Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kalendari Maya - 21 Dhjetori eshte fillimi i "Eres se Re" jo fundi i Botes

prej Fri 24 Feb 2012 - 20:42
Kalendari Maya - 21 Dhjetori eshte fillimi i "Eres se Re" jo fundi i Botes ImagesMaya-t kane filluar te festojne mberritjen e Vitit te Ri.Festimet e ndryshme jane duke u zhvilluar ne rrenojat antike te Iximché, 100 km larg nga Qyteti i Guatemales.
Ketu, kryetare politike dhe fetare te ketij fisi, perfshi edhe presidentin guatemalas Otto Perez Molina, i kane uruar mirseardhjen viti 1528, te fundit para fillimit te nje ere te re.
Sipas priftit te njohur maya, Antonino Gonzales, pararendesit e fisit te tyre nuk kane parathene ne asnje rast se eshte fjala per fundin e Botes, por ky eshte thjesht nje keqkuptim i njerezve, te cilet nuk e njohin kulturen Maya.
Sipas tradites astronomike te Maya-ve, 21 Dhjetori nuk do te jete fundi i Botes, por perfundimi i periudhes se "Numurimit te Dites se Gjashte", si dhe fillimi i nje ere te re.
Sipas kodikeve antike, "Dielli i Peste" i kalendarit Te "Numurimit te Dites se Gjashte" ka filluar ne 13 gusht te vitit 3114 para eres sone, dhe do te perfundoje ne 21 Dhjetor 2012 me festimet per Baktun-in e 13-te.
Nje Baktun zgjat 400 vjet, dhe i shumezuar me 13, jep 5200 vjet, e cila gjithsesi eshte nje periudhe diellore qe eshte perseritur edhe shume here te tjera perpara se ai te njihej dhe kontrollohej nga Maya-t. Perfundimisht 21 dhjetori i vitit 2012 nuk do te jete fundi i Botes, por fillimi i nje ere te re per njerezimin.


Kalendari Maya - 21 Dhjetori eshte fillimi i "Eres se Re" jo fundi i Botes Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi