Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Kubanezja, gruaja më e vjetër në botë!

Fri 2 Mar 2012 - 21:48
Kubanezja, gruaja më e vjetër në botë! Kuba-150x150

Juana Bautista de la Candelaria Rodriguez thotë se ka lindur në vitin 1885 gjë që do të thotë se kubanezja është plot 127 vjeç, gjë që nuk besohet nga zyrtarët.

Dokumentet e saj tregojnë se ka lindur më 2 shkurt 1885, në Ceiba Hueca të Kubës, aty ku vazhdon të jetojë, por zyrtarët mendojnë se ajo ka fallsifikuar këto dokumente.

“Nuk ka asnjë arsye për të besuar se ajo është në të vërtetë 127 vjeç. Dokumentat që ajo tregon ka shumë mundësi të jenë të vitit 1950 dhe janë ndryshuar”, theksojnë zyrtarët që kanë kontrolluar të moshuarën pas kërkesës së saj për të hyrë në librin e rekordeve Gines.

“Ajo është shumë e shkathët për të qenë kaq e vjetër. Ajo ecën dhe flet pa asnjë problem dhe kjo gjë është shumë e pazakontë për një moshë të tillë”, shtojnë zyrtarët.

Nëse vërtet Juana është 127 vjeç do të thotë se thyen rekordin e jetëgjatësisë për femrat me 12 vjet. Ky rekord mbahet nga amerikania Besse Cooper, 115 vjeç.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi