Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Të lirë për të udhëtuar, duke punuar online

prej Wed 22 Feb 2012 - 10:56
Të lirë për të udhëtuar, duke punuar online 51599Në anglisht quhen location independent, dhe janë një komunitet gjithnjë në rritje. Në rrjet puna jo fikse është një mundësi për të bërë eksperienca të reja, për të udhëtuar në vende të ndryshme e për tu njohur me njerëz e ndërmarrje të reja.

Fitohet më pak, por ka edhe më pak shpenzime, e më pak stres.
Puna e kombinuar me mundësinë për të udhëtuar është një zgjedhje që gjithnjë e më shumë njerëz po bëjnë, duke braktisur vendin fiks të rrezikuar tashmë nga kriza financiare e duke gjetur një punë online pa një vend fizik fiks.

Janë blogger, shitës online e mbi të gjitha freelance, por mjafton të specializohesh pak në një fushë e të krijosh sa më shumë kontakte për të pasur dukshmëri. Profesionet më të kërkuara janë blogger, web designer, SEO specialist, por ka hapësirë dhe për fotografë, videomaker etj.

Ndoshta i vetmi problem në këtë zgjedhje janë lidhjet afektive, të vështira për tu mbajtur në lëvizje të përhershme, por sipas atyre që këtë zgjedhje e kanë bërë stil jetese të mos pasurit një vend fizik fiks ku të shkosh të punosh nuk do të thotë medoemos të jesh gjithnjë duke lëvizur nëpër botë.

Kjo mënyrë jetese e përhapur sidomos mes të rinjve nëpër botë është edhe një lloj kthimi tek thjeshtësia, duke pranuar të fitohet më pak e duke zgjedhur jetën në vende ku edhe shpenzimet janë më të ulta, i kushtohet më shumë rëndësi lirisë e ndoshta kjo mund të jetë dhe një lloj zgjidhje e të rinjve ndaj krizës.


(ar.si/BalkanWeb)


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Të lirë për të udhëtuar, duke punuar online 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Sole
Sole
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 731
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne mergrim
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/02/2012

default Re: Të lirë për të udhëtuar, duke punuar online

prej Wed 22 Feb 2012 - 11:01
edhe mua me pelqen te udhtoj duke punuar, ne fakt po kerkoj pun ne nje shtet tjeter per kete behar, por pas disa muajesh kethem prap ne te njejtin vende.............


Vetëm kush dëgjon përtej zërit
kupton shpirtin ...
Vetëm ata që kanë vuajtur, dashur ...
besuar dhe humbur ...
E kuptojnë nëse një zemër është e sinqertë.

cdo gabim ka pendim......por e shkuara nuk ka kthim ....
Njera Si Asnjera
Njera Si Asnjera
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
<b>Postime</b> Postime : 30454
<b>Hobi</b> Hobi : Te realizoj enderrat e mija
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Gjakun e zemres te Mamit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

default Re: Të lirë për të udhëtuar, duke punuar online

prej Wed 22 Feb 2012 - 12:32
sole shkruajti:edhe mua me pelqen te udhtoj duke punuar, ne fakt po kerkoj pun ne nje shtet tjeter per kete behar, por pas disa muajesh kethem prap ne te njejtin vende.............
jo moj jo do rrish ketu me mua kete behar mos u lodhe kot...........hahahahahTë lirë për të udhëtuar, duke punuar online 1286751612


★ ✿⊱╮ ★ ★ ✿⊱╮ ★Ne jete mos i beso askujt .. sepse dhe trendafili i bardhe .. hijen e ka te zeze★ ✿⊱╮ ★ ★ ✿⊱╮ ★

Une nuk jam nje stop gjate rruges. Une jam destinacioni.
Sole
Sole
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 731
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne mergrim
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/02/2012

default Re: Të lirë për të udhëtuar, duke punuar online

prej Wed 22 Feb 2012 - 17:40
ajo goca shkruajti:
sole shkruajti:edhe mua me pelqen te udhtoj duke punuar, ne fakt po kerkoj pun ne nje shtet tjeter per kete behar, por pas disa muajesh kethem prap ne te njejtin vende.............
jo moj jo do rrish ketu me mua kete behar mos u lodhe kot...........hahahahahTë lirë për të udhëtuar, duke punuar online 1286751612
akoma nuk e ke kuptuar qe nuk dua ta kaloj me ty beharin Razz Të lirë për të udhëtuar, duke punuar online 984495496
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 37
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Të lirë për të udhëtuar, duke punuar online

prej Wed 22 Feb 2012 - 21:11
UDHETIM NE PUNE


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Sponsored content

default Re: Të lirë për të udhëtuar, duke punuar online

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi