Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shkollat Fetare...

Sun 12 Feb 2012 - 17:08
First topic message reminder :

Shkollat private fetare kane ekzituar dhe ekzitojne ne shume shtete te botes. Ketu perfshire shkolla te feve te ndryshme. Kete bisede po e beja me shoqen time nje dite, pasi ajo kishte deshire te rregjistronte vajzen e saj ne shkolle fetare, kjo per faktin se atje ka rregull (plus raporti i mesueseve dhe nxenesve eshte 1 me 10, kur ne shkollat shteterore eshte 1 dhe 20 per shkollat fillore).

Por shkollat fetare nuk mbahen vetem per keto, se ato vertete kane rregull, disipline, ato i bazojne mesimet e tyre tek feja, duke i kushtuar fese nje pjese se dites se mesimit.

Cfare mendoni ju per shkollat fetare? Nese do te zgjidhnit, do ta rregjistronit femijen tuaj ne shkolle fetare? A mesojne ata ato qe mesohen ne shkollat shteterore (shkencat)? Cfare mendoni per moshen e femijes? Mos valle ai duhet te vendose vete me vone se sa fetar do te jete, apo sa i perkushtuar do te jete ndaj fese?

Nuk dua qe kjo teme te kthehet ne shkrime te Bibles apo Kur'anit. Thjesht nje bashkbisedim per shkollat fetare dhe moshen e femijeve ne keto shkolla. Ju lutem mbajuni temes.


Edituar për herë të fundit nga Aииα në Sat 28 Apr 2012 - 13:55, edituar 1 herë gjithsej


Shkollat Fetare... - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM

Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 42
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

Sat 16 Jun 2012 - 20:54
dr.Dugi™ shkruajti:
Hahah sinqerisht me keni bere te qesh me te madhe !

As ti e as une nuk mundemi me dite per te ardhmen se a do ket a jo te till qe mund ta praktikojn si duhet islamin besa as ti e as une nuk mund ta dim sigurt se sa kishte praktikues te devotshme te fese islame duke perjashtu kohrat e Pejgamberve, ti e une mund te flasim vetem per te tashmen pra ate qe shohim, e nese ti tash me thu qe ka praktikues te fese islame ne Kosove une me plot goj e keqardhje te them qe paskeni problem me perceptim. Mos te kalojm te Isai a.s pasi eshte tem tjeter kjo.
ju keni te drejte me qesh por kush qesh i fundit qesh me se miri. ndoshta juve mund tiu duket ashtu por mua nuk me duket. ju kete e kemi te njohur nga hadithet qe flasin per te ardhme dhe nga kur'ani qe tregon kete . lexoje keto ajete ne kur'an keto :

56:38. (Ato janë) Për ata të djathtët.
56:39. (të djathtët) Janë shumë nga të parët (të hershmit).
56:40. Janë shumë nga më të vonshmit.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shkollat Fetare...

Sat 16 Jun 2012 - 21:10
Abdulgafuri shkruajti:
dr.Dugi™ shkruajti:
Hahah sinqerisht me keni bere te qesh me te madhe !

As ti e as une nuk mundemi me dite per te ardhmen se a do ket a jo te till qe mund ta praktikojn si duhet islamin besa as ti e as une nuk mund ta dim sigurt se sa kishte praktikues te devotshme te fese islame duke perjashtu kohrat e Pejgamberve, ti e une mund te flasim vetem per te tashmen pra ate qe shohim, e nese ti tash me thu qe ka praktikues te fese islame ne Kosove une me plot goj e keqardhje te them qe paskeni problem me perceptim. Mos te kalojm te Isai a.s pasi eshte tem tjeter kjo.
ju keni te drejte me qesh por kush qesh i fundit qesh me se miri. ndoshta juve mund tiu duket ashtu por mua nuk me duket. ju kete e kemi te njohur nga hadithet qe flasin per te ardhme dhe nga kur'ani qe tregon kete . lexoje keto ajete ne kur'an keto :

56:38. (Ato janë) Për ata të djathtët.
56:39. (të djathtët) Janë shumë nga të parët (të hershmit).
56:40. Janë shumë nga më të vonshmit.

Nuk du qe tema te eskaloj, nese ki tema tjera per ti bisedu mund te bisedojm permes PM-s, sa i perket te qeshures te ja lemi kohes se kush do qesh i fundit e kush me mire !.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 42
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

Sat 16 Jun 2012 - 21:39
dr.Dugi™ shkruajti:

Nuk du qe tema te eskaloj, nese ki tema tjera per ti bisedu mund te bisedojm permes PM-s, sa i perket te qeshures te ja lemi kohes se kush do qesh i fundit e kush me mire !.

u burre i dheut ju mendoni si te keni deshire une per kete nuk dyshoj fare e sa i perket juve kjo eshte pune e juaj.
une nuk besoj ne ate qe po beson dikush tjeter , por edhe ata nuk po besojne ne ate qe besoj une , une nuk do te besoj kurre ne ate qe po besojne ata por edhe ata nuk do te besojne kurr ne kete qe besoj une , une kam fene time ate fene e vet.5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shkollat Fetare...

Sat 16 Jun 2012 - 21:41
Abdulgafuri shkruajti:
dr.Dugi™ shkruajti:

Nuk du qe tema te eskaloj, nese ki tema tjera per ti bisedu mund te bisedojm permes PM-s, sa i perket te qeshures te ja lemi kohes se kush do qesh i fundit e kush me mire !.

u burre i dheut ju mendoni si te keni deshire une per kete nuk dyshoj fare e sa i perket juve kjo eshte pune e juaj.
une nuk besoj ne ate qe po beson dikush tjeter , por edhe ata nuk po besojne ne ate qe besoj une , une nuk do te besoj kurre ne ate qe po besojne ata por edhe ata nuk do te besojne kurr ne kete qe besoj une , une kam fene time ate fene e vet.


E vertet !

Per fund: nje Filozof i madh per Filozofin pat then: Te Filizofosh do te thot te thuresh fjali e kur kthehesh i lexon nuk dine se qfare ke desht me then me to, sa me thjesht aq me mire del, mendoj qe skemi nevoj per Filozofi ketu.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 42
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Shkollat Fetare...

Sat 16 Jun 2012 - 22:46
dr.Dugi™ shkruajti:
E vertet !

Per fund: nje Filozof i madh per Filozofin pat then: Te Filizofosh do te thot te thuresh fjali e kur kthehesh i lexon nuk dine se qfare ke desht me then me to, sa me thjesht aq me mire del, mendoj qe skemi nevoj per Filozofi ketu.

po pse spo na thua qe je filozof ne kohe emos me u lodh me ju duke debatu .


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Re: Shkollat Fetare...

Sat 16 Jun 2012 - 23:05
Ne trojet shqiptare fatkeqesisht shkollat fetare me shum ne perziejne dhe na ndajne sesa na bashkojne,,jemi nje popull me probleme shum te medha,,per te mos u ndjer askush i ofenduar,,nuk po futem gjate ne kete teme,,vetem shkurtimisht po jap nje mendim,

Feja ne shkolle do ishte dicka e mire ,,sepse afron femijet pran Zotit,,por ne shqiptaret s'jemi te unifikuar,,Jam kundra sepse femija rritet me ate ndjenjen qe po i lutem Zotit se mos me ndihmon.
Per mendimin tim dembeloset femija.Por me pelqen qe ka disipline.Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Shkollat Fetare...

Sun 17 Jun 2012 - 14:54
Waj Waj Waj vallahi pash ate qe na ka krijuar edhe neve po edhe gjith juve..
eshte Mjerim kur te lexosh komentet e disa ve qe se paku nuk kan as far edukata as fetare e as edukat debati , e as edukat shkolle..por thjesht din me shkru bukur shkrim.. dhe mundohen te mohojn dicka qe ka Vlera ... dicka qe eshte bukur vetem PSE nuk kan infurmacion te duhur...


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Shkollat Fetare... - Faqe 2 J5zhxd
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Shkollat Fetare...

Sun 17 Jun 2012 - 14:56
me vjen te qesh kur lexoj nga disa njerez qe predikojne fjalen e zotit dhe as qe i zbatojne ato biles njerit tek intervista i kam bere nje pyetje te thjeshte dhe akoma skam marre pergjigjen
mos predikoni shume kur as vete nuk i zbatoni ato qe shkruani okkkkk


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Shkollat Fetare... - Faqe 2 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Sponsored content

default Re: Shkollat Fetare...

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi