Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21356
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

3434 Nuk respektohet gjuha shqipe në Maqedoni

prej Thu 22 Dec 2011 - 20:24
Strugë, (Maqedoni) 22 dhjetor 2011, NOA - Byroja për Zhvillim Rajonal – Qendra për Zhvillim të rajonit planor jug-perëndimor nuk respekton gjuhën shqipe.

Njoftimi i kësaj qendre për mediat dhe ftesat e programi i dërguar për pjesëmarrësit ka anashkaluar përdorimin e gjuhës shqipe, dhe kjo ndodhë me rastin e vizitës së ministrit të Pushtetit Lokal, Nevzat Bejta sot në Strugë.

Mediat shqiptare kanë reaguar lidhur me mospërdorimin e gjuhës shqipe në materialet informative dhe se ato kanë paralajmëruar se këtë shqetësim do t`ia përcjellin edhe ministrit Bejta.

Ministri Nevzat Bejta sot gjatë qëndrimit në Strugë do të marrë pjesë në ceremoninë e ranim-dorëzimin simbolik të 402 kontejnerëve për mbeturina në kuadër të një projekti për komunat. Në komunën e Strugës, gjuha shqipe është zyrtare dhe institucionet e të gjitha niveleve obligon për të respektuar përdorimin e gjuhës shqipe.

NOA/INA


Nuk respektohet gjuha shqipe në Maqedoni 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21356
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

3434 Re: Nuk respektohet gjuha shqipe në Maqedoni

prej Thu 22 Dec 2011 - 20:25
Vellezer mbani lidhje se do plas lufta duket.


Nuk respektohet gjuha shqipe në Maqedoni 6ds9w0
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

3434 Re: Nuk respektohet gjuha shqipe në Maqedoni

prej Fri 13 Jan 2012 - 10:32
Kjo nuk eshte hera e pare qe ndodhe kjo,andaj nuk jemi te befasuar me kete edhe pse ne marrveshje e Ohrit eshte njera nder pikat qe duhet respektohet,prap se prap kjo gje ndodhe,jetojme ne nje shtet kur ata e konsiderojne qe eshte i tyre edhe pse po te behet ndarja e Maqedonise ajo nuk mbetet asnje qytet e lere me te themi nje shtet,kote me duket ajo qe kane luftuar populli shqiptare per te drejtat e tyre,per kete gjehu qe kane kerkuar te flasin dhe te njihet si gjuhe e dyte zyrtare po ja qe se kjo po shihet vetem si nje deshitm.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Sponsored content

3434 Re: Nuk respektohet gjuha shqipe në Maqedoni

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi