Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Bufe –bore, krijesa magjepsese

prej Tue 14 Feb 2012 - 2:49
Bufe –bore, krijesa magjepsese Snowy-owlSapo te shikoni nje buf bore do ta kuptoni se nga e kane marre emrin. Ata jane te bardhe si bora. Meshkujt zakonisht jane me te bardhe se femrat.

Keto bufe te medhenj jetojne kryesisht ne Arktik, ne zona te hapura e pa peme qe quhen tundra.

Bufet e bores kane nje shikim shume te mire.
Emri shkencor i bufeve te bores eshte Nyctea Scandiaca. Ato rriten deri ne 52-71 cm. Krahet e tyre hapen deri ne 1.3- 1.5 m. Ata jetojne deri 9.5 vjet.

Edhe pse bufet e bores zakonisht qendrojne ne Arktik gjate te gjithe vitit, ndonjehere migrojne ne me ne jug drejt Kanadase.

Keta bufe kane sy jeshile dhe sqep te zinj. Gezofi i bardhe mbulon kembet e tyre, nderkohe qe pjesa tjeter e trupi mbulohet nga puplat e bardha.

(O.C/ infoalbania)


Bufe –bore, krijesa magjepsese Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi