Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Joachim Gauck, president i ri i Gjermanisë

prej Mon 20 Feb 2012 - 1:29
President i ri i Gjermanisë do të jetë ish-disidenti gjermano-lindor dhe luftëtari për të drejtat e njerit Joachim Gauck, njoftoi sonte kryeministrja Angela Merkel, pas konsultimeve që i zhvilloi gjatë tërë ditës me partnerët e koalicionit në qeveri dhe me përfaqësuesit e opozitës.

Për këtë funksion Gauckun e propozuan partitë opozitare, Socialdemokratja dhe të Gjebrit, por Merkel nuk deshi të pajtohej me këtë. Mirëpo, kur kandidatin e mbështeti edhe partia e Demokratëve të Lirë, partia më e vogël në koalicionin qeveritar, Merkel lëshoi pe dhe pranoi këtë propozim, transmeton agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Gauck, 72 vjeçar, fitoi respekt të madh pasi kishte ruajtur dokumentacionin e policisë sekrete gjermano-lindore Stasi, kurse para dy vjetësh ishte kundërkandidat i presidentit të dorëhequr Wolf.

Në funksionin e presidentit Gauck do të zgjidhet zyrtarisht muajin e ardhshëm, kur do të caktohet mbledhja e jashtëzakonshme e Budenstagut.

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi