Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë?

prej Wed 11 Apr 2012 - 21:55
Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë?

Pyetje: Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë?

Përgjigje: Të posamartuarve nuk lejohet t'u themi ''Paçi lumturi dhe u trashëgofshi'', ngase ky është prej urimeve të injorancës.

Transmetohet nga Husejni se Akil Ibn Ebi Talibi, u martua me një grua nga fisi Xheshem. Njerëzit hynin tek ai dhe i thonin: Paçi lumturi dhe u trashëgofshi.

Akil Ibn Ebi Talibi, ju tha: ''Mos veproni kështu, sepse i Dërguari i Allahut, salallahu alejhi ue selem, e ka ndaluar këtë.
Po çfarë të themi o Ebu Zejd, e pyetën. Ai u përgjigj: Thoni: BarekAll-llahu lekum ue barek alejkum (Allahu ju bekoftë dhe dhashtë mbi ju bereqet). Vërtetë, kështu jemi urdhëruar.'' (Transmeton Ibn Ebu Shejbeh, Nesaiu dhe Ibn Maxhe).

Shejh Ibn Kajjim El Xheuzi, Allahu e mëshiroftë në librin e tij ''Zadul Mead'', ka thënë se i Dërguari, salallahu alejhi ue selem atij i cili martohej i thoshte: ''BarekAll-llahu lekum ue barekAll-llahu alejkum, ue xheme'a bejnekuma fi hajrin.'' (Transmetojnë Ebu Davudi, nr.2130, Tirmidhiu, nr.1091, Ibn Maxhe, nr.1905, Ahmedi, nr.2/281. Tirmidhiu ka thënë se hadithi është hasen sahih).


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë? J5zhxd
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë?

prej Wed 11 Apr 2012 - 21:57
nese mundem para martese do i thoja:mos u marto,se kushto divorci pastaj...
dhe nese duhet ti bej urimet: pac fat


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë? Image
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 80
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

default Re: Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë?

prej Wed 11 Apr 2012 - 22:22
buken e embel


MENYRA ME E MIRE PER TE MOS U ZHGENJYER ESHTE TE MOS PRESESH ASGJE NGA ASKUSH
Bestt
Bestt
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 4512
<b>Hobi</b> Hobi : ......
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/05/2011
http://......

default Re: Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë?

prej Wed 11 Apr 2012 - 22:38
te keni shendetett ter jeten dhe urime per krijimin e nji fjamilje se bashku


Nuk m'do askush.................... M'do Allahu ♥️
Nuk m'sheh askush................ M'sheh Allahu ♥️
Nuk m'beson askush.............. M'beson Allahu ♥️
Nuk m'gjykon askush............. M'gjykon Allahu ♥️
Nuk kam afer askend.............. Kam afer Allahun ♥️
Nuk lutem te askush............... Lutem te Allahu ♥️
Nuk gjunjezohem te askush... Gjunjezohem te Allahu ♥️


Zoti na i dha te gjitha cift, dy duar, dy sy, dy vesh. Po zemren pse na dha vetem nje? Sepse te dyten ja dha dikujt tjeter dhe ne duhet ta kerkojm deri sa ta gjejm ...
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë?

prej Wed 11 Apr 2012 - 22:46
Zoti ua dhashte hajrin, keshtu thone.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë?

prej Wed 11 Apr 2012 - 22:50
"Ngushllime" grrrr
Sponsored content

default Re: Çfarë fjalësh duhet t'u themi të posamartuarve, për t'i uruar për martesë?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi