Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default Ëndrat me sy hapur, a janë të mira për mendjen ?

prej Sun 25 Mar 2012 - 23:19
Ëndrat me sy hapur, a janë të mira për mendjen ? Endrat-me-sy-hapur-300x225Nderkohe qe shume i shohin endrat me sy hapur si nje kohe inaktive e mendjes, shkencetaret besojne se kjo ne fakt mund te jete mjaft produktive.

Hulumtimet kane treguar se per shumicen e njerezve, te cilet kryejne veprime rutine si ecja ne te njejten rruge, apo kryerja e puneve rutine shtepiake si hekurosje dhe pastrim, jane plot me momente ne te cilat truri kryen nje veprim tjeter ne te njejten kohe me veprimin qe ka ne dore njeriu. E lidhur gjate me periudhat e krijimtarise, shkencertaret besojne se keto momente ku ‘mendja endet’ jane ne fakt te mira per shendetin e pergjithshem mendor dhe duhet te inkurajohen.

A e kapni veten duke enderuar me sy hapur nderkohe qe lani enet apo duke kryer nje pune tjeter? Nese kjo ndodh shpesh do te thote qe ke nje kujtese shume te afte per pune, sugjeron ky studim i ri.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi