Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Ja familja me lekuren ngjyre blu

prej Fri 24 Feb 2012 - 19:32
Ja familja me lekuren ngjyre blu Familja-bluFRANKFORT (KENTUCKY)- Ekziston nje familje ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, saktesisht ne Kentucky, ku lekura e tyre ka nje ngjyre ndryshe nga ajo e te gjithe qenieve njerezore: Fugalet jane blu.

Kjo nuk eshte nje shaka apo nje mashtrim, por ngjyra e cuditshme e epidermes e krijuar nga nje anomali gjenetike e larget, duke u shfaqur ne siperfaqe pas nje seri ciftesh midis transportuesve te 'genit blu'.

Disa gazeta amerikane tregojne nje foto te qindra viteve me pare, ku ne malet Appalachi ishte vendosur kjo familje, ne te cilen disa antare kishin lekure me ngjyre blu.

Qe nga shfaqja e tyre ne 1800, Fugalet kane kaluar genet e tyre sidomos me familjen e Smith, te cilet gjithashtu mbartin genin.

Qe te dy familjet mbartes te metaemoglobinemia-s, ose Met-H, kryqezime te ndryshme zbuluan kete gen, duke sjelle ne jete qenie njerezore me lekure te kalter.

Por perse jane blu? Metemoglobina e ben gjakun me te trashe dhe me nje ngjyre me te erret, qe tek disa njerez ben lekuren kaq te erret.
Por gjithashtu shkakton edhe mangesi ne transportin e oksigjenit, faktor qe detyron ata qe jane te prekur nga ky keqformim, t’i nenshtrohen disa kurave, qe shpesh e sjelllin gjakun dhe lekuren me ngjyra normale.(E.A/infoalbania)


Ja familja me lekuren ngjyre blu Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi