Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Civilizim pa dashuri-Dashuri pa civilizim!!!?

prej Sat 31 Mar 2012 - 9:56
...te moshuarit e pafuqishem,nga burgjet e hapura moderne qe jan azilet (shtepit e pleqve) ose nga nje qoshe tjeter vetmie...

Shoqerit perendimore, te cilat nuk imagjinojn dot te tjera shoqeri te civilizuara pervec vetes se tyre,jan duke u perpelitur ne vorbullen e mungeses totale te dashuris dhe meshires. Me e keqja eshte se kjo smundje eshte duke u perhapur ne tere boten..edhe tek ne qe dikur u dilnim per zot me nje ndjenje te larte respekti prinderve,gjysherve, madje te gjith te moshuarve.

Sot te moshuarit konceptohen si teprica,egzistenca e te cileve eshte bere shqetesuese. A mund te flitet per humanizem dhe civilizim ne shoqerit ku egziston ky lloj mentaliteti?
Njeriu qe jeton ne ambiente ku shihet si i tepert dhe i panevojshem, "vdes".
Prandaj ai femij qe i denon me vetmi pra me "vdekje" prinderit e tij, eshte nje perbindesh me pamje njeriu.

A mund te imagjinoni dot gjendjen shpirterore te nje njeriu qe megjithse perreth ka femij,niper e mbesa,perseri eshte i vetmuar?
Si me par mund te jetoheshte me prinder edhe ne nje shtepi dydhomshe...kurse sot nuk i nxene as shtepit e stermadha? ...sepse u zmadhuan shtepit ,por u zvogluan zemrat!

Allahu na i zgjeroft zemrat dhe na beft prej tyre qe ne cdo moment te jetes sone ti respektojm prinderit e te gjith te moshuarit me butesi dhe meshire...!


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Civilizim pa dashuri-Dashuri pa civilizim!!!? J5zhxd
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Civilizim pa dashuri-Dashuri pa civilizim!!!?

prej Sat 31 Mar 2012 - 13:26
Message reputation : 100% (1 vote)
"Nëqoftëse nuk mund të bëhesh laps për të shkruar lumturinë e dikujt, bëhu gomë për të fshirë mërzitjet e tij!"

Me pelqeu shume firma juaj, besoj se eshte pergjigjja me e perafte per kete teme...


Civilizim pa dashuri-Dashuri pa civilizim!!!? 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi