Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Feja ime.

prej Thu 29 Mar 2012 - 14:52
Per para thenje,,Feja ime e kam quajtur feja e njeriut thjesht sepse besoj se nuk ka te bej emri i fese dhe as bashkesia por besimi ka lidhje me ate qe duhet te jet njeriu ne raport me gjerat qe te rrethojn,,dmth duhet te gjykosh duke besuar c´do her se po gabove,,egziston edhe ferri!! kte gje po ta ri-instalosh ne vete..njeriu e ka fen me vete dhe ska nevoj per asgje ne bote,,,edhe ndertesat fetare ne thelb jan nje kult arkitekturor i evuluar qe nga traditat e lashta nga prej ku vjen ajo fe,,dhe ajo qe me "pengon" mua nga kto ndertesa,,esht se pse mos tkemi ne tonat?? sepse ne fakt ndertesat qe do te pershtateshin me arkitekturen vendesa,,dhe do te ishin si shtepiza te zotit,,por un po mendoj te zotit etnik! do te ishin shum te dobishme per zhvillimin kulturor tradicjonal te vendit,,se jan shum pozitive sikur te ishin etnike! perndryshe per mua akoma mbeten rrjeta te zeza! qe e trubullojn mendjen e popujve etnik dhe i kolonozojn,,duke i zbrazur si thas bosh,,dhe duke i mbushur me shkronja te huaja per shekuj me rradh,,pastaj skan faj as kur sdin ndryshej,,se skan ku ti gjejn tjetrat,,nese nuk i kap nje her njeri pas tjetrit nga kembet e ti kthesh me kok posht,,ti shprazesh nje her,,e pastaj mbushen vet se, sot sesht shum e veshtir per tu mbushur,,e veshtir esht per te gjetur vend bosh se mbushesh vet,,mjafton ta kthesh thesin me kok siper edhe nje her!


tashi per tu futur pak ne tripin e temes,,do te sjell dicka fillimisht,,qe e kisha planifikuar per ta postuar shkurtimisht tek nje tem tjeter ne forum,,por pastaj ju futa gjate dhe mendova tja bej nje kopi e ta sjell ktu,,por nuk besoj se do te jet e vetmja,,do sjell gjera me ineteresante dhe do te mundohem ta bej sa me te qart pikpamjen time qe kam per zotin,,se nuk esht ashtu masonikshe dhe shejtanshe sic e mendojn disa ktu ne forum per mua,,por esht e paster dhe e kristalizuar,,dhe me deshir te mir sigurisht,,perndryshe sdo kisha ardhur kaq larg! por un do te sjell fakte te pa kundershtueshme,,vetem se,,gjithshka e kerkon kohen e vet,,sepse asgje nuk behet me zor!


Mund te faktohet edhe shkencerisht se Drita luan rolin vendimtar ne te gjitha llojet e besimeve,,te gjitha kto llojet shpirtuale qe egzistojn,,nisjen e kan nga drita,,gjithashtu edhe distinacjonin,,kurse interpretimin esht normale qe e bejn sipas tradites dhe kultures se vet,,se ne fakt kjo esht edhe ideja,,se edhe Zoti esht logjike qe esht nje per te gjith,,por ne smund te jemi te gjith nje per te,,sepse ai vet na ka krijuar "te ndryshem"!

Per shembull,,njeri nga xhungla,,qe skishte lidhje fare as me masonet as me masonerin,,thjesht besonte ne drit dhe si simbol kulminant ,,e mbate syrin te pikturuar ne mes te ballit me rrezet qe i hapeshin anash,,qe nenkupton yllin,,dhe qe drita sheh edhe pse ska sy! ( nuk duhet par si dicka primitive qe leshohet nga nje grumbull gaznash qe digjen!


tashi ky nga xhungla qe kishte syrin si simbol,,,u takua me nje Egjyptjan qe edhe ai e kishte syrin,,te koduar me nje form vetulle,,qe po ta kthesh ne krahun mbrapsht,,formohet shkronja A, qe nenkupton,,piramiden dhe kulmin mbi te qe esht syri,,pra me te njejtin simbol,,,pastaj erdhi edhe nje ilir,,qe mbante Dhine mbi kok,,dhe dy syt ne ball,,dhe u thoshte se un jam shqiptar,dhe kjo esht perkrenarja qe un kam deshir tja dhuroj Zotit tim,,at´her kur un te kthehem tek Ai! ( dhe nese ai nuk e pranon dhuraten time,,at´her un do ta mbaj vet ne kok,,dhe do te behem Zot i tij!

Pastaj erdhen edhe disa fetare,,qe kishin disa koncepte te tjera,,por ne fakt te gjith mblidheshin ne te njejtin vend,,sepse Zoti ishte per te gjith aty!

Forumi Shqiptar


Feja ime. Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi