Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Fëmijët fizikisht aktivë arrijnë rezultate më të mira në shkollë

prej Wed 25 Jan 2012 - 14:22
Fëmijët fizikisht aktivë arrijnë rezultate më të mira në shkollë Femijet_fizikisht_aktive_arrijNxënësit mund të përmirësojnë suksesin në shkollë nëse kalojnë kohë të mjaftueshme në sheshin e lojërave. Ushtrimet përmirësojnë qarkullimin e oksigjenit dhe të gjakut në tru, gjë që redukton stresin dhe nxit disponimin e mirë.Ushtrimet përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe të oksigjenit në tru gjë që redukton nivelin e stresit, ndërsa ngre disponimin, përveç kësaj ndihmon në zhvillimin e qelizave nervore të organizmit.

Aktiviteti fizik përmirëson arritjet akademike, zbulon studimi i qendrës mjekësore të Universitetit Vrije në Amsterdam i kryer në 12.000 njerëz në moshën prej gjashtë deri në 18 vjet, bën të ditur Daily Mail.

Nxënësit mund të përmirësojnë suksesin në shkollë nëse kalojnë kohë të mjaftueshme në sheshin e lojërave. Ushtrimet përmirësojnë qarkullimin e oksigjenit dhe të gjakut në tru, gjë që redukton stresin dhe nxit disponimin e mirë.

Aktiviteti fizik po ashtu mund të rrisë nivelin e faktorëve të rritjes që ndihmojnë të gjenerohen qelizat e reja nervore dhe neuronet, pohojnë shkencëtarët.

“Rezultatet e hulumtimit tregojnë që ekziston lidhje e fortë në mes aktivitetit fizik dhe suksesit më të mirë në shkollë”, pohon autorja e studimit, dr. Amika Singh.


Fëmijët fizikisht aktivë arrijnë rezultate më të mira në shkollë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

default Re: Fëmijët fizikisht aktivë arrijnë rezultate më të mira në shkollë

prej Wed 25 Jan 2012 - 22:57
SIgurisht qe dhe tubacionet e trurit ndryshken nqs nuk i aktivizon fizikisht !!


Fëmijët fizikisht aktivë arrijnë rezultate më të mira në shkollë 705491909
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi