Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default A egziston Zoti yne [ kliko lexoje ja vlen me beso ]

prej Thu 8 Mar 2012 - 22:40
A egziston Zoti yne

gjate një ore ,ëesimi, profesori pyet nxënsin: – a ishte Zoti ai qe krijoi gjithcka qe ekziston? nxëensi ju pergjigj me guxim: – po ai e krijoi !
- vertet mendon se zoti krijoi gjthcka qe ekziston ? pyet perseri profesori.
- po pergjigjet nxënsi.
- ne qoftese zoti krijoi gjithcka qe ekziston, ateher Ai ka krijuar dhe te keqen meqenese edhe ajo ekziston. Ateher i bie qe Zoti eshte i keq ! – tha profesori krenar qe kishte provuar edhe nje here se besimi ishte vetem nje mit.
Ateher nxensi thote: – a mund te bej nje pyetje ?
- sigurisht pergjigjet profesori.
nxensi u ngrit ne kemb dhe e pyet: – A ekziston i ftohti ?
- C’fare pyetje eshte kjo ? sigurisht qe ekziston ! apo nuk e ke ndjere ndonjeher te ftohtin ? – ja ktheu profesori i habitur.
- realisht profesor, i ftohti nuk ekziston ! sipas ligjeve te izikes, ajo qe ne quajm te ftoht eshte se ne te vertet eshte mungesa e ngrohtesis. Ç’do trup mund te studiohet nese zoteron ose rezaton energji. Zero absolute eshte mungesa e ngrohtesis, por te ftohtit nuk ekziston. ne perdorim kete term per te pershkruar si ndihemi kur nuk ka ngroohtesi. me thoni a ekziston erresira ? vazhdoi nxenesi.
- ekziston djalosh ! – pergjigjet profesori
as erresira nuk ekziston ! ne te vertet ajo eshte mungesa e drites. driten mund ta studiojm, erresiren jo . Ndermjet eksperimenteve fizike mund te shperbejm driten e bardh ne disa ngjyra te ndryshme qe e perbejn ate ne varesi te ndryshimit te gjatesis te vales te drites, ndersa erresira jo ! Si mund te percaktojm shkallen e erresires ne nje vend ? duke u bazuar te drita qe ndollet ne ate vend. erresira eshte vetem nje term i perdorur nga njeriu per et percaktuar gjendjen ku nuk ka dritë
Dhe per ta mbyllur i riu pyet profesorin per here te fundit: – profesor, a ekziston e keqja ?
Dhe profesori pergjigjet: -siç te thashe dhe ne fillim, ne bot jemi deshmitar et krimeve, dhunes, shkaterrimit. keto jane e keqja !
nxensi pergjigjet : – E keqja nuk ekziston, profesor ! e keqja eshet mungesa e se mires. si ne rastin e me parshem, e keqja eshte nej term qe njeriu perdor per te pershkruar mungesen e Zotit.
Zoti nuke krijoi te keqen ! E keqja vjen si rrezultat i mungeses se Zotit ne zemrat e njerzve, njesoj si nuk ekziston te ftohtit, apo erresira kur nuk ka drit !
I riu, mori duartrokitje nga te gjith studentet e tjer.
rektori i universitetit qe ishte prezent ne oren e mesimit e pyet: – si e ke emrin ?
- Ai u pergjigj: – Albert ajnshtanj !
Zoti eshte nje ralitet i paprekshem, por qe jeton ne zemren tone !


A egziston Zoti yne [ kliko lexoje ja vlen me beso ] Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: A egziston Zoti yne [ kliko lexoje ja vlen me beso ]

prej Sat 9 Jun 2012 - 10:41
Message reputation : 100% (1 vote)
Një njeri shkoi te një hoxhë dhe i tha: Unë nuk besoj që ka Zot dhe se Allahu është Krijuesi!

Hoxha iu përgjigj me gjakftohtësi: Mirë, ngriti duart atëherë që të lutemi!

Për çka të lutemi? - pyeti njeriu.

Vetëm ngriti duart! - ia ktheu hoxha.

Njeriu ngriti duart, kurse hoxha filloi të lutej:

“O Allah, merrja shikimin këtij njeriu! O Allah, merrja dëgjimin këtij njeriu! O Allah paralizoje këtë njeri dhe godite me sëmundje e uri!”

Njeriu nuk mundi të duronte më shumë, kështu që tha: O hoxhë, po çfarë të kam bërë që po lutesh kaq shumë kundër meje?!

Në atë rast, hoxha ia ktheu: A nuk më the që nuk beson në Zot dhe se kjo gjithësi nuk ka Krijues? Pra, kundërshtimi yt ndaj këtyre lutjeve tregon besimin tënd në Zot.

Atëherë, njeriu filloi të besonte në Zot ashtu siç i takon një besimtari dhe e kuptoi që vërtet Allahu është Krijuesi i gjithësisë, kështu që dëshmoi se Allahu është i vetmi që meriton të adhurohet dhe se Muhamedi është rob dhe i Dërguar i Tij, lavdërimi dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të.


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

default Re: A egziston Zoti yne [ kliko lexoje ja vlen me beso ]

prej Sat 9 Jun 2012 - 11:12
prrella


Nuk kam kohe te urrej ata qe me urrejne ,sepse jam shume i zene duke dashur ata qe me duan :)))
A egziston Zoti yne [ kliko lexoje ja vlen me beso ] 5l3r52
Heraaaaa
Heraaaaa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 107
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : mbrenda vetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/06/2012
http://...

default Re: A egziston Zoti yne [ kliko lexoje ja vlen me beso ]

prej Sat 9 Jun 2012 - 20:31
Message reputation : 100% (1 vote)
Egziston njeriu dhe besimi i tij.Secili ka nevoje te mendoje se gjerat jane te caktuara parapraktikisht ne menyre qe te shfajesoje veten dhe rrethin.


Hera
IZZ
IZZ
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 43
<b>Hobi</b> Hobi : Te ec......
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Kosove
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/06/2012
http://www.bislame.com

default Re: A egziston Zoti yne [ kliko lexoje ja vlen me beso ]

prej Sat 9 Jun 2012 - 21:47
Njeriu kur e shiqon gjithe kete gjithesi te rregulluar ne menyre te perkryer .Si valle mund te thote nuk egziston Zoti . Mos jane krijuar te gjitha ato yje ne qiej nga vetja ' toka dielli ' hena mos jan krijuar nga vetja. A po ajo qe eshte me e leheta te mendojm ' ne si njerez mos e kemi krijuar veten ! Vetem ai qe ka humbur ' e jeton ne errezir e mohon Zotin .Se vertet ka fakte shume qe te qojn tek njohja e Zotit duke filluar nga krijimi i vete njeriut e cila eshte krijesa me e persosur ne kete gjithesi e deri tek Qiejt madheshtor. Vetem duhet me shty ne funksion mendjen ton ' e pastaj arrijm te e verteta .
Zoti egziton e Ai eshte NJe --eshte Allahu i Madheruar ' Zot i gjithesis dhe Sundues kesaj bote dhe botes se ahiretit .
Sponsored content

default Re: A egziston Zoti yne [ kliko lexoje ja vlen me beso ]

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi