Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

prej Wed 22 Feb 2012 - 21:33
Kanunet jane disa rregulla apo norma qe nuk jane te shkruara ne

kushtetut ,,nuk jane ligje por per nje pjese te popullates kane forcen e ligjit,,,ato jane zakone te trashguara brez pas brezi qe ende sot kane

fuqi....por ''fuqia'' apo ''zbatimi'' i tyre vjen ne kundeshtim me realitetin dhe mentalitetin e sotem.


Me beri cudi kjo gje kur lexova nje intervist te nje prej ish banorve te

B.Brother qe s'mund te shikonte femijet e tij per shkak te divorcit qe kish ber me bashkshorten e tij...sepse sipas kanunit '' nese ben divorc

nuk ke te drejta mbi femijet''(keshtu e kuptova une)

Ju si mendoni a eshte e drejte kjo gje????


A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Ermira_vlore
Ermira_vlore
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 1245
<b>Hobi</b> Hobi : piktura
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : VLORE
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

prej Sat 25 Feb 2012 - 9:43
JO !!!!
ASHTU SI CDO TERI TERRITOR TJ SHQIPTAR EDHE NE VERI DUHET TE ZBATOHET DEMOKRACIA ..............NDRYSHE FORCA E DOMINIMIT TE SAJI DO TE ZBEHET ......JO VETEM ATJE!
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

prej Sat 25 Feb 2012 - 11:10
jam .....


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise? N
InTeRiStI_vLoNjAt
InTeRiStI_vLoNjAt
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 33
<b>Postime</b> Postime : 7777
<b>Hobi</b> Hobi : Futboll
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje Ku Ti Smund Te Me Arrish..........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011
https://www.youtube.com/watch?v=2oFt0_pVZLY

default Re: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

prej Sat 25 Feb 2012 - 11:44
Vende vende po...


A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise? 517545930 Interist Forever....Vlonjat Me Zemer A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise? 517545930

Jeta Na Ofron Shum Surperiza Ne Te Ardhmen, Jetoje C`do Sekonde Te Sajen SIkur Te Ishte Sekondi Fundit I Jetes Tuaj.......

Gjithcka duhet nisur nga vetja:Respekti,Vleresimi,Thjeshtesia dhe Dashuria,Kur ti zotrosh keto cilesi dhe ti aplikosh mbi veten... Fillo te mendosh per dik tjeter..

Ti mund te kthehesh ne kriminel a shenjtor dhe asnjeri s'e ve re por ne te mungofte ndonje kopse kete e vene re te gjithe.Kjo eshte cudia dhe lezeti yne......M.Remark
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

prej Sat 24 Mar 2012 - 21:10
Lidhur me kanunin e Dikagjinit e ligjet e tij kush ka informacione ose kush e ka lexuar ate mund ti postoje ketu ti lexojme e ne te tjeret...


A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

prej Sun 25 Mar 2012 - 8:08
Katër shtyllat e Kanunit janë:
Nderi
Mikpritja
Sjellja
Fisi

Kanuni i Lek Dukagjinit ka patur shume te mira, ndersa te metat kane qene fare te pakta.
Shumica e shqiptareve i matin gjerat me kohen e tanishme, pra me vitin 2012 dhe harrojne se ne cfare vitesh ka qene i aplikuar kanuni, ku, dhe pse.


Si fillim, imagjinoni kohen dhe kushtet.

Sot ne kohen tone, ne rast se dikush ben nje krim, eshte shteti me organet e tij qe denon kriminelin.

Po atehere ku nuk ka patur shtet, burgje, gjykata etj etj, kush e denonte individin? Llogaritni qe Shqiperia per shumicen e kohes ka qene e pushtuar nga shtete te tjera dhe kane qene ligjet e huaja ato qe vepronin.

Prandaj edhe shqiptaret adaptuar ligjet e tyre, Kanunet, te cilat funksionuan per mrekulli dhe mbajten shoqerine shqiptare te pacenuar nga veset e ndryshme, nga ato vese qe e kane mykur dhe degjeneruar shoqerine e sotme.

Kanuni ka patur principet e tija, si psh BESEN, pra Fjalen e Dhene.

Ne rast se jepje fjalen, duhet ta mbaje dhe ishe i respektuar ne shoqeri e kudo nese e beje nje gje te tille.

Ndersa sot ne Shqiperi respektohet ai qe nuk e mban fjalen, ai qe ta fut me shume, ndersa ai i drejti dhe i Beses shikohet si gjysmak dhe !#*.

Sot principet e njeriut jane shkelur me te dyja kembet.

Kanuni denonte tradhtine bashkeshortore, ashtu sic e denonte edhe Bibla e Kurani (keti i denojne edhe tani).

Te vijme tek Gjakmarrja, meqe mbahet nje nga te metat e Kanunit.

Padyshim qe gjakmarrja eshte nje gangrene per shoqerine e sotme, por nuk mund te thuhet qe ka qene per ate te dikurshme, ku sic e thashe me siper nuk ka patur shtet qe te mbronte individin.

Atehere Gjakmarrja ishte nje menyre per te parandaluar krimin dhe gjithashtu nje mjet denimi.

Nese vrave, atehere do te vritesh. Ne Bote te vriste e te vret shteti, ndersa para 500 vitesh tek ne ku nuk kishte shtet do te te vriste i vrari.

Nje e keqe ishte qe gjaku trashegohej, por sic e thashe edhe me siper, me kalimin e kohes, gjerat duhet te ndryshonin.

Por ne vend qe te ndryshojne per mire, pra shqiptaret, te metat e Kanunit dhe ligjeve e rregullave mesjetare ti permiresonin, ne te kundert i shkelin me keq.

Sipas Kanunit, femra dhe femia nuk duhet te prekeshin.

Shikoni sot se ku jane femrat dhe femijet shqiptare. Shikoni se nga cilat vende apo krahina te Shqiperise eksportohen me teper prostituta, apo behen pislleqe te tjera te ketij lloji.

Nga ato krahina qe kane pas zbatuar kanunin e Lek Dukagjinit, apo nga ato qe e kane qeshur ate??

Cdo e mire e ka edhe te keqen e vet nga prapa dhe veshtire se gjen te mira apo te keqija absolute.

Por te gjithe duhet ti gjykojme gjerat me baza e pa pasione. Komunizmi gjate 50-viteve te tij ne Shqiperi nuk beri gje tjeter vecse hodhi balte mbi Kanunet shqiptare, mbi traditen shekullore shqiptare, pasi donte ta zevendesonte ate me frymen e Njeriut te Ri revolucionar.

Ja ku eshte njeriu i ri revolucionar sot.


Pra edhe nje here, mos i masni gjera e djeshme me metrat e sotem.
Mos filloni te thoni qe femra nuk ka qene e barabarte me burrin, pasi nuk eshte as sot dhe nuk ka qene ne asnje vend te botes ne ate kohe.
Mos filloni te thoni qe shkeleshin te drejtat e njeriut ne ate kohe, pasi shkelen sot me te dyja kembet. Sot qe nuk ka perse, llogarit atehere qe shqiptari vdiste neper luftra.

Kanunet shqiptare i kane vleresuar shume personalitete te huaj te cilet kane shkruar me admirim per keto ligje te pashpallura.

Ata kane qene gjithmone te mahnitur me forcen e Kanunit, force e cila mbante nje shoqeri e nje Komb te tere brenda rregullave morale e shoqerore, ne nje kohe kur ne Europe nje funskionalitet te tille nuk e kishin arritur ligjet e Shtetit.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise? N
Sponsored content

default Re: A jeni dakort me zbatimin e Kanunit te Lek Dukagjinit ne veri te Shqiperise?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi