Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default C'po ndodh me klimen e Planetit

prej Fri 23 Mar 2012 - 19:42
C'po ndodh me klimen e Planetit Ndryshimi-klimesKeto dite shkurti gjithe Europa eshte mberthyer nga dara e forte e ngricave.C'po ndodh ne fakt,planeti jone po ftohet apo po ngrohet.

Studimet qindra vjecare konkludojne se temperatura e Planetit Toke gjate disa dekadave dhe sidomos ky 5 vjecari i fundit, rezulton me tendence ngritje te temperatures mesatare globale,derine ne 1 grade.

Kjo eshte reflrektuar me uljen e siperfaqes se pergjitheshme te akullnajave dhe ngritjen e nivelit boteror te oqeanit. Atehere ne se jemi ne fazen e ngrohjes globale,perse po shkaktohen keto stuhi te acarta.?

Ky fenomen sipas shkencetareve shkaktohet nga ndryshimet e sasise se dioksidit te karbonit ne atmosfere.

Besohet se dioksidi i karbonit eshte tretur ne ujerat e oqeaneve te thelle gjate procesit te akullzimit, dhe se ''cfryrjet'' apo "burpset" e dioksidit te karbonit nga thellsia e Oqeanit Jugor ndihmojne te shkaktoje nje ngrohje globale cdo 100.000 vjet apo me shume dhe se prej 2 vjetesh keto sasira te dioksidit kane filluar te clirohen ne sasira te medha, kjo ka sjelle dhe ndryshimet drastike ne klime, nje vere e nxehte dhe nje dimer i sjhkurter por me temperatura te ulta.Te mos mendohet se bota po ftohet,por e kunderta, ajo vec ngrohet.

Keshtu rezulton nga studimi i fundit, deklaron Dr Luka Skinner i Universitetit te Kembrixhit, ne nje seminar kushtuar faktorve te ngrohjes globale.

Madhesia e ketyre cfryrjeve eshte perafersisht e barabarte me sasine e dioksidit te karbonit te cliruar qe nga fillimi i revolucionit industrial ne planetin tone.
Toka ka alternuar mes moshave te akullit dhe klimave te ngrohta.

Keto ndryshime vijne kryesisht edhe nga ndryshimet e orbites se Tokes rreth Diellit, por ata kane qene te pershpejtuar dhe nga ndryshimet ne siperfaqen e planetit tone.

Nje nga keto ndryshime mendohet te jete dhe tretja dhe ruajtja e madhe dhe pastaj clirimi i dioksidit te karbonit nga ana e oqeaneve.

"Nese oqeanet e thelle sillen ne te njejten menyre ne clirimin e sasirave te medha, ose ne shtimin e tretjes se dioksidit te karbonit, kjo mund te ndihmoje per te shpjeguar pse kane ndodhur proceset e shtimit te akullnajave,ose e kunderta rritjen e temperatures globale...thote Dr Luka Skinner.


C'po ndodh me klimen e Planetit Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi