Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Turqi, zbulohet ungjilli 1500-vjeçar

prej Fri 24 Feb 2012 - 16:15
Message reputation : 100% (1 vote)
 Turqi, zbulohet ungjilli 1500-vjeçar  51681ANKARA- Në Zyrën e ruajtjes së provave materiale brenda gjykatës së Ankarasë është gjetur një ungjill 1500-vjeçar, raportojnë mediet turke. Ungjilli historik është shkruar në gjuhën arameike dhe me alfabetin siriani. Në ungjill Jezu Krishti jep predikimet e para. Ungjilli iu dorëzua Muzeut Etnografik të Ankarasë nën shoqërimin e policisë.

Mësohet se ungjilli ka qëndruar 8 vjet në Zyrën e ruajtjes së provave materiale brenda gjykatës së Ankarasë. Mendohet se ungjilli kushton rreth 40 milionë lira turke (17,1 milionë euro).

Ungjilli është kapur në vitet 2000 në kuadër të një operacioni organizuar në rajonin e Mesdheut kundër një grupi kontrabandist dhe vepra i ruan vlerat historike dhe bart shumë gjurmë të periudhës që i takon.

Policia turke ka nisur hetimet për të verifikuar se është kopjuar apo jo ungjilli. Bëhet e ditur se vetëm kopja e ungjillit mund të kushtoje 1,7 milionë euro.
(ma.ar/koha/BalkanWeb)


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                  Turqi, zbulohet ungjilli 1500-vjeçar  1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Turqi, zbulohet ungjilli 1500-vjeçar

prej Fri 24 Feb 2012 - 16:33
dica shume e rralle dhe e bukur ....nji veper arti kur thone per bibloteken e botes


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

 Turqi, zbulohet ungjilli 1500-vjeçar  N
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Turqi, zbulohet ungjilli 1500-vjeçar

prej Tue 15 Oct 2013 - 17:30
Durrsaku shkruajti: Turqi, zbulohet ungjilli 1500-vjeçar  51681ANKARA- Në Zyrën e ruajtjes së provave materiale brenda gjykatës së Ankarasë është gjetur një ungjill 1500-vjeçar, raportojnë mediet turke. Ungjilli historik është shkruar në gjuhën arameike dhe me alfabetin siriani. Në ungjill Jezu Krishti jep predikimet e para. Ungjilli iu dorëzua Muzeut Etnografik të Ankarasë nën shoqërimin e policisë.

Mësohet se ungjilli ka qëndruar 8 vjet në Zyrën e ruajtjes së provave materiale brenda gjykatës së Ankarasë. Mendohet se ungjilli kushton rreth 40 milionë lira turke (17,1 milionë euro).

Ungjilli është kapur në vitet 2000 në kuadër të një operacioni organizuar në rajonin e Mesdheut kundër një grupi kontrabandist dhe vepra i ruan vlerat historike dhe bart shumë gjurmë të periudhës që i takon.

Policia turke ka nisur hetimet për të verifikuar se është kopjuar apo jo ungjilli. Bëhet e ditur se vetëm kopja e ungjillit mund të kushtoje 1,7 milionë euro.
(ma.ar/koha/BalkanWeb)


Sa bukur...


 Turqi, zbulohet ungjilli 1500-vjeçar  6ds9w0
Sponsored content

default Re: Turqi, zbulohet ungjilli 1500-vjeçar

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi