Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Nga vjen emri i Amerikës

prej Mon 27 Feb 2012 - 1:33
Nga vjen emri i Amerikës 51703Në 22 Shkurt të 1512 vdiq Amerigo Vespucci, lundërtar, hartograf e tregtar, i cili sipas studimeve del ai i cili i dha emrin Amerikës, edhe pse jo me zgjedhjen e tij.

Saktësisht 500 vjet më parë gjeografi Martin Waldseemuller vizatoi dhe pagëzoi tokën e panjohur të zbuluar në perëndim. Më vonë ai vetë u pendua dhe nisi një proces që zgjat ende sot, Amerrik është ishte emri i një vargmali në nikaraguan e sotëm. Indianët Alonquin e quanin tokën e tyre Em- merika, dhe ka një Ommerika në gjuhën vikinge që përcaktonte vendet e largëta në veri-perëndim, Washingtonin e sotëm.

Nuk ka një provë të pakundërshtueshme që të vërtetojë origjinën e emrit të Amerikës, por zyrtarisht letra e Amerigo Vespucci për Piero de Medici, e cila gjendet në Librarinë e Kongresit në Washington, konsiderohet përfundimisht akti i pagëzimit.

Prova përfundimtare mungojnë edhe në rastin e çështjes se kush i preku i pari ato vise të largëta, duke udhëtuar nga lindja, mes hipotezave, gjurmëve e gjetjeve të ndryshme të cilat vazhdojnë ende sot.

Por nëse nuk dimë se kush e zbuloi Amerikën të paktën dimë se kush e shpiku atë; Martin Waldseemuller. Historia e emrit të Amerikës, e pagëzuar nga një fiorentin i dërguar në Spanjë për të ndërtuar një anije, duket një roman me komplote e sekrete. Amerika, kjo masë kontinentale e stërmadhe, e cila zë një të tretën e sipërfaqes së gjithë tokës, mendohet kështu të ketë mbetur e pazbuluar dhe e panjohur për gati 10 mijë vjet, pak e vështirë për tu menduar duke njohur aftësinë dhe karakteristikën e njerëzimit për të lëvizur.


(ar.si/BalkanWeb)


Nga vjen emri i Amerikës Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: Nga vjen emri i Amerikës

prej Mon 27 Feb 2012 - 1:50
tashme dihet se kontinenti i kuq nuk eshte zbuluar as nga Kistofor kolombi e as nga Amerigo Vespucci...ka qene zbuluar me qindra e qindra vite me perpara,provat e fundit e tregojne kete....por jan shoqerite e fshehta ekzoterike qe e kan mbuluar me nje mjegullnaje....


avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Nga vjen emri i Amerikës

prej Mon 27 Feb 2012 - 18:41
AMERIKA KA QEN KOLONA BRITANISE TE MADHE


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Nga vjen emri i Amerikës

prej Mon 27 Feb 2012 - 18:57
emri amerik vjen nga zbulusi e saj amerigo vespucciLuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Nga vjen emri i Amerikës

prej Fri 2 Mar 2012 - 13:27
Te dashur vellezer e motra, Amerigo Vespucci (qe mbiemri i tij mban nyja shqipe: "Vesh-pushi") mund te jete lundertar ne ate kohe, por njerezimi nuk u krijua ne shekullin e 15!

Une kam nje studim ne baze te emrit i cili mbeshtet gjurmet e tij ne gjuhen shqipe.

Amerika = Ame Erika (Ame, Nene, Meme Erika)

Pra, mos harroni se gjuha Shqipe eshte folur e para.

Me respekt Luan_Valikardi

(E.J.K)


Nga vjen emri i Amerikës 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Nga vjen emri i Amerikës

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi