Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Eksploroni Pogradecin...

prej Sun 11 Mar 2012 - 0:47
Pogradeci, një destinacion interesant për vizitorët, në Shqipërinë lindore qendrore! Shqipëria bie në rajonin e Ballkanit, Evropë. Pogradeci është një nga pikat turistike më të preferuar për shkak të klimës së saj të shkëlqyer të freskët e ajrit dhe pamjeve të jashtëzakonshme. Ka mundësi të shumta për të pushuar në një atmosferë të këndshme natyrore (banje dielli, not, peshkimi apo sportet e ujit) ose eksploruar historinë e pasur të rajonit.

Pogradeci ndodhet 720 metra mbi nivelin e detit dhe i rrethuar nga male të bukura të lartë dhe liqeni i Ohrit, me i thelli në Ballkan. Qyteti shtrihet përgjatë liqenit të Ohrit, ne ndarjen e një kufirit kombëtar me Maqedoninë.

Së bashku me bulevardin e qytetit , pergjate liqenit ju do të gjeni shumë bare dhe restorante, shtëpitë e pushimive turistike dhe hotele të reja moderne. Ky është me të vërtetë një vend i bukur dhe gëzon një klimë të veçantë dhe të këndshëm malor me dimër të ftohtë dhe verë të freskët.

Ngrohtësia dhe mikpritja e popullit shqiptar është një karakteristikë e dallueshme jo vetëm anembanë vendit, por është veçanërisht karakteristik i Pogradecit , njerëzit e këtij rajoni.
Eja dhe eksploro Pogradecin! Do te gezoni natyroren e jashtëzakonshme , bukuri ,mikpritje, kulturë dhe kuzhinë gjatë qëndrimit tuaj ne Pogradec.Arkeologjia ,Natyra dhe Historia

Pogradeci është një qytet modern me rreth 40.000 banorë. Ka një histori te lashtë dhe shumë vende të dokumentuara kulturore, gjeologjike dhe natyrore. Vizitorët qe vijne mbeten te kenaqur duke gjetur njerëz miqësore dhe thesaret papritura. Zona e Pogradecit është me kulturë të vërtetë të shquar dhe historike.


Gërmimet arkeologjike në kodrën mbi qytet kanë zbuluar një vendbanim ilir që i përket shek te 5 Para.k qe i perket Desareteve dhe fiseve Enkelana. Gjatë shekujve në vijim fshataret zbriten poshtë në rrëzë të kodrës dhe themeluan qytetin e Pogradecit, përgjatë brigjeve të liqenit të Ohrit.vijon...
Eksploroni Pogradecin... Drilon_Swans_Park_in_PogradecEksploroni Pogradecin... 12954_176239331245_96229111245_3417989_7579177_nEksploroni Pogradecin... Ura_e_golikutEksploroni Pogradecin... Udhetim_ne_pogradec


Eksploroni Pogradecin... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi