Shko poshtë
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Vaçe Zela, në një album të rrallë

prej Tue 6 Apr 2010 - 16:37
Vaçe Zela, në një album të rrallë
Vaçe Zela, në një album të rrallë U1_Vace-Zela Dikur ishte përpjekja
e një tekniku të jashtëzakonshëm të RTSH-së për të kthyer zërin e
Vaçe Zelës nga regjistrimet e vjetra në ato stereo. Askush
nuk di të thotë sesi do të vazhdonte ky projekt. Por, ai mbeti vetëm me pakkëngë.

Në një projekt të fundit, është kompozitori
GazmendMullahi, që ka shpluhurosur arkivat dhe që ka ndihmuar për një krijimin e një albumi retrospektiv, i cili do të prezantohet së
parinë Bazel të Zvicrës ku jeton prej vitit 1991 Vaçe Zela.Për fat,së fundi, është iniciuar një album me plot 56 këngë të Vaçe Zelës,
marrënga fondet e Radio Tiranës. Është një ndihmesë e Ministrisë së Kulturës,
ndërsa për fatin e keq të publikut, partia e parë do të Jetë sapër dhurata.
Albumi do të titullohet "Larg dhe pranë njerëzve"dhe janë këngë ashtu siç janë regjistruar për herë të parëqë prej fillimit të karrierës në vitet '60 e deri nëfestivalin e funditnë RTSH. Motivimi i të gjithë aktivitetit është i thjeshtë: Dedikuar70 vjetorit të këngëtares së njohur.Albumi përmban 3CD, 2 me 19këngë dhe 1 me 18. Për publikun e pasionuar do të jenë që nga këngët"Fëmija i parë" kompozim i Agim Krajkës, këngë që Vaçja e ka kënduar
në vitin 1962 në Festivalin e Parë të Këngës, "E dua vendin tim", "Djaloshidhe shiu", "Dritaren kërkoj", "Lumi Ebro", "Për ty o këngë","Manushaqja","Esperanca" këngë kubaneze kënduar po në vitin 1962 në shoqërinë e kompleksitritmik, këngë nga filmi "Karmen", "Një zambak i bardhënë gur" etj.
Mekëtë rast, përveç artit të madh të kësaj artisteje të rrallë do të kemi
dhe një pjesë të madhe të historisë së muzikës së lehtë shqiptare TishDaia,
Agim Krajka, Kujtim Laro, Shpëtim Kushta, Avni Mula, LimozDizdari, Pjetër Gaci, Aleksandër Peçi, Agim Prodani.Këngëtarjau lind më 7 prill të vitit 1939. Ajo realizoi një karrierë të shkëlqyer,që do të thoshte që Vaçe Zela të meritonte titullin "Artiste e Popullit".Që prej organizimit të parë të tyre në vitin 1962 dhederi në vitin 1981,kur u largua nga skena si fituese e çmimit të parë, ajo bëri një prezantim
shumë serioz, duke u kthyer në mit të artit shqiptar, ku në realitet në 26 festivale kombëtare, ku ka fituar 10 herë vendin eparë.
Në vitin 2008, me rastin e 69-vjetorit të lindjes, Presidenti iRepublikës
Bamir Topi i akordoi titullin "Nderi i Kombit". /NOA/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi