Shko poshtë
feneri
feneri
Komplet
Komplet
<b>Postime</b> Postime : 201
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/01/2010

default Ferit RAMADANI: Lirika me shi

prej Thu 25 Mar 2010 - 9:08
NËPËR KOHËRA KAM MENDIMET


Të gjitha shikimet u derdhën
u derdhën diku mendimet,
dhe kohërat në radhë erdhën
siç vijnë befas pikëllimet !

-Janë djaj ! Thash në heshtje
por, mendimet më kapluan!
Ndaj rashë siç thonë : Në ndeshje!
- Mbi ne vetëtëtima u shkarkuan !

Po ne ! Si mundëm të jemi ?
Po ne ! Si duhej të mbahemi ?
Kjo pyetje e qartë është ! T'i themi!
Kësaj pyetje kurrë s'mund t'i ndahemi !

Atëherë si të hiqem i qetë,
kur në kohëra kam mendimet!
I t'holloj si gjyshja një petë -
për të mbledhur në sofër agimet !

Atëherë ! Po duan le të thonë :
- U linde dhe u rrite në zjarrm !
Po ! U grinda netëve: Vonë! Vonë !
Dashuria...! Më shpalli alarm !
feneri
feneri
Komplet
Komplet
<b>Postime</b> Postime : 201
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/01/2010

default Re: Ferit RAMADANI: Lirika me shi

prej Thu 25 Mar 2010 - 9:13
MË FAL ASHK!


Prej teje ndarë - në këtë largësi!
Malli - zjarr! Më ndez në gji!


Dal Adam i kohës së vjetër
shpirt - vetminë e ngjallë në letër!


Pa Ty Diell ! Jam shkretëtirë !
Kullon zemra vrer n'errësirë !Jetë pa shije! Unë buzëqarë në shikim.
Sizif në shekuj - pres gjykimin !


Por, ditëvdekjes i them : Jashtë !
se: Ti bima e belerimit - më fal ashk!
feneri
feneri
Komplet
Komplet
<b>Postime</b> Postime : 201
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/01/2010

default Re: Ferit RAMADANI: Lirika me shi

prej Thu 25 Mar 2010 - 9:35
EMRIN TËND VETËM THEKSOJS'të harron zemra ime,
Sypërlotur- rri plot vaj !
Endem, çmendem në shtegtime
Nga mendimet- kurrë s'të ndajë!

Nëse ndonjëherë takohemi
Do të qajë a do buzëqesh !
Vallë ! Do të përqafohemi ?
Nga buzëmbrëmja në mëngjes!

Gjithçka bëra unë për ty !
Kjo largësia më verboj !
Shpirt ! Ti tek unë ke hy
Emrin tënd vetëm theksoj!
feneri
feneri
Komplet
Komplet
<b>Postime</b> Postime : 201
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/01/2010

default Re: Ferit RAMADANI: Lirika me shi

prej Tue 13 Apr 2010 - 13:09
ËSHTË DASHURIA !


Sonte, nuk ndjehem i gëzuar !
Oh!Sa jam i arratisur !

Mungove ti ! Jam pikëlluar !
Pëshpëris në vetmi - i krisur !S'kam gjymtyrë ! Mbetur kërcu !
Këtë gjendje kurrë se kam pritur !

Për tollumbace ke dëgju' ?
Ashtu të plasë - një i rritur!Në jetë - kurrë s'kam pas tërmet
Kaq zjarr që del nga brendia !

Nëse më pyet: Po çka të gjet ?
Të pergjigjem : Është dashuria!
Miradie Avdullahu
Miradie Avdullahu
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 54
<b>Postime</b> Postime : 18
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gllamnik
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/12/2012
http://www.medvegja.net

default Re: Ferit RAMADANI: Lirika me shi

prej Wed 17 Jul 2013 - 13:57
76. Ti jeton
(Ferit Ramadanit)


Edhe qielli po qan sot,
në lotë po lahet kjo tokë,
Na iku befas nga kjo botë,
miku i madh!-Pse o Zot?

E deshëm gënjeshtër këtë njoftim,
nuk na pëlqeu që ta besojmë,
jemi mbuluar me pikëllim,
ngushëllimet e miqve kur lexojmë!

Me flakadan nëpër shtigjet e poezisë,
udhërrëfyes për shumë udhëtar,
Ti, o bir i ILIRISË,
u dhe vetëbesim në rrugë të mbarë!

Pena mbet jetime në tavolinë,
dorë e jote më nuk e prekë,
po i le ngushëllim poezinë,
ku i gjallë do të jesh përjetë!

Ti, jo, nuk ke vdekur!
Nga lartësitë tash shikon!
Në veprat tua gjallë ke mbetur.
O, Vëlla, përjetësisht jeton!
Sponsored content

default Re: Ferit RAMADANI: Lirika me shi

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi