Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shkollat Fetare...

prej Sun 12 Feb 2012 - 17:08
Shkollat private fetare kane ekzituar dhe ekzitojne ne shume shtete te botes. Ketu perfshire shkolla te feve te ndryshme. Kete bisede po e beja me shoqen time nje dite, pasi ajo kishte deshire te rregjistronte vajzen e saj ne shkolle fetare, kjo per faktin se atje ka rregull (plus raporti i mesueseve dhe nxenesve eshte 1 me 10, kur ne shkollat shteterore eshte 1 dhe 20 per shkollat fillore).

Por shkollat fetare nuk mbahen vetem per keto, se ato vertete kane rregull, disipline, ato i bazojne mesimet e tyre tek feja, duke i kushtuar fese nje pjese se dites se mesimit.

Cfare mendoni ju per shkollat fetare? Nese do te zgjidhnit, do ta rregjistronit femijen tuaj ne shkolle fetare? A mesojne ata ato qe mesohen ne shkollat shteterore (shkencat)? Cfare mendoni per moshen e femijes? Mos valle ai duhet te vendose vete me vone se sa fetar do te jete, apo sa i perkushtuar do te jete ndaj fese?

Nuk dua qe kjo teme te kthehet ne shkrime te Bibles apo Kur'anit. Thjesht nje bashkbisedim per shkollat fetare dhe moshen e femijeve ne keto shkolla. Ju lutem mbajuni temes.


Edituar për herë të fundit nga Aииα në Sat 28 Apr 2012 - 13:55, edituar 1 herë gjithsej


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21428
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Shkollat Fetare...

prej Sun 12 Feb 2012 - 17:38
Ketu nuk po binden me shkollat edukative, shkollat fetare na mungojne!!!


Shkollat Fetare... 6ds9w0
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 18:38
Shkollat fetare jane laboratore te lavazhit te trurit, duke krijuar njerez te semure, me sherim te vetem FENE


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 18:58
Aииα shkruajti:Shkollat fetare jane laboratore te lavazhit te trurit, duke krijuar njerez te semure, me sherim te vetem FENE

Kah e keni mar ket mendim ? apo mos vall keni mesuar ne ndonji shkoll fetare dhe keni verejt se ato shkolla jan laborator te lavazhit te trurit .!

Shuuuum gabim ekeni e nderuar... me vjen shuum keq pse keshtu keni mendime ndaj fes ne pergjithsi..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Shkollat Fetare... J5zhxd
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 19:03
Princo shkruajti:
Aииα shkruajti:Shkollat fetare jane laboratore te lavazhit te trurit, duke krijuar njerez te semure, me sherim te vetem FENE

Kah e keni mar ket mendim ? apo mos vall keni mesuar ne ndonji shkoll fetare dhe keni verejt se ato shkolla jan laborator te lavazhit te trurit .!

Shuuuum gabim ekeni e nderuar... me vjen shuum keq pse keshtu keni mendime ndaj fes ne pergjithsi..

Ti flasesh nje femije dhe ta bindesh per koncepte qe ai nuk mundet ti kuptoje e logjikoje vete, do te thote ta denosh me injorance te perhershme.

Feja perben krim kur u propogandohet femijeve, femijet kane nevoje per edukate, madje edhe per edukate seksuale. Ia mundeson imami kete ?


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 19:07
Aииα shkruajti:
Princo shkruajti:
Aииα shkruajti:Shkollat fetare jane laboratore te lavazhit te trurit, duke krijuar njerez te semure, me sherim te vetem FENE

Kah e keni mar ket mendim ? apo mos vall keni mesuar ne ndonji shkoll fetare dhe keni verejt se ato shkolla jan laborator te lavazhit te trurit .!

Shuuuum gabim ekeni e nderuar... me vjen shuum keq pse keshtu keni mendime ndaj fes ne pergjithsi..

Ti flasesh nje femije dhe ta bindesh per koncepte qe ai nuk mundet ti kuptoje e logjikoje vete, do te thote ta denosh me injorance te perhershme.

Feja perben krim kur u propogandohet femijeve, femijet kane nevoje per edukate, madje edhe per edukate seksuale. Ia mundeson imami kete ?

Kur nji person meret me paragjykime ! nuk len vend ma per tu njohur ma mire per ate ceshtje...
separi po eshoh qe nuk e njihni nocioni FE cfar do me than , dhe me pastaj ate qe jua ofron feja as qe ekeni iden...


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Shkollat Fetare... J5zhxd
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 19:19
Aииα shkruajti:Shkollat fetare jane laboratore te lavazhit te trurit, duke krijuar njerez te semure, me sherim te vetem FENE
e nderuar anna ju vet e keni hapur temen dhe qe ne postimin e dyte i jeni pergjegje vetes dhe plus asaj keni then nuk dua qe biseda te bahet jo bibla jo kurani. nese per ju feja eshte lavazh ne rregull ju keni mendimin tuaj per ne kjo nuk eshte lavazh. nese nuk ke njohuri qfar mesohet ne ato shkolla pyet dhe te tregojme ne per kete jemi ne forum. po te kete deshire fimia im te shkoj ne shkolle te atille me gjith qef e kisha dergu por ajo bahet sipas deshires se femijes e jo qfar deshiroj une


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 19:32
Aииα shkruajti:
Ti flasesh nje femije dhe ta bindesh per koncepte qe ai nuk mundet ti kuptoje e logjikoje vete, do te thote ta denosh me injorance te perhershme.

Feja perben krim kur u propogandohet femijeve, femijet kane nevoje per edukate, madje edhe per edukate seksuale. Ia mundeson imami kete ?


kjo veq po e perforcon mendim tim me lart qe ju skeni fare ide qfar meson feja andaj edhe jepni kete mendim.
degjo e nderuar feja islame na meson si te sillemi me femije, si te sillemi me moshatar si te sillemi me prinder si te sillemi me te aferm , si te sillemi me fis tonin, si te sillemi ne familje si te sillemi ne shoqeri,si te sillemi me kombin tone,si te sillemi ne shkolle si te sillemi ne pune si te sillemi ne ushtri si te sillemi ne qeveri,si te ushqehemi dhe me cilen dore ,si te shkruajme dhe me cilen dore,si te vishemi dhe si te shkojme me fjete. si te hyne ne xhami dhe me cilen kembe dhe pse,si te dalim nga xhamia dhe me cilen kembe duhet dal ,cilen pjese te trupit duhet vesh teshen se pari, si te hyme ne banjo
si te dalim prej banjos, si te shkojme ne gjume dhe ne cilen ane te flejme dhe kretj ne fund na treon se si me fjet me bashkeshorte dhe si me duhet me u sjell me te gjate mardhenieve . ju per keto nuk keni njohuri prandaj femijve toen sna duhet lenda edukate seksuale sepse neve i kemi te sqarone keto nga feja jone . nuk na duhet edukata seksuale me na i mesu femijet si me i perdore mjetete kontraceptive dhe me i than cilen vajze ta gjeni mos u ndalni vetem perdorni keto mjete po ne dhe feja jone na meson qe nuk duhet me u marr me pasoja po me i largu shkaqet qe te dergojne ne mekat.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 20:20
Disiplina dhe kultura mesohet njehere nga familja e pastaj nga shkolla. Edukimin primar ta jep nena e babai, themelet ti japin ato e jo shkollat.Jam shume pro shkollave private per ata qe kane mundesite por jo shkollave fetare.Feja eshte dicka personale, intime, e pazoterueshme, e patjetersueshme, qe nuk do ja keshilloja asnjeriut qe kjo dije e perbrendeshme e pjekurise te vinte si pasoje e nje studimi ne shkolle, pasi, do ishte dicka shume e manipulueshme dhe si rrjedhoje personi i tille do kishte probleme qe sot i hasim ne boten e feve, pra, ate te fanatizmit dhe te radikalizmit te ideve qe ato mbartin ne kuturen e tyre apo tonat.

Mendoj qe ndergjegja e njeriut rrin siper cdo rregulli fetar, laik, kushtetues dhe eshte monumenti i rritjes universale te njeriut.

Prandaj, jam kunder shkollave fetare.

Ore zoteri Abdulah a si ju thone,vendosni njehere nje emer shqiptar se kemi plot qe shqiptohen e degjohen bukur e leri kishat e xhamiat se ate pune kane,te hipnotizojne disa qe bihen preh,,,!! Abdul Shkollat Fetare... 2585209286


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 20:36
Aииα shkruajti:Shkollat fetare jane laboratore te lavazhit te trurit, duke krijuar njerez te semure, me sherim te vetem FENE
Uh Ana qka ke then,ake mendu qfar ke shkru apo veq jake fut qashtu.
Ju qe nuk keni qen neper shkolla Fetare me qka e vlersoni veten me lart se une p.sh.se di per Fe.
Ndaq ne Fe
Ndaq ne pasuri
Ndaq ne shkenc
Ndaq ne pushtet dilnum perpara te shohum se sa jeni mete zgjuar,ju pres kur te doni.

Un jam Fetar,por edhe shum gjera tjera ikam arritur me shum se disa qe i shajn Fetaret apo mendojn se Feja ika lan te prapambetur,as ne enderr si shohin.
Pra ndaq ne Fe,ndaq ne jeten e perditshem nuk ja jep doren askujt,se te gjitha i kam arritur edhe pse ne mosh te re.
Mu nuk eshte kam pengon asgje dituria Fetare,per te arritur me sukse ne jet
Largohuni prej prapagandav,se ju shkatrrojn


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 20:40
Aииα shkruajti:Disiplina dhe kultura mesohet njehere nga familja e pastaj nga shkolla. Edukimin primar ta jep nena e babai, themelet ti japin ato e jo shkollat.Jam shume pro shkollave private per ata qe kane mundesite por jo shkollave fetare.Feja eshte dicka personale, intime, e pazoterueshme, e patjetersueshme, qe nuk do ja keshilloja asnjeriut qe kjo dije e perbrendeshme e pjekurise te vinte si pasoje e nje studimi ne shkolle, pasi, do ishte dicka shume e manipulueshme dhe si rrjedhoje personi i tille do kishte probleme qe sot i hasim ne boten e feve, pra, ate te fanatizmit dhe te radikalizmit te ideve qe ato mbartin ne kuturen e tyre apo tonat.

Mendoj qe ndergjegja e njeriut rrin siper cdo rregulli fetar, laik, kushtetues dhe eshte monumenti i rritjes universale te njeriut.

Prandaj, jam kunder shkollave fetare.

Ore zoteri Abdulah a si ju thone,vendosni njehere nje emer shqiptar se kemi plot qe shqiptohen e degjohen bukur e leri kishat e xhamiat se ate pune kane,te hipnotizojne disa qe bihen preh,,,!! Abdul Shkollat Fetare... 2585209286

kete e kemi kuptu qe ne momentin qe e keni hap kete teme dhe ju keni te drejte te jepni mendimin tuaj ashtu siq kemi te drejte ne te japim mendimin tone . e nderuar mua feja islame me ka mesu qe qdo ke ta nderoj dhe respektoj dhe ta therras me emer qe ai e don ate. nese juve nuk iu pelqen ky emer tash nuk don te thot qe do e ndrroj qe juve tiu pelqen. mua me pelqen dhe krenohem qe e kam kete emer. nuk eshte emri ai qe e ben nje person njeri te moralshem por njeriu e ben emrin e vet.
dhe krejt ne fund e nderuar sa e di ketu tema eshte te bisedohet per shkollat fetare e jo per emrat e anetareve . sido qe te jete ne e respektojme mendimin tuaj por e mbajm mendimin tone . i pelqej dikujt apo jo.

abdulgafur e kam emrin e nderuar desha ta perkujtoj por shpresoj qe nese All-llahu me fal djale tia le kete emer Abdullah qe eshte nje nder emrat me te mire te mundshem dhe qe ai ta kete kete emer pasi qe une nuk e kam .


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 20:49
Dasa shkruajti:
Aииα shkruajti:Shkollat fetare jane laboratore te lavazhit te trurit, duke krijuar njerez te semure, me sherim te vetem FENE
Uh Ana qka ke then,ake mendu qfar ke shkru apo veq jake fut qashtu.
Ju qe nuk keni qen neper shkolla Fetare me qka e vlersoni veten me lart se une p.sh.se di per Fe.
Ndaq ne Fe
Ndaq ne pasuri
Ndaq ne shkenc
Ndaq ne pushtet dilnum perpara te shohum se sa jeni mete zgjuar,ju pres kur te doni.

Un jam Fetar,por edhe shum gjera tjera ikam arritur me shum se disa qe i shajn Fetaret apo mendojn se Feja ika lan te prapambetur,as ne enderr si shohin.
Pra ndaq ne Fe,ndaq ne jeten e perditshem nuk ja jep doren askujt,se te gjitha i kam arritur edhe pse ne mosh te re.
Mu nuk eshte kam pengon asgje dituria Fetare,per te arritur me sukse ne jet
Largohuni prej prapagandav,se ju shkatrrojn

C'fare dini ju per jeten time e shkollen qe kam bere une!? Mos ja fut kot vetem per tu kapur diku sepse nuk ju konvenon ju ne ato cfare them..Nuk po shaj asnje fe ketu,perkundrazi i respektoj por jam kunder per ke e ka keqkuptuar, une nuk jam kunder shkollave fetare, por jam kunder keqperdorimit te tyre per nevoja njerezish te caktuar.

Me vjen keq qe debatet e kesaj natyre gjithnje kan te njejtin perfundim. Kurani dhe Islami thote kshu pa marre parasysh se cfare behet atje - kshu mbrohen besimtaret Islam, ndersa te njejten gje bejne edhe besimtaret Krishter duke thene Bibla dhe krishterizmi thone kshu edhe pse njerezit veprojne ndryshe.

Mua, pak me intereson se cfare thone kto te dyja (edhe pse te dyjat i kam lexuar). Mua me intereson si veprojne njerezit, si shkollohen, si mbrojne te drejtat e femijeve, te drejtat e nenes, te drejtat e qytetarit dhe cfare bene shteti per te ju garantuar atyre nivelin arsimor dhe egzistencial. Ne kete prizem e shikoje boten dhe aq me pak me bejne pershtypje ndarja e njerezve apo arsimimi i tyre ne ngjyre, besim fetar apo nacionalitet.

Ndoshta kjo jashte teme por duke pare se debate do vinte ne perfundim ne paragrafin qe shenova si fillim desha ta nderprese me kaq.


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 20:54
Abdulgafuri shkruajti:
Aииα shkruajti:Disiplina dhe kultura mesohet njehere nga familja e pastaj nga shkolla. Edukimin primar ta jep nena e babai, themelet ti japin ato e jo shkollat.Jam shume pro shkollave private per ata qe kane mundesite por jo shkollave fetare.Feja eshte dicka personale, intime, e pazoterueshme, e patjetersueshme, qe nuk do ja keshilloja asnjeriut qe kjo dije e perbrendeshme e pjekurise te vinte si pasoje e nje studimi ne shkolle, pasi, do ishte dicka shume e manipulueshme dhe si rrjedhoje personi i tille do kishte probleme qe sot i hasim ne boten e feve, pra, ate te fanatizmit dhe te radikalizmit te ideve qe ato mbartin ne kuturen e tyre apo tonat.

Mendoj qe ndergjegja e njeriut rrin siper cdo rregulli fetar, laik, kushtetues dhe eshte monumenti i rritjes universale te njeriut.

Prandaj, jam kunder shkollave fetare.

Ore zoteri Abdulah a si ju thone,vendosni njehere nje emer shqiptar se kemi plot qe shqiptohen e degjohen bukur e leri kishat e xhamiat se ate pune kane,te hipnotizojne disa qe bihen preh,,,!! Abdul Shkollat Fetare... 2585209286

kete e kemi kuptu qe ne momentin qe e keni hap kete teme dhe ju keni te drejte te jepni mendimin tuaj ashtu siq kemi te drejte ne te japim mendimin tone . e nderuar mua feja islame me ka mesu qe qdo ke ta nderoj dhe respektoj dhe ta therras me emer qe ai e don ate. nese juve nuk iu pelqen ky emer tash nuk don te thot qe do e ndrroj qe juve tiu pelqen. mua me pelqen dhe krenohem qe e kam kete emer. nuk eshte emri ai qe e ben nje person njeri te moralshem por njeriu e ben emrin e vet.
dhe krejt ne fund e nderuar sa e di ketu tema eshte te bisedohet per shkollat fetare e jo per emrat e anetareve . sido qe te jete ne e respektojme mendimin tuaj por e mbajm mendimin tone . i pelqej dikujt apo jo.

abdulgafur e kam emrin e nderuar desha ta perkujtoj por shpresoj qe nese All-llahu me fal djale tia le kete emer Abdullah qe eshte nje nder emrat me te mire te mundshem dhe qe ai ta kete kete emer pasi qe une nuk e kam .

Ju c'fare jeni,ose me mire cfare ndiheni se jeni se me kete emer vetem per shqiptar s'mund te jeni!!! www


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 20:59
Aииα shkruajti:
Mua, pak me intereson se cfare thone kto te dyja (edhe pse te dyjat i kam lexuar). Mua me intereson si veprojne njerezit, si shkollohen, si mbrojne te drejtat e femijeve, te drejtat e nenes, te drejtat e qytetarit dhe cfare bene shteti per te ju garantuar atyre nivelin arsimor dhe egzistencial. Ne kete prizem e shikoje boten dhe aq me pak me bejne pershtypje ndarja e njerezve apo arsimimi i tyre ne ngjyre, besim fetar apo nacionalitet.

Ndoshta kjo jashte teme por duke pare se debate do vinte ne perfundim ne paragrafin qe shenova si fillim desha ta nderprese me kaq.

dhe sipas jush keto te drejta o mbohen nga shteti dhe po i shkelin besimtaret. me trego qfar shkollimi kryhet kur njeriu perfundon shkolle dhe ngelet pa pune. se shteti yne po i mbrone te drejtat e femijve duke ua leju drogen neper shkolla ndresa i ndalon vajzat e mbuluara te shkollohen pse kan shami e dretje eshte kjo?

duke u dhene te drejte njerezve qe te merren me prostitucion dhe te lejojne homoseksualizmin e duke u ndalu praktikimine fese se tyre?

po i respekton te drejtat e prinderve duke ua dhen penson 40 euro e vet duke i marr rroge nga 1500 euro ?
keto te drejta i quani ju qe po i sjellka shteti?
po ta dinit qfar te drejta u jep feja ketyre kategorive do te befasoheshit .


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 21:02
Aииα shkruajti:
Ju c'fare jeni,ose me mire cfare ndiheni se jeni se me kete emer vetem per shqiptar s'mund te jeni!!! www

une e nderuar krenohem me ate qe jam jam musliman nga feja jam shqiptar nga kombi dhe per mua ty dyja jane si mishi e thoi .
e qfar mendojn te tjeret per ne eshte proble i tyre.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 21:16
E them me plot bindje, baze e goj qe nuk ka shkolle Fetare te mirefillte e aq me pa ne vendet tona. Njo shume raste qe nuk du ti personalizoj apo identifikoj por qe kane ndjek mesime ne ato shkolla e nese i analizojm vetem pak tugitemi nga ta me kulturen pra sjelljen qe tregojn ata duhet te jene shembull i mire per shoqerin tone e jo shembull i keq per rrethin e tyre.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 21:19
Abdulgafuri shkruajti:
Aииα shkruajti:
Mua, pak me intereson se cfare thone kto te dyja (edhe pse te dyjat i kam lexuar). Mua me intereson si veprojne njerezit, si shkollohen, si mbrojne te drejtat e femijeve, te drejtat e nenes, te drejtat e qytetarit dhe cfare bene shteti per te ju garantuar atyre nivelin arsimor dhe egzistencial. Ne kete prizem e shikoje boten dhe aq me pak me bejne pershtypje ndarja e njerezve apo arsimimi i tyre ne ngjyre, besim fetar apo nacionalitet.

Ndoshta kjo jashte teme por duke pare se debate do vinte ne perfundim ne paragrafin qe shenova si fillim desha ta nderprese me kaq.

dhe sipas jush keto te drejta o mbohen nga shteti dhe po i shkelin besimtaret. me trego qfar shkollimi kryhet kur njeriu perfundon shkolle dhe ngelet pa pune. se shteti yne po i mbrone te drejtat e femijve duke ua leju drogen neper shkolla ndresa i ndalon vajzat e mbuluara te shkollohen pse kan shami e dretje eshte kjo?

duke u dhene te drejte njerezve qe te merren me prostitucion dhe te lejojne homoseksualizmin e duke u ndalu praktikimine fese se tyre?

po i respekton te drejtat e prinderve duke ua dhen penson 40 euro e vet duke i marr rroge nga 1500 euro ?
keto te drejta i quani ju qe po i sjellka shteti?
po ta dinit qfar te drejta u jep feja ketyre kategorive do te befasoheshit .

Niveli i debatit qe zhvillohet ketej me jep te kuptoj se nuk paska ngelur arsimim tjeter pervec arsimimit fetar, por ta kapim ceshtjen edhe nga kendveshtrime tjera.

Shoqeria njerezore qe nga egzistimi i saj ka bere munde, eksperiment, ka shkrire dije qe te arrije deri ne nje perfundim se cfare eshte me e mire per femijen e saj dhe te munde te krijoje femijen model (femijen e endrrave per prindin nga ata qe femijet prindi ka deshire ti shofe me te miret ne bote). Por, fatkeqesisht deri me sot edhe pse jane bere shume perparime nje gje e tille nuk eshte arritur ngase ne formesimin dhe arsimimin e tij ndikojne edhe shume rrethanor te tjere duke llogaritur edhe trashigimine ne disa aspekte. Pra, jane provuar menyra te ndryshme te shkollimit nga shkolla fetare, laike, speciale dhe ne te gjitha keto ka patur suksese dhe deshtime. Kete munde ta verejme kudo.

Sot, po ti hedhim nje sy, tendencave te rinise dhe prinderve atehere do shofim se tendenca e tyre me e madhe eshte ne shkolla laike madje ne shkolla dhe universitete prestigjioze. Kjo tendence te jep te kuptosh shume prandaj tendenca e asaj qe thuhet se nga shkollat fetare dalin luadro me te pergatitur, me te formesuar dhe me thekur per jeten, per te mos thene se eshte banalitet, munde te them se kesaj shprehje duhet bere edhe nje analize tjeter.

Megjithate ju vazhdoni debatin por ta fusni njehere e pergjithmon ne koke se ne asnje shkolle nuk mesohet as perdorimi i droges, as prostitucioni e as gjerat e keqija.

Gjera te kesaj natyre te keqe kan ndodhe edhe neper shkolla fetare dhe une munde tu sjelle me shembuj konkret.


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 21:38
dr.Dugi™ shkruajti:E them me plot bindje, baze e goj qe nuk ka shkolle Fetare te mirefillte e aq me pa ne vendet tona. Njo shume raste qe nuk du ti personalizoj apo identifikoj por qe kane ndjek mesime ne ato shkolla e nese i analizojm vetem pak tugitemi nga ta me kulturen pra sjelljen qe tregojn ata duhet te jene shembull i mire per shoqerin tone e jo shembull i keq per rrethin e tyre.

dallon feja islame prej personi i nderuar nuk eshte shembull i islamit nje njeri qe e quan veten musliman vetem me emer por shembull eshte ai qe e praktikon islamin.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 21:43
Aииα shkruajti:
Megjithate ju vazhdoni debatin por ta fusni njehere e pergjithmon ne koke se ne asnje shkolle nuk mesohet as perdorimi i droges, as prostitucioni e as gjerat e keqija.

Gjera te kesaj natyre te keqe kan ndodhe edhe neper shkolla fetare dhe une munde tu sjelle me shembuj konkret.

edhe ju e nderuar nguliteni ne koke qe femija i muslimanit edukohet 20 vjet pare se me lind ai femije. sa i perket droges mjafton te dalesh ne pr ne cilendo shkolle dhe ke e se qfar po ndodh.

e sa i perket droges e prostitucionit per nje musliman keto gjera jane te ndaluara . dhe sjell argumente nese ke per kete edhe diskutojme.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 21:46
Abdulgafuri shkruajti:
dr.Dugi™ shkruajti:E them me plot bindje, baze e goj qe nuk ka shkolle Fetare te mirefillte e aq me pa ne vendet tona. Njo shume raste qe nuk du ti personalizoj apo identifikoj por qe kane ndjek mesime ne ato shkolla e nese i analizojm vetem pak tugitemi nga ta me kulturen pra sjelljen qe tregojn ata duhet te jene shembull i mire per shoqerin tone e jo shembull i keq per rrethin e tyre.

dallon feja islame prej personi i nderuar nuk eshte shembull i islamit nje njeri qe e quan veten musliman vetem me emer por shembull eshte ai qe e praktikon islamin.

Nuk identifikova askend me duket fola ne gjeneral e nga ajo qe kam pare e jo degju.

Pres te me thuash kush qenkan ata qe praktikojne fen islame, pres te me thuash se si u deshka te praktikohet feja islame ?
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 21:56
dr.Dugi™ shkruajti:
Nuk identifikova askend me duket fola ne gjeneral e nga ajo qe kam pare e jo degju.

Pres te me thuash kush qenkan ata qe praktikojne fen islame, pres te me thuash se si u deshka te praktikohet feja islame ?

kjo ne varet nga ajo se si keni deshire ti shikoni gjerat.
ndoshta kish me qene e udhes me kerku pergjegje ne nje menyre me te bute e jo ne nje menyre urdherore por sido qofte ne do te pergjegjemi .
feja islame duhet te praktikohet ne baze te asaj qe urdheron Kur'ani dhe na na porosite Muhamedi a.s me theniet (hadithet) e tij. keshtu duhet te praktikohet islami i nderuar.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:02
Abdulgafuri shkruajti:
dr.Dugi™ shkruajti:
Nuk identifikova askend me duket fola ne gjeneral e nga ajo qe kam pare e jo degju.

Pres te me thuash kush qenkan ata qe praktikojne fen islame, pres te me thuash se si u deshka te praktikohet feja islame ?

kjo ne varet nga ajo se si keni deshire ti shikoni gjerat.
ndoshta kish me qene e udhes me kerku pergjegje ne nje menyre me te bute e jo ne nje menyre urdherore por sido qofte ne do te pergjegjemi .
feja islame duhet te praktikohet ne baze te asaj qe urdheron Kur'ani dhe na na porosite Muhamedi a.s me theniet (hadithet) e tij. keshtu duhet te praktikohet islami i nderuar.

Asgje nuk jam ka personalizoj, nuk e thash ne urdherore por ju si duket po i merrni fjalet si po keni deshire, me fal Ajetet e Hadithet thon qe te vrasim persona ne emer te All-llahut. Definitivsht pasuesit e diteve te sotme njollosen deri ne fundin e mundeshem Islamin e pastert, te vrasesh ne emer te islamit te shfrytzosh Xhuman per te njxerr ne rrug xhematin qe te protestojn thejn e vrasin eshte kulmi i maskarrllakut e ju me flisni per shkolla fetare, po keta ku e morren kete shkoll jashte planeti apo ne planetin tone, me shume keqardhje e them po kete rrug qe kane marr muslimet jo qe mund ta afrojne kend por edhe e largojne ate qe deshiron te futet ne te.
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:11
Aииα shkruajti:
Dasa shkruajti:
Aииα shkruajti:Shkollat fetare jane laboratore te lavazhit te trurit, duke krijuar njerez te semure, me sherim te vetem FENE
Uh Ana qka ke then,ake mendu qfar ke shkru apo veq jake fut qashtu.
Ju qe nuk keni qen neper shkolla Fetare me qka e vlersoni veten me lart se une p.sh.se di per Fe.
Ndaq ne Fe
Ndaq ne pasuri
Ndaq ne shkenc
Ndaq ne pushtet dilnum perpara te shohum se sa jeni mete zgjuar,ju pres kur te doni.

Un jam Fetar,por edhe shum gjera tjera ikam arritur me shum se disa qe i shajn Fetaret apo mendojn se Feja ika lan te prapambetur,as ne enderr si shohin.
Pra ndaq ne Fe,ndaq ne jeten e perditshem nuk ja jep doren askujt,se te gjitha i kam arritur edhe pse ne mosh te re.
Mu nuk eshte kam pengon asgje dituria Fetare,per te arritur me sukse ne jet
Largohuni prej prapagandav,se ju shkatrrojn

C'fare dini ju per jeten time e shkollen qe kam bere une!? Mos ja fut kot vetem per tu kapur diku sepse nuk ju konvenon ju ne ato cfare them..Nuk po shaj asnje fe ketu,perkundrazi i respektoj por jam kunder per ke e ka keqkuptuar, une nuk jam kunder shkollave fetare, por jam kunder keqperdorimit te tyre per nevoja njerezish te caktuar.

Me vjen keq qe debatet e kesaj natyre gjithnje kan te njejtin perfundim. Kurani dhe Islami thote kshu pa marre parasysh se cfare behet atje - kshu mbrohen besimtaret Islam, ndersa te njejten gje bejne edhe besimtaret Krishter duke thene Bibla dhe krishterizmi thone kshu edhe pse njerezit veprojne ndryshe.

Mua, pak me intereson se cfare thone kto te dyja (edhe pse te dyjat i kam lexuar). Mua me intereson si veprojne njerezit, si shkollohen, si mbrojne te drejtat e femijeve, te drejtat e nenes, te drejtat e qytetarit dhe cfare bene shteti per te ju garantuar atyre nivelin arsimor dhe egzistencial. Ne kete prizem e shikoje boten dhe aq me pak me bejne pershtypje ndarja e njerezve apo arsimimi i tyre ne ngjyre, besim fetar apo nacionalitet.

Ndoshta kjo jashte teme por duke pare se debate do vinte ne perfundim ne paragrafin qe shenova si fillim desha ta nderprese me kaq.

Po ti vet fillove mete keq,ti i ofendove antaret me nikat e tyre.
Qfar emri don me then Ana.
Secili ika te drejtat e veta.
Nuk di per ty,por i paramendoj disa gjera.
Ata qe mundohen me i sulmu Besimtaret e di se jan ne nivelin mete ulet njerzor,me kulturen mete ulet dhe me punt e tyre nuk bojn asgje tjeter veq se dom shoqris,dhe per ket e di se qfar tham.
Mos u mundoni me lartsu veten mbi te tjeret,ngase qkas nuk ka ne ket jet,ka njerz dhe njerz se as mendja nuk mundet me paramendu.
Un foli per Fen ISlame qe eshte e past jo per tjerat.
Mos i perfshini te gjitha meni thes


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:18
Abdulgafuri shkruajti:
Aииα shkruajti:
Megjithate ju vazhdoni debatin por ta fusni njehere e pergjithmon ne koke se ne asnje shkolle nuk mesohet as perdorimi i droges, as prostitucioni e as gjerat e keqija.

Gjera te kesaj natyre te keqe kan ndodhe edhe neper shkolla fetare dhe une munde tu sjelle me shembuj konkret.

edhe ju e nderuar nguliteni ne koke qe femija i muslimanit edukohet 20 vjet pare se me lind ai femije. sa i perket droges mjafton te dalesh ne pr ne cilendo shkolle dhe ke e se qfar po ndodh.

e sa i perket droges e prostitucionit per nje musliman keto gjera jane te ndaluara . dhe sjell argumente nese ke per kete edhe diskutojme.

Ama cja fut tralalase e ti ore Abdul,cfare moshe ke me qafsh se per djal i rritur e i pjekur nuk te shkojne keto gjepura qe flet ketu per zotin..a logjikoni me veten cfare thoni apo hajt te shkruajme sa per te ngritur emrin e Allahut pfffffffffff

Po ne qe nuk jemi te "edukuar" ne nje shkolle fetare, dhe pavaresisht ketij fakti, s'kemi arritur as te droguar, as nuk pime alkool ( e duhan qe disa nga shkollat fetare e pine), nuk bejme prostitucion, madje vazhdojme studimet ose punojme pune te ndershme, si i behet? Apo ne jemi disa raste te ralla, se shumica hyne ne "thesin" qe permende ti.

Per femijen tend eshte e duhur te besh cfare eshte me e mire. Por nqs ai nuk do kete prirje per fe, si i behet? Nqs nuk beson si mund ta detyroni te vej ne shkolle fetare? A nuk eshte ky imponim e deshire e prinderit te besoj femija ne ate fe perderisa atje e shpie prindi ...


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:28
Dasa shkruajti:
Aииα shkruajti:
Dasa shkruajti:
Aииα shkruajti:Shkollat fetare jane laboratore te lavazhit te trurit, duke krijuar njerez te semure, me sherim te vetem FENE
Uh Ana qka ke then,ake mendu qfar ke shkru apo veq jake fut qashtu.
Ju qe nuk keni qen neper shkolla Fetare me qka e vlersoni veten me lart se une p.sh.se di per Fe.
Ndaq ne Fe
Ndaq ne pasuri
Ndaq ne shkenc
Ndaq ne pushtet dilnum perpara te shohum se sa jeni mete zgjuar,ju pres kur te doni.

Un jam Fetar,por edhe shum gjera tjera ikam arritur me shum se disa qe i shajn Fetaret apo mendojn se Feja ika lan te prapambetur,as ne enderr si shohin.
Pra ndaq ne Fe,ndaq ne jeten e perditshem nuk ja jep doren askujt,se te gjitha i kam arritur edhe pse ne mosh te re.
Mu nuk eshte kam pengon asgje dituria Fetare,per te arritur me sukse ne jet
Largohuni prej prapagandav,se ju shkatrrojn

C'fare dini ju per jeten time e shkollen qe kam bere une!? Mos ja fut kot vetem per tu kapur diku sepse nuk ju konvenon ju ne ato cfare them..Nuk po shaj asnje fe ketu,perkundrazi i respektoj por jam kunder per ke e ka keqkuptuar, une nuk jam kunder shkollave fetare, por jam kunder keqperdorimit te tyre per nevoja njerezish te caktuar.

Me vjen keq qe debatet e kesaj natyre gjithnje kan te njejtin perfundim. Kurani dhe Islami thote kshu pa marre parasysh se cfare behet atje - kshu mbrohen besimtaret Islam, ndersa te njejten gje bejne edhe besimtaret Krishter duke thene Bibla dhe krishterizmi thone kshu edhe pse njerezit veprojne ndryshe.

Mua, pak me intereson se cfare thone kto te dyja (edhe pse te dyjat i kam lexuar). Mua me intereson si veprojne njerezit, si shkollohen, si mbrojne te drejtat e femijeve, te drejtat e nenes, te drejtat e qytetarit dhe cfare bene shteti per te ju garantuar atyre nivelin arsimor dhe egzistencial. Ne kete prizem e shikoje boten dhe aq me pak me bejne pershtypje ndarja e njerezve apo arsimimi i tyre ne ngjyre, besim fetar apo nacionalitet.

Ndoshta kjo jashte teme por duke pare se debate do vinte ne perfundim ne paragrafin qe shenova si fillim desha ta nderprese me kaq.

Po ti vet fillove mete keq,ti i ofendove antaret me nikat e tyre.
Qfar emri don me then Ana.
Secili ika te drejtat e veta.
Nuk di per ty,por i paramendoj disa gjera.
Ata qe mundohen me i sulmu Besimtaret e di se jan ne nivelin mete ulet njerzor,me kulturen mete ulet dhe me punt e tyre nuk bojn asgje tjeter veq se dom shoqris,dhe per ket e di se qfar tham.
Mos u mundoni me lartsu veten mbi te tjeret,ngase qkas nuk ka ne ket jet,ka njerz dhe njerz se as mendja nuk mundet me paramendu.
Un foli per Fen ISlame qe eshte e past jo per tjerat.
Mos i perfshini te gjitha meni thes

Ku po te prek e ofendoj fene Dasa nje kjo e dyta sa per emrin ndihem Shqiptare mbi te gjitha e si e till i drejtohem..e treta pse ju dogji kjo gje juve kur behet fjale per emrin e dikujt tjeter e jo tuajin..Ti vetem sa ndez fitilin more djale po rri rritu e pak e pastaj eja luaj me mua grrrr
Edhe njehere po jua theksoj ...Sjam kundra,deri ne momentin qe eshte deshira e femijes ajo gje jo imponim i prinderit...Gjithashtu sjam kundra nese programi mesimor ne keta shkolla nuk behet per motive te caktuara te njerezve te caktuar...


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:28
dr.Dugi™ shkruajti:
Asgje nuk jam ka personalizoj, nuk e thash ne urdherore por ju si duket po i merrni fjalet si po keni deshire, me fal Ajetet e Hadithet thon qe te vrasim persona ne emer te All-llahut. Definitivsht pasuesit e diteve te sotme njollosen deri ne fundin e mundeshem Islamin e pastert, te vrasesh ne emer te islamit te shfrytzosh Xhuman per te njxerr ne rrug xhematin qe te protestojn thejn e vrasin eshte kulmi i maskarrllakut e ju me flisni per shkolla fetare, po keta ku e morren kete shkoll jashte planeti apo ne planetin tone, me shume keqardhje e them po kete rrug qe kane marr muslimet jo qe mund ta afrojne kend por edhe e largojne ate qe deshiron te futet ne te.

i nderuar nuk duhet te flitet ne baze te asaj qka servohet nga media sepse mund te gabohet njeriu. ja qka thot islami per vrasje i nderuar me saktesisht kur'ani :
5:32. Për këtë (shkak të atij krimi) Ne u shpallëm (ligj) beni israilëve se kush mbyt një njeri (pa të drejtë), pa pasë mbytur ai ndonjë tjetër dhe pa pasë bërë ai ndonjë shkatërrim në tokë, atëherë (krimi i tij) është si t'i kishte mbytur gjithë njerëzit. E kush e ngjall (bëhet shkak që të jetë ai gjallë) është si t'i kishte ngjallur (shpëtuar) të gjithë njerëzit. Atyre (beni israilëve) u erdhën të dërguarit Tanë me argumente, mandej edhe pas këtij (vendimi) shumë prej tyre e teprojnë (kalojnë kufijtë në mbytje) në këtë tokë.

kjo tregon se keto qfar fliten nuk kane asgje te perbashket me islamin.

normal qe muslimanet e shftyezojne xhumane tiu tregojne tjerve qe ne kete vend ku 95 % jane musliman dhe partite politike fitojne vota nga ata musliman kane te drejt qe keta te ken nje xhami qe te kryejne ritet fetar qe i kane obligim. keto me te kuqe aspak nuk kan ndohe dhe as qe kan per te ndodhe tek muslimanet ne kosove e mos fol shpifje te gazetave io burr i dheut.
dhe sa i perket ketyre te fundit qe ke thene e din si eshte puna me fene islame si puna e brumit te bukes sa me shume ndrydhet sa me shume ngjeshet sa me shume shtypet buka del me e mire njejt evlen per islamit sa me shyme atakohet aq me shume njerez pranojne islamin ,prandaj mos u frigeso fare sepse kete fe e ka garantu All-llahu dhe nuk ka kush qe to ta zhduk ate ja qfar thot kur'ani:

15:9. Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur'anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij.

5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:33
Aииα shkruajti:
Ama cja fut tralalase e ti ore Abdul,cfare moshe ke me qafsh se per djal i rritur e i pjekur nuk te shkojne keto gjepura qe flet ketu per zotin..a logjikoni me veten cfare thoni apo hajt te shkruajme sa per te ngritur emrin e Allahut pfffffffffff

Po ne qe nuk jemi te "edukuar" ne nje shkolle fetare, dhe pavaresisht ketij fakti, s'kemi arritur as te droguar, as nuk pime alkool ( e duhan qe disa nga shkollat fetare e pine), nuk bejme prostitucion, madje vazhdojme studimet ose punojme pune te ndershme, si i behet? Apo ne jemi disa raste te ralla, se shumica hyne ne "thesin" qe permende ti.

Per femijen tend eshte e duhur te besh cfare eshte me e mire. Por nqs ai nuk do kete prirje per fe, si i behet? Nqs nuk beson si mund ta detyroni te vej ne shkolle fetare? A nuk eshte ky imponim e deshire e prinderit te besoj femija ne ate fe perderisa atje e shpie prindi ...

une e nderuar jam 33 vjec dhe jam plotesisht duke logjiku por siq duket juve kjo spo iu pelqen ,ju keni mendimin tuaj dhe ne e pranojme ate.

se qfar ndodhe ne te ardhmen e din vete Ai qe i din te fshehtat e qiejve dhe toke vetem All-llahu Krijuesi i gjithesise. dhe ne fene islame nuk ka imponim por zgjedhje me vet deshire. pa me thoni ju e nderuar kush ju garanton juve qe nje dite te ardhshme ju nuk do ta pranoni islamin ?


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:38
Shikoni ketu permbajuni temes e asaj qe diskutohet pa hyre fare se c'shkruhet ne kuran apo bibel e kam then qe ne fillim te temes..nese sjeni te afte te argumentoni e te mbeshtesni ato qe thoni me citime nga bibla e kurani dime e ne por eshte e kote se nuk zhvillohet nje debat i mirefillte keshtu... Prandaj vriteni trurin pak qe te dini te argumentoni se deri tani vec allah allah dini te thoni Shkollat Fetare... 320249


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:39
Abdulgafuri shkruajti:
dr.Dugi™ shkruajti:
Asgje nuk jam ka personalizoj, nuk e thash ne urdherore por ju si duket po i merrni fjalet si po keni deshire, me fal Ajetet e Hadithet thon qe te vrasim persona ne emer te All-llahut. Definitivsht pasuesit e diteve te sotme njollosen deri ne fundin e mundeshem Islamin e pastert, te vrasesh ne emer te islamit te shfrytzosh Xhuman per te njxerr ne rrug xhematin qe te protestojn thejn e vrasin eshte kulmi i maskarrllakut e ju me flisni per shkolla fetare, po keta ku e morren kete shkoll jashte planeti apo ne planetin tone, me shume keqardhje e them po kete rrug qe kane marr muslimet jo qe mund ta afrojne kend por edhe e largojne ate qe deshiron te futet ne te.

i nderuar nuk duhet te flitet ne baze te asaj qka servohet nga media sepse mund te gabohet njeriu. ja qka thot islami per vrasje i nderuar me saktesisht kur'ani :
5:32. Për këtë (shkak të atij krimi) Ne u shpallëm (ligj) beni israilëve se kush mbyt një njeri (pa të drejtë), pa pasë mbytur ai ndonjë tjetër dhe pa pasë bërë ai ndonjë shkatërrim në tokë, atëherë (krimi i tij) është si t'i kishte mbytur gjithë njerëzit. E kush e ngjall (bëhet shkak që të jetë ai gjallë) është si t'i kishte ngjallur (shpëtuar) të gjithë njerëzit. Atyre (beni israilëve) u erdhën të dërguarit Tanë me argumente, mandej edhe pas këtij (vendimi) shumë prej tyre e teprojnë (kalojnë kufijtë në mbytje) në këtë tokë.

kjo tregon se keto qfar fliten nuk kane asgje te perbashket me islamin.

normal qe muslimanet e shftyezojne xhumane tiu tregojne tjerve qe ne kete vend ku 95 % jane musliman dhe partite politike fitojne vota nga ata musliman kane te drejt qe keta te ken nje xhami qe te kryejne ritet fetar qe i kane obligim. keto me te kuqe aspak nuk kan ndohe dhe as qe kan per te ndodhe tek muslimanet ne kosove e mos fol shpifje te gazetave io burr i dheut.
dhe sa i perket ketyre te fundit qe ke thene e din si eshte puna me fene islame si puna e brumit te bukes sa me shume ndrydhet sa me shume ngjeshet sa me shume shtypet buka del me e mire njejt evlen per islamit sa me shyme atakohet aq me shume njerez pranojne islamin ,prandaj mos u frigeso fare sepse kete fe e ka garantu All-llahu dhe nuk ka kush qe to ta zhduk ate ja qfar thot kur'ani:

15:9. Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur'anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij.
Te jam mirenjohes per ajetet qe mi rikujtove, por nuk me paskeni kuptu ne esence pra se ku doja te dilja, mendoj qe e di se si eshte rruga e drejt, mendoj qe e di se sa zbatohet e praktikohet Ajeti e sa Hadithi, nuk me pelqen te shpif se denohem, nuk du ti permendi vrasjet du ti permendi disa ndodhi tjera qe ndodhen ne Kosove e qe flasin per mizori e kalim te fese ne Politik, ato jane qeshtja e Dukes apo si e kishte emrin Imami i Skenderajt dhe dy tash me frik grushtimi i parise e BIK-ut, besoj qe i di edhe ti keto raste e mos te permendim raste te tjera, e si te vrapoj pas ketyre njerzve une me thuaj, une nuk du te jem i till une nuk du te paguhem qe praktikoj islamin, une nuk du qe te grushtoj askend, une nuk du qe te protestoj direkt pas Xhumaje une nuk du te degjoj fjale te pabaza te ketyre qe u shkolluan ne Shkolla fetare, po jo kot thuhet Shkolla nuk te jep personalitetin( formon si njeri) shkolla ndoshta te ben pak me te pergaditur e me oratorik. Si perfundim une e as familja ime e as pasardhesit e mi nuk du qe te njekun kete rrug te ketyre Imamve te tanishem.
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:42
Aииα shkruajti:
Dasa shkruajti:
Aииα shkruajti:
Dasa shkruajti:
Aииα shkruajti:Shkollat fetare jane laboratore te lavazhit te trurit, duke krijuar njerez te semure, me sherim te vetem FENE
Uh Ana qka ke then,ake mendu qfar ke shkru apo veq jake fut qashtu.
Ju qe nuk keni qen neper shkolla Fetare me qka e vlersoni veten me lart se une p.sh.se di per Fe.
Ndaq ne Fe
Ndaq ne pasuri
Ndaq ne shkenc
Ndaq ne pushtet dilnum perpara te shohum se sa jeni mete zgjuar,ju pres kur te doni.

Un jam Fetar,por edhe shum gjera tjera ikam arritur me shum se disa qe i shajn Fetaret apo mendojn se Feja ika lan te prapambetur,as ne enderr si shohin.
Pra ndaq ne Fe,ndaq ne jeten e perditshem nuk ja jep doren askujt,se te gjitha i kam arritur edhe pse ne mosh te re.
Mu nuk eshte kam pengon asgje dituria Fetare,per te arritur me sukse ne jet
Largohuni prej prapagandav,se ju shkatrrojn

C'fare dini ju per jeten time e shkollen qe kam bere une!? Mos ja fut kot vetem per tu kapur diku sepse nuk ju konvenon ju ne ato cfare them..Nuk po shaj asnje fe ketu,perkundrazi i respektoj por jam kunder per ke e ka keqkuptuar, une nuk jam kunder shkollave fetare, por jam kunder keqperdorimit te tyre per nevoja njerezish te caktuar.

Me vjen keq qe debatet e kesaj natyre gjithnje kan te njejtin perfundim. Kurani dhe Islami thote kshu pa marre parasysh se cfare behet atje - kshu mbrohen besimtaret Islam, ndersa te njejten gje bejne edhe besimtaret Krishter duke thene Bibla dhe krishterizmi thone kshu edhe pse njerezit veprojne ndryshe.

Mua, pak me intereson se cfare thone kto te dyja (edhe pse te dyjat i kam lexuar). Mua me intereson si veprojne njerezit, si shkollohen, si mbrojne te drejtat e femijeve, te drejtat e nenes, te drejtat e qytetarit dhe cfare bene shteti per te ju garantuar atyre nivelin arsimor dhe egzistencial. Ne kete prizem e shikoje boten dhe aq me pak me bejne pershtypje ndarja e njerezve apo arsimimi i tyre ne ngjyre, besim fetar apo nacionalitet.

Ndoshta kjo jashte teme por duke pare se debate do vinte ne perfundim ne paragrafin qe shenova si fillim desha ta nderprese me kaq.

Po ti vet fillove mete keq,ti i ofendove antaret me nikat e tyre.
Qfar emri don me then Ana.
Secili ika te drejtat e veta.
Nuk di per ty,por i paramendoj disa gjera.
Ata qe mundohen me i sulmu Besimtaret e di se jan ne nivelin mete ulet njerzor,me kulturen mete ulet dhe me punt e tyre nuk bojn asgje tjeter veq se dom shoqris,dhe per ket e di se qfar tham.
Mos u mundoni me lartsu veten mbi te tjeret,ngase qkas nuk ka ne ket jet,ka njerz dhe njerz se as mendja nuk mundet me paramendu.
Un foli per Fen ISlame qe eshte e past jo per tjerat.
Mos i perfshini te gjitha meni thes

Ku po te prek e ofendoj fene Dasa nje kjo e dyta sa per emrin ndihem Shqiptare mbi te gjitha e si e till i drejtohem..e treta pse ju dogji kjo gje juve kur behet fjale per emrin e dikujt tjeter e jo tuajin..Ti vetem sa ndez fitilin more djale po rri rritu e pak e pastaj eja luaj me mua grrrr
Edhe njehere po jua theksoj ...Sjam kundra,deri ne momentin qe eshte deshira e femijes ajo gje jo imponim i prinderit...Gjithashtu sjam kundra nese programi mesimor ne keta shkolla nuk behet per motive te caktuara te njerezve te caktuar...
Ku pe ofendon po shihet.
Ti ndihesh por nuk po shoh vlera shqiptare.
Un e thash realitetin,kjo eshte zgjidhje e secilit,se cfar niku zgjedh.
Un jam i rritur shum aq shum saqe me shum luj por nuk e vrejn,kur te digjen e kuptojn lojen grrrr
Ti fillimisht nuk je ne dieni se qfar mesohet ne shkolla fetar,po foli per Kosov.
Te gjitha lendet qe mesohen neper shkolla laike,ike edhe ne shkollat fetare+lend fetar,dhe per kete e bon mete veqant dhe mete fort shkollen fetare


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:43
Aииα shkruajti:Shikoni ketu permbajuni temes e asaj qe diskutohet pa hyre fare se c'shkruhet ne kuran apo bibel e kam then qe ne fillim te temes..nese sjeni te afte te argumentoni e te mbeshtesni ato qe thoni me citime nga bibla e kurani dime e ne por eshte e kote se nuk zhvillohet nje debat i mirefillte keshtu... Prandaj vriteni trurin pak qe te dini te argumentoni se deri tani vec allah allah dini te thoni Shkollat Fetare... 320249

po e nderuar ky eshte argumet qe ska kush qe mundet me e mohu nga shkenctaret e gjithe botes e nese ju keni kunder argumente sjellini.
nese sju pelqej keto argumente ne nuk jemi fajtor. sa per debate lexoje postimet tona dhe e kupton qe ne jemi per debate . neve mundet mos me na pelqy argumente por ato jane argumente kjo vlen edhe per ju. sepse per ne feja eshte program jete e nderuar e kete ju spo e kuptoni.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:48
dr.Dugi™ shkruajti:
Te jam mirenjohes per ajetet qe mi rikujtove, por nuk me paskeni kuptu ne esence pra se ku doja te dilja, mendoj qe e di se si eshte rruga e drejt, mendoj qe e di se sa zbatohet e praktikohet Ajeti e sa Hadithi, nuk me pelqen te shpif se denohem, nuk du ti permendi vrasjet du ti permendi disa ndodhi tjera qe ndodhen ne Kosove e qe flasin per mizori e kalim te fese ne Politik, ato jane qeshtja e Dukes apo si e kishte emrin Imami i Skenderajt dhe dy tash me frik grushtimi i parise e BIK-ut, besoj qe i di edhe ti keto raste e mos te permendim raste te tjera, e si te vrapoj pas ketyre njerzve une me thuaj, une nuk du te jem i till une nuk du te paguhem qe praktikoj islamin, une nuk du qe te grushtoj askend, une nuk du qe te protestoj direkt pas Xhumaje une nuk du te degjoj fjale te pabaza te ketyre qe u shkolluan ne Shkolla fetare, po jo kot thuhet Shkolla nuk te jep personalitetin( formon si njeri) shkolla ndoshta te ben pak me te pergaditur e me oratorik. Si perfundim une e as familja ime e as pasardhesit e mi nuk du qe te njekun kete rrug te ketyre Imamve te tanishem.


prandaj i nderuar une te thash me heret qe feja islame dhe muslimani kan dallim, prandaj i nderuar edhe une po mundohem te sqaroj se kur une e di qe kjo rruge eshte me e mire se ajo qe po ndjek dikush tjeter duhet ti then eja ketej se keshtu duhet e jo ashtu siq po veproni ju.
prandaj te thash qe jane dy burime qe duhet ndjek Kur'ani dhe tradita(Syneti) i Muhamedit a.s. ai qe i ndjek keto dy rruge kurr nuk do te humb.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:56
Abdulgafuri shkruajti:
dr.Dugi™ shkruajti:
Te jam mirenjohes per ajetet qe mi rikujtove, por nuk me paskeni kuptu ne esence pra se ku doja te dilja, mendoj qe e di se si eshte rruga e drejt, mendoj qe e di se sa zbatohet e praktikohet Ajeti e sa Hadithi, nuk me pelqen te shpif se denohem, nuk du ti permendi vrasjet du ti permendi disa ndodhi tjera qe ndodhen ne Kosove e qe flasin per mizori e kalim te fese ne Politik, ato jane qeshtja e Dukes apo si e kishte emrin Imami i Skenderajt dhe dy tash me frik grushtimi i parise e BIK-ut, besoj qe i di edhe ti keto raste e mos te permendim raste te tjera, e si te vrapoj pas ketyre njerzve une me thuaj, une nuk du te jem i till une nuk du te paguhem qe praktikoj islamin, une nuk du qe te grushtoj askend, une nuk du qe te protestoj direkt pas Xhumaje une nuk du te degjoj fjale te pabaza te ketyre qe u shkolluan ne Shkolla fetare, po jo kot thuhet Shkolla nuk te jep personalitetin( formon si njeri) shkolla ndoshta te ben pak me te pergaditur e me oratorik. Si perfundim une e as familja ime e as pasardhesit e mi nuk du qe te njekun kete rrug te ketyre Imamve te tanishem.


prandaj i nderuar une te thash me heret qe feja islame dhe muslimani kan dallim, prandaj i nderuar edhe une po mundohem te sqaroj se kur une e di qe kjo rruge eshte me e mire se ajo qe po ndjek dikush tjeter duhet ti then eja ketej se keshtu duhet e jo ashtu siq po veproni ju.
prandaj te thash qe jane dy burime qe duhet ndjek Kur'ani dhe tradita(Syneti) i Muhamedit a.s. ai qe i ndjek keto dy rruge kurr nuk do te humb.

Jane te rrall te tillet mos te themi qe nuk ka fare, por nje dite do triumfoj Islami i Vertet si Fe e Rruzullit por jo nga keta Imam qe tani jane.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 22:56
Dasa shkruajti:
Ku pe ofendon po shihet.
Ti ndihesh por nuk po shoh vlera shqiptare.
Un e thash realitetin,kjo eshte zgjidhje e secilit,se cfar niku zgjedh.
Un jam i rritur shum aq shum saqe me shum luj por nuk e vrejn,kur te digjen e kuptojn lojen grrrr
Ti fillimisht nuk je ne dieni se qfar mesohet ne shkolla fetar,po foli per Kosov.
Te gjitha lendet qe mesohen neper shkolla laike,ike edhe ne shkollat fetare+lend fetar,dhe per kete e bon mete veqant dhe mete fort shkollen fetare

Nuk po te ngushtoje se ske nivel per ngushtime ti grrrr sa me gz qe qesh mes shtrengimesh dhembesh e nervash :hahaha: por karakteri qe i jep debatit le shume per te dyshuar. Shkollat Fetare... 2585209286

Po mire mo Dasa po shkollat laike e shteterore cfare mesazhi percojne te nxenesi?

Shkollat fetare u ndaluan nje kohe ne Shqiperi, por duhet ta dish se eshte plotesisht e vertete se shkollat fetare ne Shqiperi dhe Kosove jane shume me te hershme se sa shkollat publike dhe kjo per arsyet qe tashme dihen.

Gjithashtu une nuk e mora aq ngushte dhe te analizoja vetem Tiranen apo Prishtinen. Kam marre analizen ne rang boteror ku gjendet niveli i arsimit ne vendet ku praktikohen shkollat laike dhe vendet ku akoma praktikohen shkollat fetare. Kam medyshjen personale se ndryshimi eshte shume, shume i madh.

Hajde bej nje pushim tash se po ta fal stern


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Fri 15 Jun 2012 - 23:07
Aииα shkruajti:
Dasa shkruajti:
Ku pe ofendon po shihet.
Ti ndihesh por nuk po shoh vlera shqiptare.
Un e thash realitetin,kjo eshte zgjidhje e secilit,se cfar niku zgjedh.
Un jam i rritur shum aq shum saqe me shum luj por nuk e vrejn,kur te digjen e kuptojn lojen grrrr
Ti fillimisht nuk je ne dieni se qfar mesohet ne shkolla fetar,po foli per Kosov.
Te gjitha lendet qe mesohen neper shkolla laike,ike edhe ne shkollat fetare+lend fetar,dhe per kete e bon mete veqant dhe mete fort shkollen fetare

Nuk po te ngushtoje se ske nivel per ngushtime ti grrrr sa me gz qe qesh mes shtrengimesh dhembesh e nervash :hahaha: por karakteri qe i jep debatit le shume per te dyshuar. Shkollat Fetare... 2585209286

Po mire mo Dasa po shkollat laike e shteterore cfare mesazhi percojne te nxenesi?

Shkollat fetare u ndaluan nje kohe ne Shqiperi, por duhet ta dish se eshte plotesisht e vertete se shkollat fetare ne Shqiperi dhe Kosove jane shume me te hershme se sa shkollat publike dhe kjo per arsyet qe tashme dihen.

Gjithashtu une nuk e mora aq ngushte dhe te analizoja vetem Tiranen apo Prishtinen. Kam marre analizen ne rang boteror ku gjendet niveli i arsimit ne vendet ku praktikohen shkollat laike dhe vendet ku akoma praktikohen shkollat fetare. Kam medyshjen personale se ndryshimi eshte shume, shume i madh.

Hajde bej nje pushim tash se po ta fal stern
Ngushtom sate don se nuk prish pun,un njeriut ju idhnohem sa ka dituri grrrr
U ndalun shkollat ne shqiperi por qka keni arritur se pastaj..........
Un per baz e marr vendin tim dhe ktu bazohem,ndersa ne vende tjera nuk kam qen,po perseri po them se shum mete forta jon shkollat fetare,se mesohet edhe feja edhe shkenca

Pushimi im eshte kur lozi mete tjeret
grrrr


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shkollat Fetare...

prej Sat 16 Jun 2012 - 1:08
Mos luaj me cupkat o njeri i perendise..kshu Allahut kkk se skeni perendi ju.. Shkollat Fetare... 2585209286 Apo sta ka mesuar feja akoma se si besimtar ne Allah duhet te perulesh edhe shikimin ndaj nje femre se eshte mekat kkk grrrr


Shkollat Fetare... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Sat 16 Jun 2012 - 7:54
Aииα shkruajti:Mos luaj me cupkat o njeri i perendise..kshu Allahut kkk se skeni perendi ju.. Shkollat Fetare... 2585209286 Apo sta ka mesuar feja akoma se si besimtar ne Allah duhet te perulesh edhe shikimin ndaj nje femre se eshte mekat kkk grrrr
feja na ka mesuar e nderuar qe nuk duhet shikur nje femer dhe nuk duhet nenqmuar tjetrin dhe nuk duhet fyer Zotin e tjetrit dhe nuk duhet thene dikuj fjale qe vet nuk i permban . e nderuar duke e dite qe ne ditet e sodit shuem flitet per islamin dhe mungojne njohurite rreth tij ne ne kete forume kemi hape nje teme pyetje rreth islamit. aty mund te shtroni pyetje dhe te mesoni te verteten rreth fese islame e jo te mesohet feja nga shkrimi i gazetave e tv .


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Sat 16 Jun 2012 - 7:58
dr.Dugi™ shkruajti:
Jane te rrall te tillet mos te themi qe nuk ka fare, por nje dite do triumfoj Islami i Vertet si Fe e Rruzullit por jo nga keta Imam qe tani jane.

jo i nderuar ne kete fe ka pas njerez qe kan ba gjera te medha dhe do te kete musliman qe do te punojne per kete fe edhe pse ne numer te vogel por prap se prap do te kete njerez te tille deri ne Kijamet . sepse i nderuar nuk do te bahet Kijameti shkatrrimi i kesaj bote pa e marre udheheqjen e kesaj bote muslimanet ne krye me Isaun(Jesusin) a.s. kjo pune eshte e vendosur vetem se pritet realizimi edhe praktik i kesaj.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Shkollat Fetare...

prej Sat 16 Jun 2012 - 9:07
Nuk jeni per debat,ku nuk ka debat del edhe tema prej kontrollit.
Nejse pra debatoni ju sitja kenda.


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shkollat Fetare...

prej Sat 16 Jun 2012 - 20:13
Abdulgafuri shkruajti:
dr.Dugi™ shkruajti:
Jane te rrall te tillet mos te themi qe nuk ka fare, por nje dite do triumfoj Islami i Vertet si Fe e Rruzullit por jo nga keta Imam qe tani jane.

jo i nderuar ne kete fe ka pas njerez qe kan ba gjera te medha dhe do te kete musliman qe do te punojne per kete fe edhe pse ne numer te vogel por prap se prap do te kete njerez te tille deri ne Kijamet . sepse i nderuar nuk do te bahet Kijameti shkatrrimi i kesaj bote pa e marre udheheqjen e kesaj bote muslimanet ne krye me Isaun(Jesusin) a.s. kjo pune eshte e vendosur vetem se pritet realizimi edhe praktik i kesaj.

Hahah sinqerisht me keni bere te qesh me te madhe !

As ti e as une nuk mundemi me dite per te ardhmen se a do ket a jo te till qe mund ta praktikojn si duhet islamin besa as ti e as une nuk mund ta dim sigurt se sa kishte praktikues te devotshme te fese islame duke perjashtu kohrat e Pejgamberve, ti e une mund te flasim vetem per te tashmen pra ate qe shohim, e nese ti tash me thu qe ka praktikues te fese islame ne Kosove une me plot goj e keqardhje te them qe paskeni problem me perceptim. Mos te kalojm te Isai a.s pasi eshte tem tjeter kjo.
Sponsored content

default Re: Shkollat Fetare...

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi