udhëheqës i denjë,një udhëheqës i zgjuar,

Shqipërinë e mosvarme para për ta çuar.Njeri i shquar në male e detra,

Dëshironte një alfabet,të shkruhej në letra.

U denua nga porta e lartë, me internim

Vetëm pse donte fjalën, LIRI E BASHKIM.Ismail Qemali, emër i vërtet,

Është data 28, i vjeshtës së tretë.

Emri yt i dashur dhe i nderuar,

Me mijëra shekuj ska për tu harruar.Zeqirja Latifi Hotël, 5.11.2012


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Wed 14 Nov 2012 - 1:35
FLAMURIT KOMBËTAR

Një symbol I shenjtë, symbol me dy ngjyra

Kur ngritet në ballkon krenohet arbëria,

Shkaba me dy krena në flamur është qendisur,

Marigona me gjilpërë at e ka stolisur.


Datë historike shqiptare, është 28 Nëntor,

U lind e u rrit në Krujë,u kurorëzua në Vlorë.


Flamurin kuq e zi ,e ngriti Ismail Qemali në VLORË


me shumë delegatë dhe plot dasmor.

Në bulevarde,sheshe,fshatra e qytete,

Ngriten lartë flamujt për ditë të madhe feste.


Skenderbeu flamurin e ngriti,në kalanë Kastriotëve,

Me luftëtar trima dhe zërin e shumë patriotëve.

Në Krujë Skënderbeu u bë princ i parë,

U tregoi turqve ,se jam i lindur, nga prindër shqiptarë.


Anembanë shqipëtarë në botë kudo që jemi,

Një flamur e atdhe, bashkë të gjith e kemi.

SHQIPËRI, ILIRIDË ,KOSOVË, ÇAMËRI, KOSOVË LINDORE E TIVAR,

TË GJITH TË BASHKUAR JEMI RRETH FLAMURIT KOMBËTAR.Zeqirja LATIFI Hotël, 5 nëntor 2012


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 19 Nov 2012 - 16:33
|Dritëro Agolli |- "Mjegulli i dashurisë"

Kur ikja larg, drejt teje vija ;
Kur vija afër, ikja larg.
Për dreq më trembte largësia
Dhe afërsia bëhej çark.

As e kuptoja si të desha,
Një mjegull pus, një çmenduri,
Si një poet që shkruan vjersha
Dhe ndez një shkrepse, i bën hi.

Dhe ndofta kjo ish dashuria :
E çakërdisur kuturu…
Për dreq më trembte largësia
Dhe afërsia gjithashtu.
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 19 Nov 2012 - 16:40
Nana asht nji perkedheje e deshirueshme
Nji shikim i amel
Nji buzeqeshje e ngrohte
Nji lule e njome,qe lin me kangen e pranveres
Nji yll qe shkelqen ne qill
Nji enjell i ardhur nga qilli
Nji dill qe shkelqen dhe ngroh token
Nji thesar i cmum, i fshehun ne nje ishull desert
Te Dua Nena IMEEEEE…


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 N
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 22 Nov 2012 - 13:56
grumbuj kujtimesh
rrjedhin nëpër mote
prej zemrës sime
deri te zemra jote...
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 23 Nov 2012 - 14:17
PLAGA E KURBETÇARIT

Është plagë
e nuk mbyllet kurrë

as nëzemër,
as në shpirt.

Stinët ndërrojnë,
datat në kalendar,
akrepat qarkojnë
rrathët e ferrit.
koha rri e ngrirë
në kujtime.

Plaga ime kullon
gjak
pika-pika
mbi kujtime….
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 23 Nov 2012 - 14:27
Shaban Cakolli

TË SHENJËT E PATËN PAVARËSINË


Shqipëri janë gjitha trojet
Nga i shkeli Arbëria
Kot mashtrohen uzurpatorët
Mbi to të drejtë kanë shqiptarët
Ja u dhuroj,vet PerëndiaKëtë e ditën Fuqitë e Mëdha

E ke të njohur Evropë moj mike
Tërë hapësira gjeografike
ku flitej gjuha shqipe
,ishte Shqipëri etnike.


Me ardhacak e Supërfuqi
Na bënë padrejtësi
nëpër histori
se tokën tonë e kishin lakmi.Pesë shekuj robëri
në çdo cep të tokës
ku quhej Shqipëri
na pushtuan mbretër
vezir e spahi.

Por shqiptari,qëndresë bëri
kurrë se lëkundi dushmani
nuk u tremb nga Romani,as Veneciani
as turk Sulltani,as shkja dushmani

Na i pushtuan fusha
lumenjë e dete
na ndanë nëpër vilajete
mbi ne vërsulen,sulme e tërmete

Tokën tonë,donin të e sundonin vet
donin të na linin analfabet
pa pushtet
pa emër e identitet.

Shqiptarët u pushtuan
por nuk u nënshtruan kurrë
u betuan në zot
komb edhe Flamur.


Tytën ia zbrazën
pashait,krajlit,e bejt
në mbrojtëjen e atdheut
burra,gra, të moshuar e të ri
Sakrifikuan për një Shqipëri

E ngjyrën e gjakut
ia dhuruan dheut
Nuk lejuan të na rrëmbenin
Tokën e Skënderbeut

Të parët tanë
e bënë Shqipërinë
sakrifikuan jetëra
të na e sjellin Lirinë

Për të shejtën
jemi djegur e vra
ledhatoheshin pushtuesit
me Fuqitë e Mëdha
Me na nda e përqa


Shqiptarët trima,e mendjehollë
më 1912, mu më 28 nëntor
Lirisë i vuan kurorë
Në Sheshin e kuq në Vlorë

Shqiptari në çdo vis,thërriste shqiptarin
Pavarësisë të i shkruaj kalendarin
Së pari shpërtheu nga gëzimi
trimi,Isa Boletini

kaloj fusha ,dete,malin
të përgëzoi Ismajl Qemajlin
gëzimi e ndezi,sikur furrën
ra në gjunjë,puthi Flamurin
i dhanë besën,burri-burrit
se lëmë kombin,nën këmbë t´kaurrit

U shkri një Shekull
në kalendar
Shqipëri nënë e vjetër
jeton në dritë të bardhë

Shekulli vjetrohet
por të njomet gjaku
Shqipëri nënë e dashur
Liri të frymon pragu

Je më e bukura
në tërë dunjanë
gjithë shqiptarët
të kanë Nënë

Kah i kanë ndarë
me dhunë shqiptarët
kanë lindë,e lindin
Adem Jasharët
Lindin e vdesin,për nderë të kombit
Me bekimin e vendit,popullit dhe Zotit
Dy herë në histori u shkrua
28 nëntori i Kastriotit
Tani e ka radhën,nëntori i tretë
Ngado,ku i patëm të parët
Shqipëri do të jetë.
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Sat 24 Nov 2012 - 17:49
DEDIKUAR NENES . . . .

Ti Nene me fale syte, kurse un te shikoj...
Ti nene me fale veshet, kurse un te degjoj...
Ti nene me fale gojen, kurse un te flas...
Ti nene me fale duart, kurse un te perqafoj...
Ti nene me fale jeten ,me bere njeri mua...
Ti nene me fale zemren edhe un ty shum te dua..


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 N
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 29 Nov 2012 - 14:43
Edhe pse qytet i shkret,
Ti ke historine 2500 vjet,
Edhe pse te kane harruar,
Ti ke qytetaret me te kulturuar.
Bashkejetesen fetare me unike ne bote,
Berati yne mrekulli eshte sot,
Te jesh larg teje te mundon,
Berati yne oh sa shume na mungon!Një shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 1t7y1w
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 29 Nov 2012 - 22:28
Kur shpirti im kërkon të shpërthej,më duhet të hesht..
Kur sytë e mi duan të qajnë,më duhet të qesh...
Kur vetëm dua të jem ,dikush më prish qetsinë....
Kur vetmia më shkatrron,të tjerët s'duan t'ia dijnë....
Kur mendoj se botën kam në dorë,dikush vjen ma rrëmben...
Gjithmon për t'mu kundërvene ,dikush një arsye gjen .
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 29 Nov 2012 - 22:39
Je ëndërra që shikoj çdo natë!
Je vdekja që do më marrë një ditë!
Je drita që më ndihmon të shikoj!
Je e vetmja arsye për të cilën jetoj!


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 N
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 30 Nov 2012 - 22:54
Unë të desha mëncurinë,
sepse kush ishe në të vërtetë, asgjë nuk dija...
Nga një puthje në tjetrën,
pashë të zbeheshe,
dhe mua më cmendi hija...
Pikë e lotit të mbjellë...
Unë të desha dhe me hije,
kam dëshmitar vetë Zotin,
Por Ti në ambjent djallëzie,
injektove në shpirtin tim lotin...
Lot pac ngaherë moj pikë e lotit,
që s'të kuptova nga ishe e ku po shkon...
Zoti të faltë paqen e trurit,
Të dhëntë atë që kërkon..


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi