Shko poshtë
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Festa e “Shën Gjergjit”

prej Sun 6 May 2012 - 13:30
Festa e “Shën Gjergjit” dhe veprimet që bëhen kanë karakter dhe përmbajtje idhujtarie, injorance dhe pabesimi. Në këtë festë i bëhet shirk Allahut xh.sh duke u lutur pranë varreve, duke kërkuar fatin pranë të vdekurve. Këto veprime janë të ndaluara sepse lutja, adhurime, është e rezervuar vetëm për Allahun. Me këto veprime jo të ligjshme vihet në rrezik potencial besimi i muslimanit dhe veprat e tij.

Janë të pakuptimta ritualet që bëhen në këtë ditë pranë njerëzve të vdekur, pranë atyre që janë të tretur nën dhe! Vallë a këta mund të sjellin fat, dobi, fëmijë dhe pasuri?! Jo assesi një gjë e tillë është e pamundur dhe e kotë.
Allahu i Lartësuar thotë: “Thuaju: “Thërrisni ata përveç Atij (Allahut) të cilët juve jua merr mendja (për zota: si melekët, Pejgamberët, kushdo qofshin, idhujt etj); Ata nuk kanë fuqi për ta larguar të keqen prej jush, as edhe për ta kaluar atë prej jush te ndokush tjetër. ” (Isra’ 56)

Të kujtojmë së bashku këshillën e Llukmanit kur i tha djalit të vet:
“O djali im, mos i përshkruaj Allahut shok, sepse idhujtaria është padrejtësia më e madhe!” (Llukman 13)


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Tue 8 May 2012 - 16:38
Disa kendej kan harruar fare se ne Kosove festohet Shen Gjergji me te madhe, sidomos ne tyrbe dhe rreth tyre. Po ashtu po harrojne se Shengjergjin e festojne edhe shqiptaret ortodoks, madje presidentja jone ishte pran tyre ne SHBA- per Shengjergj.

Mos shitni patriotizem me festa dhe tradita te popullit (duke i cilesuar si festa koti,te pa vlera etj, etj) se qe ta dini mire e mire festa e Shengjergjit festohet ne shumicen e vendeve te botes me emra te ndryshem. Rolling Eyes Kjo eshte festa qe na kujton ardhjen e pranveres. Mbaj mend, qe thoshin plakat,,"pa ardhe nata e Shengjergjit",..ska ardhe pranvera.. krt


Festa e “Shën Gjergjit” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Tue 8 May 2012 - 17:55
Aяjαиα shkruajti:Disa kendej kan harruar fare se ne Kosove festohet Shen Gjergji me te madhe, sidomos ne tyrbe dhe rreth tyre. Po ashtu po harrojne se Shengjergjin e festojne edhe shqiptaret ortodoks, madje presidentja jone ishte pran tyre ne SHBA- per Shengjergj.

Mos shitni patriotizem me festa dhe tradita te popullit (duke i cilesuar si festa koti,te pa vlera etj, etj) se qe ta dini mire e mire festa e Shengjergjit festohet ne shumicen e vendeve te botes me emra te ndryshem. Rolling Eyes Kjo eshte festa qe na kujton ardhjen e pranveres. Mbaj mend, qe thoshin plakat,,"pa ardhe nata e Shengjergjit",..ska ardhe pranvera.. krt

Me keni keqkuptu,nuk ikam quajtur fest koti,por kjo nuk eshte fest e Muslimanit,ndersa e atyre qe ike permend po,normal se kan te drejt me i festu secili festat e tyre.

Lete feston secili festen e vet,krishteret ortodokset etj etj,nuk e festojn Bajramin,ndersa pse ne ti festojm te hujat


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Tue 8 May 2012 - 18:09
Ti mundesh te thuash se edhe Vitin e Ri ne Kosove nuk e festojne por realiteti eshte krejt ndryshe. Qe ta dish mire e mire kjo feste nuk festohet vetem nga besimtaret e atyre feve qe keni permendur. Hajt tregoju forumistave se sa mijera njerez kishte te tyrbja e Sullatnit ne Mazgit. Sa njerez festuan me 5 maj neper tyrbet tjera ne Kosove. Ne dac une te tregoje se sa festuan te tyrbja ne Suhareke? Nese sju pelqen si feste eshte gjithcka ne rregull por nuk e kuptoje fare se pse mundoheni ta minimizoni kur realisht kjo nuk eshte feste e till sic e keni shkruar dhe realisht kjo ne Kosove festohet me mjaft buje.

A e din a se din se pse e festojne do ishte mire ti pyesnim qytetaret qe moren pjese me mijera e qe besa qindramijera ane e kend Kosoves.

Kjo pervec se eshte nje feste katolike ,lidhet edhe me traditat tona shqiptare qe jane me te lashta se cdo fe .

Ju lutem besimtareve jo te krishtere ,mos komentoni ose hapni tema te tilla si kjo duke cekur e perfolur njeren fe ..nese nuk i festoni keto festa..Permbajuni e postoni rreth fese suaj pa u munduar te beni dallime..Festa e “Shën Gjergjit” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Tue 8 May 2012 - 18:22
Nuk pe di a nuk pom kupton apo nuk po don mem kuptu.
Un jam ne rrug shum,i di traditat shum,kam lexu per Fe shum, ja rrespektoj Fen e secilit,ngase secili per veti e ka,nuk hapi kurr tem per me i ofendu te tjeret dhe nuk dote boj kurr.

Kam hap ket tem qe te kemi njohuri sado pak secili rreth ksaj feste.
Un edi sa shkojn neper Tyrbe,mos harro se te rit dhe te rejat nuk dalin per tjeter vetem se ................
Nuk du me bind askun por kush eshte per debat nuk ka problem.
Ne Kosov kjo fest festoht(nga ata qe festohet)dhe e them me plot bindje se nuk kan aspak njohuri se pse e festojn dhe qka eshte kjo fest,dhe per kete ikam pyet shum te vjeter dhe te ri dhe nuk kan dit mem dhan pergjigjeje.
Un nisem prej parimit tim,kur e festoj ni fest,apo kur e boj ni pun,niher du me dit qka po boj pastaj e boj,e jo se po bon filani po boj edhe une.

Edhe pse mos me hap ksi tema,ky eshte forum per debat,edhe per ata qe kan njohuri munden me u kyq dhe me hap tema per me debatu,me thuaj ku eshte e keqja ktu.


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Tue 8 May 2012 - 18:35
Une po e mbyll vetem me kaq ne fund Dasa edhe nuk kam asgje kunder jush as fese qe ju i perkisni,gjithnje i kam respektuar edhe e kunderta ata te respektojne fene e tjetrit..megjithse une bej perjashtim sepse shume here e kam then,nuk i perkas asnjeres fe nuk besoj ne fe por besoj ne zot..e zoti per mua eshte nje per te gjithe boten..

Pra zoteri Dasa, mesoni njehere e pergjithmone se ky populli yne i lashte, jetoi edhe para islamizmit, edhe para krishterimit dhe mesoje e fute ne mendjen tende se kjo feste ne pergjithesi eshte feste pagane...

Flm per mirekuptimin krt


Festa e “Shën Gjergjit” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Tue 8 May 2012 - 20:33
Aяjαиα shkruajti:Une po e mbyll vetem me kaq ne fund Dasa edhe nuk kam asgje kunder jush as fese qe ju i perkisni,gjithnje i kam respektuar edhe e kunderta ata te respektojne fene e tjetrit..megjithse une bej perjashtim sepse shume here e kam then,nuk i perkas asnjeres fe nuk besoj ne fe por besoj ne zot..e zoti per mua eshte nje per te gjithe boten..

Pra zoteri Dasa, mesoni njehere e pergjithmone se ky populli yne i lashte, jetoi edhe para islamizmit, edhe para krishterimit dhe mesoje e fute ne mendjen tende se kjo feste ne pergjithesi eshte feste pagane...

Flm per mirekuptimin krt

Po duhet me i rrespektu festat e te tjerve,jemi ne liri kush don kon don e feston.
Nuk e kam te qart fort kta,besoj ne Zot e jo ne Fe,kjo nuk ka kuptim.

Ky popull nuk ka jetu para Islamit,para Islamit nuk ka pas njerz,pra njeri i par dhe Pejgamberi i par eshte Ademi a.s.e para ti nuk besoj se mundesh mem sjell argument se ka pasur popull.

Pa dasht me i ofendu Ashkalit por kjo fest te na nihet si fest e Ashkalive,e kjo nuk eshte fest pagane,por kjo nuk ka kurfar domethenje,e mesepaku te ne Muslimanet.


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Tue 8 May 2012 - 20:35
Per me pas mete qart po e sjelli edhe ket materijal ndoshta e kuptoni pak me qart.
SHEN GJERGJI

Falënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi zotëriun tone, Muhammed Mustafanë, njeriun, qe nxori njerëzimin nga errësira e injorancës ne dritën e diturisë, nga arenat e pabesimit ne fushën e besimit, nga lufta ne paqe, nga armiqësia ne miqësi, nga vetmia ne shoqëri, nga urrejtja ne dashuri…
Meqë jemi ne vigjilje te një feste te ashtuquajtur "Shën Gjergji", e cila festohet ne mbare Kosovën dhe e cila nuk ka te beje aspak me fenë e muslimanëve, madje edhe si feste shënon ngjarje e ndodhi, lidhet me personalitete, qe kane luftuar fenë e muslimanëve, e kemi pare te udhës qe ne shenje përkujtimi t'ua sqarojmë vëllezërve dhe motrave myslimane realitetin e kësaj feste; A është feste e muslimanëve? A lejohet te festohet? Nëse jo për ç'arsye?, dhe gjera tjera përkitazi me te.
Ajo që na ka shtyrë t'i qasemi kësaj teme ka qene pikërisht fakti se kjo feste, ndryshe nga te tjerat, paraqet një rrezik shumë here me te madh për besimin e besimtarit. Derisa festat tjera janë te dëmshme për moralin, personalitetin dhe dinjitetin e muslimanit, kjo feste ne mënyrë te drejtpërdrejtë prek besimin e muslimanit, dhe mu për këtë, këtë dite e kam konsideruar ditën, qe Allahut i behet mëkat dhe përkujtohet fillimi i mëkatit me te madh, shirkut-idhujtarisë.
Historia e festes se Shën Gjergji-t
Shën Gjergji edhe pse si feste njihet me këtë emër, ai ishte një kalores, i cili u vra si martir ne vitin 303 te erës sonë (pas lindjes se Isaut, alejhi's selam) ne mbrojtje te përhapjes se fesë se krishtere.
Te krishterët te pasionuar pas këtij njeriu "te madh" emërtonin fëmijët e tyre me këtë emër, madje gjate luftërave te kryqëzatave, lufta kundër fesë islame, njeri nga "heronjtë" e tyre njihej me emrin Gjergj, dhe për ta vërtetuar me një fakt shume modest se si kjo feste bie ndesh me parimet e fesë se muslimanit dhe shënon datat e atyre qe luftuan kundër fesë se Allahut, shohim se ne Skoci deri ne shek. XX neper fshatra organizoheshin lojëra me rastin e kësaj feste ku zakonisht dy kalores luftonin përballë njeri tjetrit, por njeri ishte Shën Gjergji e tjetri TURK (musliman).
Para se te kalon ne piken tjetër te temës, vëlla musliman me lejo te te pyes: Tani a e di se çfarë ke festuar dhe feston?
Shën Gjergji, nga vet emri i saj kuptohet se nuk është islame
Shën Gjergji apo Gjergji i Shenjte nga vet emri nga bën të kuptojmë se nuk është islame ngase ne Islam nuk ka Gjergj, nuk ka te shenjte, nuk ka feste me emër apo date te tille. Dhe derisa nuk është feste islame, atëherë perse muslimani ta festoje festen e huaj?! A thua valle nuk ka festa te tij?!
Tek ne muslimanët festat janë shënime fetare te caktuara nga Ligjvënësi, Allahu, e te kumtuara nga Pejgamberi, Muhammedi, alejhi's selam. Kur Muhammedi, alejhi's salatu ve's selam shkoi ne Medine, kishte pare se muslimanët festonin dy dite, ne te cilat argëtoheshin. Kur i pyeti për urtësinë e atyre ditëve, ata i thane se ato ishin nga tradita e periudhës paraislame te tyre. Ai i ndaloi qe t'i festojnë ato ditë dhe iu tha shume qarte:
Allahu ua ka ndërruar këto dy ditë me dy më të mira: Ditën e Fitër Bajramit dhe Ditën e Kurban Bajramit". (1)
Madje, edhe ne rast se ndonjë feste fetare ndërlidhet me ndonjë fe tjetër, prapëseprapë, ne kemi segmente, qe na bëjnë te dallohemi prej tyre. P.sh: Agjërimi i Ditës së Ashurës, edhe pse është feste, qe e shënojnë edhe çifutet, megjithatë, ata lozin, stolisen, zbukurohen, ndërsa ne vetëm agjërojmë. Kur Pejgamberit, [alejhi's salatu ve's selam] i thane se çifutet e shenjtërojnë këtë dite, e konsiderojnë si feste dhe stolisin gratë e tyre me stoli e inxhi, ai, duke shprehur segmentin, qe neve na bën te dallojmë prej tyre tha:
Atëherë ju (mos bëni ashtu por) agjërojeni". (Buhariu dhe Muslimi)
Shën Gjergji bie ndesh me emrin e muslimanit
Fjala MUSLIMAN rrjedh nga folja e gjuhës arabe Esleme, qe ka kuptim: dorëzim, nënshtrim, siç është përmendur ne ajete kur'anore:
111. Ata edhe thanë: "Kurrsesi nuk ka për të hyrë kush në xhennet, përveç atij që është jehudi ose i krishter! Ato janë fantazi të tyre"! Thuaju: "Sillni argumentin tuaj (çka thoni) po qe se jeni të drejtë"? 112. Nuk është ashtu (si thonë ata), po ai që i është dorëzuar All-llahut dhe është bamirës, ai e ka shpërblimin e vet te Zoti i tij, për ata nuk ka frikë, as nuk kanë pse të mërziten". (el Bekare, 111-112)
19. Feja e pranueshme tek All-llahu është Islami, e atyre që u është dhënë libri, pasi mësuan për të vërtetën, vetëm nga zilia mes vete kundërshtuan. E kush mohon argumentet e All-llahut, le ta dijë se All-llahu shpejtë do t'i japë llogarinë. 20. E nëse ata polemizojnë me ty, ti thuaj: "Unë me tërë qenien time i jam dorëzuar All-llahut, e edhe ithtarët e mij"! E thuaju edhe atyre që u është dhënë libri dhe !#*ëve: "A pranuat fenë islame"? Nëse e pranuan islamin, atëherë e kanë gjetur të vërtetën, e nëse refuzojnë, ti ke për obligim vetëm t'u kumunikosh; All-llahu i di shumë mirë punët e robërve". (Ali Imran, 19-20)
125. Kush ka fe më të mirë se ai që sinqerisht i është bindur (dorezuar) All-llahut dhe, duke qenë bamirës, e ndjek fenë e drejtë të Ibrahimit? All-llahu e zgjodhi Ibrahimin të dashurin më të ngushtë". (en Nisa, 125)
Pra derisa emri musliman parqet dorëzimin e plote Allahut dhe pasimin e vetëm atyre gjerave qe Ai ka shpallur ne Kur'an dhe nëpërmjet gjuhës se te dërguarit te Tij, Muhammedit, alejhi's selam, te pyes tani: Shën Gjergji a është feste fetare islame? Nëse jo, e qe nuk ka aspak dyshim ne këtë, atëherë largohu prej saj qe te mos e njollosesh besimin tënd.
Shën Gjergji dhe shenjtërimi i njerëzve
Thamë me pare se Shën Gjergji ka kuptimin Gjergji i Shenjte dhe ne baze te parimeve kishtare, jo krishtere, mund te besh çka të duash; shenjtëro e mallko, ndero e poshtëro, nuk ka dert…Papa ka te drejtën e shenjtërimit te atyre qe do. Kemi pare kohëve te fundit lajmin nga Papa Benedikti XVI për shenjtërimin e paraardhësit te tij, Papës Gjon Pali II. Ndërsa ne Islam hoxha nuk ka statutin e shenjtërimit te askujt, madje jo vetëm hoxha, porse as Pejgamberët nuk kane patur te drejtën qe te cilësojnë diç te shenjte pa leje paraprake nga Allahu i Madhëruar. Tek ne njeriu sado qe te jete i devotshëm, adhurues, bamirës, besnik, ai meriton respekt, lëvdate, nder, por assesi dhe në asnjë mënyrë shenjtërim. Na mjafton shembull personaliteti i njeriut me te dalluar ne faqen e dheut, Pejgamberit me te nderuar, Muhammedit, alejhi's selam, i cili nuk pranonte një gjë te tille për vete. Ja se si e konsideronte veten ai:
110. Thuaj: "Unë jam vetëm njeri, sikurse edhe ju, mua më shpallet se vetëm një Zot është Zoti juaj, e kush është që e shpreson takimin e Zotit të vet, le të bëjë vepër të mirë, e në adhurimin ndaj Zotit të tij të mos e përziejë askë".(Kehf 110)
Imam Ahmed transmeton nga Enesi se një njeri kishte thënë:
O Muhammed, o zotëriu ynë dhe biri i zotëriut tone, më i miri prej nesh dhe biri i më të mirit prej nesh.
Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam i tha: Mbahuni për fjalës suaj (keni kujdes se çka flisni) dhe le te mos mbizotërojë djalli mbi ju. Unë jam Muhammedi, i biri Abdullahut, rob dhe i dërguar i Allahut. Pasha Allahun! Unë nuk dua të më ngritni mbi pozitën qe ma ka dhënë Zoti im!".
Buhariu transmeton nga Ibni Omeri:
Mos më glorifikoni (shenjtëroni) mua siç glorifikuan (shenjtëruan) të krishterët me Isain, te birin e Merjemes, ngase unë jam rob. Thuani: Rob dhe i dërguar i Allahut".
Imam Ahmedi nga Ibni Abbasi përmend se një njeri i kishte thënë Pejgamberit, alejhi's salatu ve's selam:
Cka të do Allahu dhe të duash ti!
Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam i tha: A më bëre të ngjashëm me Allahun, jo çka të dua unë por çka të do vetëm Allahu".
Të krishterët qe ngritën Isain, alejhi's selam dhe e konsideruan zot ose djalë te Zotit, do te pendohen keq nesër para Allahut ngase Isai, alejhi's salatu ve's selam shfajëson veten e tij dhe nënën e tij nga adhurimi qe ua kane bere njerëzit. Thotë Allahu:
Dhe kur All-llahu tha: "O Isa, bir i Merjemes, a ti njerëzve u the: "Më besoni mua dhe nënën time dy zota pos All-llahut!?" (Isai) Tha: "Larg asaj të mete je Ti (o Zoti im). Nuk më takon mua ta them atë që s'është e vërtetë. Ta kisha thënë unë atë, ti do ta dije. Ti e di ç'ka ka në mua, e unë nuk di çka ka në Ty. Ti je më i dijshmi i të fshehtave!" 117. Unë nuk u kam thënë tjetër atyre, pos asaj që Ti më urdhërove; ta adhuroni All-llahun, Zotin tim dhe Zotin tuaj,dhe sa isha ndër ta, kam qenë përcjellës i tyre, e pasi që më more mua, Ti ishe roje (dhe dëshmues) i tyre. Ti je dëshmitar për çdo send!". (Maide, 116-117)
Këtë qe thamë e përmbledhin disa ajete nga kaptina el Isra, ku shume qarte demantohet teori e shenjtërimit, te mbinatyrshmërisë se profetëve, dhe vërtetohet njerëzia e tyre, ngase sikur ne toke te kishte melaike qe jetojnë lirshëm si njerëzit, Allahu edhe atyre do t'ua dërgonte një melek profet. Thotë Allahu:
90. Ata thanë: "Nuk të besojmë ty derisa që të na nxjerrësh prej tokës burime". 91. Ose, (nuk të besojmë deri që) të kesh kopshte me hurma e me rrush, e të bësh të rrjedhin vazhdimisht lumenj në mesin e tyre. 92. Ose, (nuk të besojmë derisa) të bie mbi ne qielli copa - copa, ashtu si po mendon ti (se do të na dënojë Zoti), apo të na sjellish All-llahun dhe engjëjt pranë nesh. 93. Ose të kesh një shtëpi prej ari, apo të ngjitesh lart në qiell, po ne nuk të besojmë për ngjitjen tënde derisa të na sjellësh një libër që ta lexojmë?!" Thuaj: "Subhanallah - i Madhërishëm është Zoti im, a mos jam unë tjetër vetëm se njeri, pejgamber?" 94. Po njerëzit nuk i pengoi tjetër që të besojnë, kur u erdhi atyre shpallja, vetëm se thoshin: "A thua All-llahu e dërgoi njeriun pejgamber?" 95. Thuaj: "Sikur të kishte në tokë engjëj që ecin qetë (si njerëzit), Ne do t'u çonim atyre nga qielli engjëj pejgamberë!" 96. Thuaj: "All-llahu më mjafton për dëshmitar mes meje dhe mes jush, Ai hollësisht i njeh dhe i sheh robtë e vet". (el Isra, 93-96)
Shën Gjergji ripërtërin kujtimin e luftimit te Islamit nga armiqtë te jashtëm e te brendshëm
Me pare përmendëm se kjo feste ndërlidhet edhe me kryqëzatat apo luftërat kundër Islamit, dhe se Islami luftohet ne baza, parime dhe norma nga kjo feste do te shohim pak me vone porse ajo qe dua ta them këtu janë disa fjali, qe nuk mu kane shlyer nga kujtesa edhe sot e kësaj dite. Mbaj mend se disa pjesëtarë te komunitetit rome e ashkali, qe për vete pretendonin përkatësi islame, gjate kësaj feste sikur e harronin këtë dhe me gojën plot vrer sulmonin fenë e "tyre" me: "Bajrami me pula Shin Gjergji me lula", "Bajrami pallavra Shin Gjergji sagllama". Këtu nuk kam qellim te nxisë urrejtje ndëretnike porse dua tua bej me dije se si pa dituri luftohet eja dhe se çfarë ne te vërtetë na qenka kjo feste.
Festimi i kësaj feste dhe rreziku për përkatësinë tone islame
a- Natyra e kësaj feste
Kjo feste zakonisht festohet me datën 6 maj te çdo viti. Shume njerëz, me dije e pa dije, mblidhen tek teqe, tyrbe, varrezave te "evlijave", për te kërkuar shërim nga te vdekurit. Therin kurbane, vëzhgojnë-fërkojnë trupin për gurëve te varrezave, spërkasin veten dhe familjet herët ne mëngjes me ujë me hithra, vene dege pemesh (shelnje) neper shtëpi kinse për t'i mbrojtur nga magjitë, fëmijëve iu vene penj te kuq e te bardhe ne duar, e marrëzira te shumta.
Festimi i kësaj feste tanimë ka marre edhe një karakter tjetër. Shume te rinj e te reja mblidhen ne vende te ndryshme, përgatisin ushqime, lozin, këndojnë, harrojnë Allahun, harrojnë fenë, bien ne prostitucion, vjedhin, kacafyten e ndoshta edhe vriten ndërmjet vete, e kështu me radhe.
b- Rreziku i shënimit te kësaj feste
- Kjo feste ne mes tjerash shënon edhe kryqëzatat, dhe fetarisht, çdokush qe gëzohet për disfatën e muslimanëve, ai është mynafik.
- Kjo feste me këto ritet na përkujton fillimin e shirkut-pabesimit. Ja se si na e përkujton një gjë te tille. Thotë Allahu:
23. Dhe u thanë: Mos braktisni zotat tuaj kurrsesi, mos braktisni Vedda-në, as Suvva-në, e as Jeguth-in, Jeukë-n e Nesre-n". (Nuh, 23)
Ibni Kethiri, Allahu e mëshiroftë, ne koment te këtij ajeti ka përmendur se Vedd, Suva', Jeguth, Jeuk dhe Nesr ishin njerëz te devotshëm prej popullit te Nuhut. Kur vdiqën ata, djalli i mallkuar shkoi tek populli dhe i inspiroi t'ua ndërtonin disa puta ne ato vende ku ata kishin ndenjur. Dhe djalli, me plot dinakëri, nuk i mësoi qe t'i adhurojnë ata ngase besimi i pastër ende ishte prezent por kur kjo gjenerate vdiq dhe erdhën pasardhësit e tyre, dituria e pastër humbi dhe ata filluan t'i adhurojnë ata puta.
Imam Taberiu përmend edhe një version tjetër. Sipas tij, këta njerëz jetuan ne periudhën ne mes Ademit, alejhi's selam dhe Nuhut, alejhi's selam. Këta kishin pasues, qe i pasonin traditat dhe fjalët e tyre. Kur vdiqën pasuesit e tyre thane: Sikur te bënim ndonjë skulpture (gdhendje te fotografive) te tyre ne mënyrë qe sa here t'i shikojmë te freskohemi dhe jemi te pasionuar për adhurim! Kur vdiqën këta, Iblisi iu erdhi bijve te tyre dhe iu tha: Te paret tuaj i adhuronin këta dhe i lutnin për shi, kështu qe këta te fundit i adhuruan ata.
- Kjo feste me ritet e saja ngërthen ne vete pabesimin, ngase lutja te vdekurin, kërkimi ndihme prej tij, kërkimi shërim, kërkimi fëmijë, e gjera tjera, te cilat kërkohen vetëm prej Allahut është idhujtari-Shirk. Se çka është shirku do te mësojmë shume qarte nga disa citate fetare:
Eshtë shume i fshehte kështu qe ndodhe te mendosh se një gjë është e thjeshte ndërsa ajo ta shkatërron fenë. Thotë Pejgamberi, alejhis selam: "O ju njerëz frikësohuni nga shirku sepse ai është me i fshehte sesa te ecurit e buburrecit. I thane: Si te frikësohemi kur ai është me i fshehte se te ecurit e buburrecit? Tha: Thuani: O Zot na ruaj nëse te bëjmë shirk me dije dhe te kërkojë falje nëse e bej pa dije ".
Ta shkatërron fenë dhe tere veprat qe ke bere. Thotë Allahu: E kush mohon (tradhton) besimin, ai ka asgjësuar veprën e vet dhe ai në botën tjetër është prej të shkatërruarve…"(Maide 5).
Eshtë prej mëkateve qe nuk falen. Thotë Allahu: Eshtë e vërtetë se All-llahu nuk falë (mëkatin) t'i bëhet Atij shok, pos këtij (mëkati), të tjerat i falë atij që dëshiron". (Nisa 116).
Sipas normave fetare ai qe kthehet ne pabesim duhet mbytur. Pejgamberi, alejhi's selam ka thënë: " Kush e ndërron fenë mbyteni ".
Nuk arsyetohet ai edhe nëse pretendon se i ka konsideruar ata të vdekur si ndërmjetësues tek Allahu. Thotë Allahu: Ne nuk i adhurojmë ata për tjetër, vetëm që të na afrojnë sa më afër All-llahut,...". (ez Zumer, 3)
Ata edhe pse i marrin sit e tille megjithatë nuk do t'iu bëjnë aspak dobi. Kjo për arsye se Islami ndalon pabesimin me të gjitha ngjyrat dhe format e tij. Thotë Allahu: "Ata i konsideruan "ahbarët" (priftër jehudi) të tyre, "ruhbanët" (murgjit e krishterë) të tyre dhe Mesihun (Isain) birin e Merjemes, për zota pos All-llahut, ndërsa ata nuk janë urdhëruar për tjetër (nga pejgamberët) pos për adhurimin ndaj All-llahut një, e që nuk ka të adhuruar tjetër pos Tij. I lartë është Ai nga çka i shoqërojnë". (Tewbe, 31) Adij b. Hatimi, i cili me pare ishte i krishtere, kur e dëgjoi këtë tha: O i dërguari i Allahut! Ata nuk i kane adhuruar? Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam i tha: Po a nuk ua kanë ndaluar hallallin dhe a nuk ua kane lejuar haramin ndërsa ata, populli, i respektuan ne te gjitha këto gjera? Tha: Po. Tha: Ky është adhurimi i tyre.
Përfundimisht vend te tyre kane Xhehennemin, siç thotë Allahu: A mos menduan ata që nuk besuan se përkundër Meje mund të marrin zota (mbrojtës) robtë e Mi? Ne e kemi përgatitur për jobesimtarët xhehennemin vendpritje". (Kehf, 102)
- Dashuria e tepërt ndaj njerëzve duke i ngritur ne kult, duke i madhëruar me fjale dhe me zemër është konsideruar pabesim-shirk. Prej kësaj dukurie famëkeqe ndaloi Kur'ani dhe sunneti. Thotë Allahu s.w.t:
O ithtarët e librit, mos teproni në fenë tuaj dhe mos thuani tjetër gjë për All-llahun, përveç asaj që është e vërtetë. Mesihu Isa, bir i Merjemes, ishte vetëm i dërguar i All-llahut. Ishte fjalë e Tij (bëhu) që ia drejtoi Merjemes dhe ishte frymë (shpirt) nga Ai. Besojeni pra All-llahun dhe të dërguarin e Tij e mos thoni: "Tre" (trini). Pushoni (së thëni), se është më mirë për ju. All-llahu është vetëm një All-llah;larg qoftë asaj që Ai të ketë fëmijë. ?ka në qiej dhe çka në tokë është vetëm e Tij. Mjafton që All-llahu është planifikues i pavarur.(Nisa 171).
- Kotësia e adhurimit te varreve dhe njerëzve te vdekur. Allahu i madhëruar ka lajmëruar ne Kur'an se nuk është e logjikshme te adhurosh te vdekurin, qe nuk mund te te sjell dem dhe as dobi. Thotë Allahu: Thuaj: "Ftoni ata, të cilët i menduat (zota) pos Atij, e ata nuk mund ta heqin prej jush mjerimin, as nuk mund ta mënjanojnë". (Isra, 56)
- Formalitetet jo rralle janë fatale për besimin e njeriut. Vënia e patkonjve ne dere, spërkatja me ujë, rruazat kundër mësyshit, penjte ne dore, regjja me hithra, e gjera tjera, fatkeqësisht te përhapura tek ne, janë gjera qe ardhmërinë e Ahiretit ta shkatërrojnë. Pejgamberi, alejhi's selam kishte pare një shok te tij me një pe në dore dhe e kishte pyetur perse e mbante atë. Për te me mbrojtur!-iu kishte përgjigjur. Duke ia sqaruar rrezikun e tij peri, respektivisht, besimit ne ndikimin e atij peri, Pejgamberi, alejhi's selam i tha: Nëse vdes ne një gjendje te tille, ai kurrë nuk do te shpëtojë!
Këtu dua ta bej edhe një sugjerim. Nuk preferohet aspak varja e Kur'anit ne format te vogël ne veture, vendosja ne vitrina ne shtëpi, me bindjen se nëse e kam Kur'anin me vete nuk do te me ndodhe asgjë e keqe. Kjo është gabim dhe duhet përmirësuar ngase ndodhe qe ti të besh mëkat ne veture, duke pire alkool, bere marrëzira, apo ne dhome duke shkelur ligjet e Allahut, e kështu hyn ne listën e atyre, për te cilët thotë Pejgamberi, alejkhis selam: "Ndodhe qe njeriu ta lexoje Kur'anin ndërsa Kur'ani e mallkon atë".
- Therja e kurbaneve behet vetëm për Zotin, dhe unanimisht, kush therë ndonjë kurban për varr, put, ose njeri, ai ka dalur prej feje dhe ka bere shirk te madh. Thotë Allahu:
161. Thuaj: "Vërtet Zoti im më udhëzoi në rrugë të drejtë, që është fé e drejtë, fé e Ibrahimit, që ishte larg besimeve të kota. Ai (Ibrahimi) nuk ishte idhujtar! 162. Thuaj: "Namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve. 163. Ai nuk ka shok (nuk adhuroj tjetër). Me këtë (thjeshtësi të adhurimit vetëm për Zotin) jam i urdhëruar dhe jam i pari i muslimanëve (i pari që pranoj dhe bindem)!". (el En'am, 161-163)
Ne këto ajete shume qarte vihen ne pah elementet kyçe të Islamit, e që janë: adhurimi, therja, jeta dhe vdekja vetëm për Allahun.
- Varri i Muhammedit, alejhi's selam nuk adhurohet. Pejgamberi, alejhi's selam ishte shume i ashpër ne këtë aspekt dhe kishte thënë:
"O Zoti im mos lejo qe varri im te behet idhull, ku do te luten net e. Allahu hidhërohet prej një populli, te cilët varet e pejgamberëve te tyre i shndërrojnë ne xhami".
Në një rast tjetër ka thënë: "Mos e merrni varrin tim për vendvizitë por me dërgoni salavat kudo qe te jeni ngase salavati juaj me arrin mua".
Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam, pak para se te vdiste i mallkoi te krishterët dhe çifutët, te cilët shndërruan varrezat e profetëve te tyre ne xhami. Aisheja, Allahu qofte i kënaqur me të, pate thënë: "Sikur te mos e thoshte këtë, njerëzit do ta bënin kult varrin e tij, por ai urrente qe varri i tij te merrej për xhami".
Kishte lajmëruar se: "Njerëzit me te këqij, qe Kiameti do t'i zë janë ata, qe varrezat i shndërrojnë ne xhami".
Te gjithë dijetaret islamë njëzëri kane pohuar se ndalohet puthja apo fërkimi i gurëve te varreve te pejgamberëve apo dëshmorëve, me përjashtim te gurit te zi, haxheru'l esvedit, në Qabe, për te cilin Omeri, Allahu qofte i kënaqur me te, me rastin e puthjes se tij tha: "Ti je guri, nuk bën dhe as dobi, dhe sikur te mos e kisha pare Pejgamberin, alejhi's salatu ve's selam duke te puthur, nuk do te puthja as unë ty".
- Kjo feste sikur na përkujton dredhitë, mashtrimet dhe malverzimet e disa njerëzve te prishte, te cilët për qëllime komerciale janë ne gjendje te bëjnë çdo gjë. Njeri prej tyre kishte qene ne një udhëtim me gomar dhe gjate rrugës gomari i ngordhe. Nuk kishte para ta vazhdonte rrugën dhe çfarë beri, për t'i mashtruar shtresën e paarsimuar te shoqërisë, e varrosi gomarin dhe rrinte buze varrit. Kur njerëzit kalonin pranë tij e pyesnin: Cfarë ke? Perse mërzitesh kaq shume?, ngase ai shtirej se mërzitet, ai ua kthente: Këtu është varri i një evlijaje. Njerëzit fillonin te linin para dhe kështu ai u pasurua. Me vone e kuptuan se aty nuk kishte njeri te varrosur porse ishte një gomar i ngordhur dhe se njeriu i kishte mashtruar.
- Tyrbja e Sulltan Muratit ne Mazgit, komuna e Prishtinës, nuk është ashtu siç mendojnë njerëzit se aty gjendet varri i tij. Mua nuk me ka rene te lexoje se aty është varrosur Sulltan Murati dhe se shkojnë atje kinse tek varri i tij. Ka prej tyre qe besojnë se atje është gjak i tij, kur është therur nga armiqtë e tij porse këto nuk janë aspak te vërteta. Jam i bindur se sikur Sulltan Murati I te kishte mundësi te ringjallej sot do t'ua hiqte kokat atyre qe atë tyrbe e kane bere te shenjte. Kam dëgjuar se Sulltan Murati I kur ka ardhur ne Kosove ka ardhur për hire te Allahut dhe përhapjes se fesë se Tij dhe prej atje, Turqisë, ka ecur këmbë derisa ka arritur këtu. Kështu qe nëse dëshironi te mira prej tij, pasojeni fenë, te cilën ai është munduar ta përhapë, e mos shkoni ne ato vende ku i bëni vetes suaj dëm të madh.
- Nëse shkon ne tyrbe apo tek ndonjë varr për te kërkuar fëmijë dije se ke gabuar shume ngase ajo qe te ka ndodhur ty iu ka ndodhur edhe pejgamberëve te Allahut. Thotë Allahu:
Vetëm i All-llahut është pushteti i qiejve e i tokës; Ai krijon çka të dojë; Ai i falë vetëm femra atij që do; e i falë vetëm meshkuj atij që do. 50. Ose u falë çift, meshkuj e femra, por atë që do e lë pa fëmijë (steril); Ai është i dijshëm, i fuqishëm". (Shura, 49-50)
Para se te shohim komentin e këtij, dhe i cili lidhet në një mënyrë edhe me jetën private te disa pejgamberëve, iu bej me dije se pejgamberët ishin njerëzit qe me se shumti sprovoheshin. Nëse nuk ke fëmijë përkujto se edhe prej pejgamberëve kishte qe nuk kishin fëmijë. Nëse ke vetëm vajza përkujto se edhe prej pejgamberëve kishte qe nuk kishin vajza dhe anasjelltas. Për me shume shih se si Ibni Kethiri, Allahu e mëshiroftë, ne koment te këtij ajeti ka dhënë një mund te lëvduar. Ai duke komentuar ne mes tjerash përmend: "…Ai i jep kujt te doje dhe nuk i jep kujt te do; nuk ka pengues për atë qe donë ta jap sikurse qe nuk ka marres për atë qe nuk e jep. Ai krijoi çdo gjë,
"I jep kujt te doje vajza", d.t.th: I dhuron vetëm fëmijë vajza. Ka thënë Begaviu: Prej njerëzve te tille është edhe pejgamberi i Allahut, Luti, (i cili nuk kishte fare djem).
"I jep kujt te doje meshkuj", d.t.th: I jep vetëm fëmijë meshkuj. Ka thënë Begaviu: Sikurse Ibrahimi, Alejhi selam, i cili kishte djem dhe nuk kishte vajza.
"ose i jep çifte: meshkuj e femra", d.t.th: kujt te do prej njerëzve i dhuron fëmijë te përzier, meshkuj e femra. Ka thënë Begaviu: Sikurse Muhammedi, alejhi selam, i cili kishte djem dhe vajza.
"e ke te do e le steril", d.t.th: nuk i lindin fëmijë fare. Ka thënë Begaviu: Sikurse pejagmberët e Allahut, Jahjaja dhe Isai, te cilët nuk patën fëmijë fare.
- Kjo feste e rrënon mision e te gjithë Pejgamberëve, alejhimu's selam ngase te gjithë thirrnin: Adhurojeni vetëm Allahun! Thotë Allahu:
Ne nuk dërguam asnjë të dërguar para teje e të mos i kemi shpallur atij se: Nuk ka zot tjetër përveç Meje, pra më adhuroni!". (Enbija, 25)(2)
- Edhe nëse nuk shkon ne tyrbe por e feston ne shtëpi ke bere mëkat te madh. Ngase njeriu te pajtoje me te keqen kudo qe te jete ajo është sikur te jete pjesëmarrës i drejtpërdrejtë ne te. Pejgamberi, alejhi's selam ka thënë:
"Nëse një njeri e mbyt një tjetër ne lindje e tjetri ne perëndim pajton me të që të dy janë te njëjtë ne mëkat".
***
Vëlla dhe motër!
Pas këtij prezantimi te shkurtër qe ia bëmë kësaj feste dhe rrezikut te festimit te saj për muslimanin, me lejo qe ta shfrytezoj rastin dhe te te përkujtojë dhe diç shume me rëndësi: Kujdesin nga mëkatet, edhe nëse janë te vogla. Kjo për arsye se mëkatet e vogla janë paraardhes te mëkateve te mëdha, janë mure te shtëpisë se madhe, qe quhet Mëkat i madh, janë parashenja te tyre.
Fatkeqësisht, shef disa njerëz te injorojnë disa mëkate edhe pse ato si të tilla janë prej mëkateve te mëdha, madje, i kryejnë ato mëkate duke mos ndier fare se ata janë duke bere mëkate dhe as qe i mundon ndërgjegjja. Transmetojnë Buhariu ne Sahihun e tij dhe Imam Ahmedi ne Musnedin e tij nga Ebu Seid El Hudrijj, i cili ka thënë:
Ju po i bëni disa gjera, që në sytë tuaj janë më të imta se sa fija e flokut ndërsa ne në kohën e Pejgamberit, alejhi selam i konsideronim si mëkate shkatërruese".
Dijeni se nëse djalli iu ka mashtruar me mëkate sot, ai nesër para Allahut do ta shfajësojë veten. Thotë Allahu:
16. Ata (hipokritët) janë shembull si djalli, kur i thotë njeriut: "Refuzo besimin!", e kur ai ta ketë refuzuar, ai (djalli) tërhiqet e thotë: "Unë tërhiqem prej teje; unë i frikohem All-llahut, Zotit të gjithësisë!". (Hashr, 16)
E pasi të kryhet çështja (të hyjnë ata të xhennetit dhe të xhehennemit në të, xhehennemlinjve) djalli (u mban ligjëratën e shëmtuar), dhe u thotë: "Vërtet, All-llahu ju pat premtuar premtim të vërtetë, e unë ju pata premtuar dhe, qe, nuk e zbatova premtimin ndaj jush. Po unë nuk pata kurrfarë pushteti ndaj jush (që t'ju detyroj), përpos që ju thirra (në rrugë të gabuar), e ju m'u përgjigjët; atëherë pra mos më qortoni mua, po qortojeni veten. Unë nuk mund t'ju shpëtoj juve, e as ju nuk mund të më shpëtoni mua. Unë mohoj shoqërimin tuaj që ma bëtë mua më parë (më adhuruat në vend të Zotit)". S'ka dyshim, jobesimtarët kanë dënim të dhembshëm". (Ibrahim, 22)
Allahu na befte prej atyre qe bëjnë vepra te mira gjithmonë! Allahu na befte prej atyre qe nëse gabojnë pendohen, nëse nuk dine mësojnë, nëse iu behet padrejtësi falin, nëse iu ndodhe diç durojnë, dhe për çdo te mire Allahun e falënderojnë!


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Tue 8 May 2012 - 20:52
Dasa shkruajti:
Aяjαиα shkruajti:Une po e mbyll vetem me kaq ne fund Dasa edhe nuk kam asgje kunder jush as fese qe ju i perkisni,gjithnje i kam respektuar edhe e kunderta ata te respektojne fene e tjetrit..megjithse une bej perjashtim sepse shume here e kam then,nuk i perkas asnjeres fe nuk besoj ne fe por besoj ne zot..e zoti per mua eshte nje per te gjithe boten..

Pra zoteri Dasa, mesoni njehere e pergjithmone se ky populli yne i lashte, jetoi edhe para islamizmit, edhe para krishterimit dhe mesoje e fute ne mendjen tende se kjo feste ne pergjithesi eshte feste pagane...

Flm per mirekuptimin krt

Po duhet me i rrespektu festat e te tjerve,jemi ne liri kush don kon don e feston.
Nuk e kam te qart fort kta,besoj ne Zot e jo ne Fe,kjo nuk ka kuptim.

Ky popull nuk ka jetu para Islamit,para Islamit nuk ka pas njerz,pra njeri i par dhe Pejgamberi i par eshte Ademi a.s.e para ti nuk besoj se mundesh mem sjell argument se ka pasur popull.

Pa dasht me i ofendu Ashkalit por kjo fest te na nihet si fest e Ashkalive,e kjo nuk eshte fest pagane,por kjo nuk ka kurfar domethenje,e mesepaku te ne Muslimanet.

Cfare skeni te qarte qe besoj ne zot e sbesoj ne fe...pse detyrimisht na duhet te besojme ne njeren apo tjetren fe qe te besojme e ne zot keshtu apo..!? Festa e “Shën Gjergjit” 1540093706
Edhe persa i perket njeriut te pare ne toke nga ana fetare ka qene Adami qe ne fene tuaj e quani Adem ndryshe,sa per ate qe thua nese di une apo jo te argumentoje rreth kesaj,keshtu ju konvenon juve me duket per te me mbyllur gojen mua...deri tani cfare shkruajta per ju !!
Nese nuk e vazhdoj me shume debatin edhe e mbyll nuk do te thote qe sdi te argumentoj rreth temes por ate qe kisha per te then e thash edhe e verteta sju pelqen aspak..i njejti reagim i pritur si cdo fetar fanatik keshtu edhe ju...Me shkrime copy past mund tju bind e une por sja vlen te futem me thell ne diskutime e debate qe kane si per qellim te injorojne,fyejne e poshterojne besimet e apo fene e te tjereve..Se ne fjale te gjithe themi se i respektojme religjionet e gjithsecilit por ne vepra behen edhe masakrime per nder te saj (fese)...!Festa e “Shën Gjergjit” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Tue 8 May 2012 - 21:26
Aяjαиα shkruajti:
Dasa shkruajti:
Aяjαиα shkruajti:Une po e mbyll vetem me kaq ne fund Dasa edhe nuk kam asgje kunder jush as fese qe ju i perkisni,gjithnje i kam respektuar edhe e kunderta ata te respektojne fene e tjetrit..megjithse une bej perjashtim sepse shume here e kam then,nuk i perkas asnjeres fe nuk besoj ne fe por besoj ne zot..e zoti per mua eshte nje per te gjithe boten..

Pra zoteri Dasa, mesoni njehere e pergjithmone se ky populli yne i lashte, jetoi edhe para islamizmit, edhe para krishterimit dhe mesoje e fute ne mendjen tende se kjo feste ne pergjithesi eshte feste pagane...

Flm per mirekuptimin krt

Po duhet me i rrespektu festat e te tjerve,jemi ne liri kush don kon don e feston.
Nuk e kam te qart fort kta,besoj ne Zot e jo ne Fe,kjo nuk ka kuptim.

Ky popull nuk ka jetu para Islamit,para Islamit nuk ka pas njerz,pra njeri i par dhe Pejgamberi i par eshte Ademi a.s.e para ti nuk besoj se mundesh mem sjell argument se ka pasur popull.

Pa dasht me i ofendu Ashkalit por kjo fest te na nihet si fest e Ashkalive,e kjo nuk eshte fest pagane,por kjo nuk ka kurfar domethenje,e mesepaku te ne Muslimanet.

Cfare skeni te qarte qe besoj ne zot e sbesoj ne fe...pse detyrimisht na duhet te besojme ne njeren apo tjetren fe qe te besojme e ne zot keshtu apo..!? Festa e “Shën Gjergjit” 1540093706
Edhe persa i perket njeriut te pare ne toke nga ana fetare ka qene Adami qe ne fene tuaj e quani Adem ndryshe,sa per ate qe thua nese di une apo jo te argumentoje rreth kesaj,keshtu ju konvenon juve me duket per te me mbyllur gojen mua...deri tani cfare shkruajta per ju !!
Nese nuk e vazhdoj me shume debatin edhe e mbyll nuk do te thote qe sdi te argumentoj rreth temes por ate qe kisha per te then e thash edhe e verteta sju pelqen aspak..i njejti reagim i pritur si cdo fetar fanatik keshtu edhe ju...Me shkrime copy past mund tju bind e une por sja vlen te futem me thell ne diskutime e debate qe kane si per qellim te injorojne,fyejne e poshterojne besimet e apo fene e te tjereve..Se ne fjale te gjithe themi se i respektojme religjionet e gjithsecilit por ne vepra behen edhe masakrime per nder te saj (fese)...!

Ju lutem me trego ku kam ofendu apo nenqmu ndonje pjestar te fes se tjeter,kush te doni hapni tem per Islam edhe dot debatojm.
Kjo nuk eshte nenqmi por eshte perparim,ne ato tema ku debatohet,dhe ku sqarohen gjanat atu ka diqka,ndersa ne festa,fe,apo qka do qoft nese jan te mbyllura atu dihet se eshte fallco.
Islami eshte i hapur dhe per debat,ndoshta une nuk kam njohuri te perkryera,por kam njohuri aq sa mu nevoitet mu si ni Besimtar,kam lexu per Krishterimin,Jahudizmin,edhe per fet toksore edhe per Islamin pastaj ikam analizu kto dhe ku jam bind edhe kam vendos.

Un dhe secili prej neve duhet me dit se qka po besoj,qka po punojm dhe kush jem.
Nuk ak qen krishter pra Ademi,ndaq thuj Adem ndaq Adam,lexo literatur dhe kimu bind se ne qka ka ftu ADEMI a.s.
Dhe ne fund un personalisht jam tolerant,jam per debate,edhe per tema humori edhe per tema serioze,edhe per fe edhe per shkenc.


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Wed 9 May 2012 - 12:43
O njerez me mendje te mykura qe mendoni se populli shqiptar ka tradite vetem pas viteve 1999 apo pas ardhjes se Turqise. Thirrni mendjes tuaj dhe nxjerrne pak trurin le te ajroset se vertete asgje nuk rrezaton.
Ta kam shpjeguar edhe me larte se festa e shengjergjit, nuk ka konotacion fetar por eshte tradite, madje tradite shume e vjeter e ketij populli po aq te vjeter ne keto troje.
Po ta marrim "Shen Gjergjin" ne anen mitike (qe taman e ka pas emrin Kadmi, djali i nje mbreti pellazg),aj ka myt gjarpnin e madh me nji shigjet qe doli prej burimit, sepse me dhamt e tij ka dasht me formu nji qytet te ri,sepse kshtu i ka than 'Ora e akullt'(Orakulli). Prandaj dhe thuhet se po ra shi per Shengjergj do te qorrohet gjarperinjet nga syte.
Ju qe ma njifni veten per njohuri te larta futjuni dijes e lexoni se kush ishte Kadmi.

Mesoni o njerez te erresuar se kete tradite te vjeter te ketij populli,tradite pagane - pellazgjike, popujt tjere e vjedhen dhe e shenderuan ne tradita fetare perfshi ketu (krishteret, ortodokset dhe islamet). Mesonji njehere e pergjithmon se popujt e vjeter dhe te civilizuar festojne dhe ruajne traditat popullore ngase ato jane kulture, ngase ato jane fillesat e atij populli.
Mesoni o njerez se: Shengjergji, Kryemotmoti, Darka e lames, Shen mitri, nuk kan te besjne asgje me fene por kan te bejne me traditen popullore dhe si e tille eshte bartur dhe ruajtur me fanatizem brez pas brezi pa marre parasysh se besimet fetare kan ndryshuar. Mesoni o njerez se popujt e civilizuar investojne ne keto lloj traditash me milliona euro per ti ruajtur se keto jane deshmia me e mire e lashtesise se egzistimit te nje populli. Mesoni o njerez se popujt e civilizuar festat e tradites popullore i kan festa primare ne vendet e tyre.
Por, une ua di hallin juve. Per ju, per erresiren tuaj, populli duhet te erresohet dhe te harroje traditen e te kthehet vetem andej nga ju pelqen juve, por fatmirsisht realiteti eshte krejt ndryshe.
Ju edhe kur lexoni shkrimet cfare ka shkruar dikush i kuptoni aq manget sa i teholloni vetem sipas shijeve tuaja, por mos harroni se populli ka ruajtur traditen dhe ate e perserite vazhdimishte. Jeni aq te erresuar dhe nuk ju pershtatet e verteta dhe kjo eshte epr te ardhur keq.
Ju keni me qindra e mijera shembuj te egzistences se kesaj tradite, madje edhe ne shtepite tuaja, port e erresuar nuk I vereni.
Une munde te sjelle edhe mijera deshmi tjera per kete por nuk kujt te ja sjelle sepse juve nuk ju intereson e verteta por ju intereson: ‘’Per inat te vjehrres (ne kete rast te vertetes) bej qejf me mullinxhiun’’, por n je gje munde tu them: Te qenurit ateist nuk do te thote se je me i zgjuar, i ditur dhe me lart se te tjeret dhe te qenit besimtare nuk do te thote qe je i mire dhe i shpetuar nga Zoti, Te qenurit njeri, kjo po qe do te thote vertete shume!


Festa e “Shën Gjergjit” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Wed 9 May 2012 - 13:49
Autori i kti shkrimit jep me kuptu se sa tolerant dhe qfar gjuhe fol.
E une i them kush e ka shkru ket shkrim me injorancen e vet,a nuk tu dhimben duart per me shkru.
Ky shkrim nuk ka asgje tjeter pos propagand dhe fyerje,dhe nenqmime.
Nuk eshte e natyres time se ta quajsh dikon mendje te mykura,dhe ofendime tjera,por ktu shihet onjoranca dhe idiotsia e dikujt.
Ju qe folni per tradita,a i mbani kto tradita,nuk edi se tradit e shqiptarit eshte tradhtia,tash te treadhton,un edi se tradit e shqiptarit eshte besa ,ku eshte tash besa,un nuk e di se tradit e shqiptarit eshte zhveshja,ndersa shikoni te rejat sod,edhe tan diten muj me i numru traditat qe ikem pas edhe qe ikem lan anesh,tash me festu apo me shenjtru gjergjin qenka tradit e populli te lasht,shuni bre se marre meju ndegju naj kush.
Nese eshte tradit e lasht lete festojn atyre qe ju perket,MUSLIMANIT nuk iperket dhe nuk eshte fest e tyre.
Edhe nuk kame shku larg edhe kjo fest kamu harru nga Muslimanet,po shihen shejat ket vit.
Lexoni o njerz,se boll keni qen ne INJORANC,boll jukan gra te huajt,boll keni qen rober te huaj,boll keni punu per te huajt,PUNO PER VETI TASH


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

prej Thu 17 May 2012 - 12:48
Nuk esht e Muslimaneve


O Zoti im!!
Jetën e kam dhurat nga Ti...
e askush nuk ma merr veq Teje..
Dua ta jetoj në mënyren më të mirë,
dhe të bukur, Ashtu siq ma fale TI!


Kurrë mos i thuaj 1 sekret dikujt që sa po të tha 1 sekret të DIKUJT TJETER !!.
Sponsored content

default Re: Festa e “Shën Gjergjit”

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi