Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default "Trakti"

prej Thu 19 Apr 2012 - 16:28
Message reputation : 100% (1 vote)
Dikur ne koherat e regjimit okupator rinia shqiptare jetonte me nje ideal qe mund ti kushtonte dhe vete jeten. Ideali i tyre ishte te ngrinte zerin e ti zgjonte popullit deshiren per te qene i lire ne trojet e tij. Ideali i vetem dhe me origjinali qe cdo komb ruan ne gjinine e tij. Rinia gjithmone ka dominuar fuqishem ne formimin dhe integrimin e nje populli te tere. Mora shkas te hap kete teme duke u ndikuar thjeshte nga historia e popullit tone qe nder shekuj ka vuajtur intrigen e mos vendosjes se tij ne nje popull sovran e te lire. E titulloj kete teme "trakti" per ti dhene nje spunto lirise suaj te brendshme dhe sesi do te shkruanit ju nje trakt individualisht ne ate cka mendoni per vuajtjen e shqiperise se sotme.
Tashme kohet kane ndryshuar dhe bota po ben perpara. Bashke me te dhe drejtimi i kursit tone ecen ne ritmet e nje lokomotive te vjeter. Ideali jone nuk eshte liria dhe as shporrja e okupatorit. Por te gjithe ne e dime shume mire se tashme okupatori nuk eshte me, por eshte vete drejtimi qe po i japim ketij kombi ne rrjedhen e gabuar. Dikur ne luftuam te shporrnim te huajt qe qeverisnin token tone por mesa po shikojme sot vuajme nga mos dija per te qeverisur vendin tone. Mos valle ne nuk jemi te zotet sepse okupatori sot ka veshur nje petke tjeter, petkun zyrtar ( Amerike, BE, OKB ). Me vjen keq qe gjithmone Shqiperia nuk ka qene kurre indipendente pervec kohes se Skenderbeut dhe Enver Hoxhes. Mos valle eshte ndikimi i te huajve qe nuk po bejne perpara apo ne kemi njerez te dobet ne instancat qeveritare te cilet kurre nuk jane munduar te qajne hallet e ketij vendi???
Nuk na u ndane historite e dritave, te ujit, te mos kamjes, te papunesise, te shfrytezimit te individit, te ligjit, etj etj...
Te gjithe shqiptaret e dijne sesa e veshtire eshte te jetosh ne Shqiperi. Tashme na kane mare inat dhe ata qe jetojne jashte shtetit sepse nuk jane te kenaqur me cmimet qe kemi ketu. Imagjinoni sesa te inatosur jemi qe jetojme ketu me keto cmime. Ehhh ku numerohen hallet e popullit tone. Kam frike se po ta zgjas me shume kete trakt nuk do te quhet me i tille dhe do te marre permasat e nje tragje-komedie.
Cdo anetar mund te hedhe traktin e vet ketu dhe mbase do zoti ky trakt bie ne shikimin e dikujt qe mund te kete lidhje me instancat e larta shteterore.

Ju ftoj te merrni pjese ne diskutim dhe cdo anetare te hedhi traktin e tij.


"Trakti" Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: "Trakti"

prej Sat 12 May 2012 - 13:39
Message reputation : 0% (1 vote)
Bashkimi i Trojeve Shqiptare "Trakti" 573234


"Trakti" 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi