Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Wed 16 May 2012 - 16:00
A është feja Islame pjesë e vendit? Kurani-libriTema kryesore zyrtare e konferencës së sivjetme është barazia gjinore. Por edhe shpërndarja e Kuranit nga salafistët në Gjermani do të jetë objekt diskutimi.

Konferenca gjermane për fenë islame dënoi dhunën brenda mureve të shtëpisë dhe martesat me detyrim. Në seancën e saj plenare në Berlin-Kreuzberg anëtarët theksuan se dhuna në shtëpi dhe detyrimi për lidhjen e martesave janë cënime të rënda të së drejtës së personalitetit dhe asaj për të vendosur në mënyrë të pavarur, por edhe e së drejtës së integritetit fizik të personave të prekur, thuhet në një njoftim të Ministrisë së Brendshme gjermane. Kjo nuk mund të pranohet apo tolerohet. Në qendër të seancës plenare është tema "Të jetosh barazinë gjinore si vlerë të përbashkët".

"Dënim i qartë i selefistëve"

Ministri i Brendshëm gjerman, Hans-Peter Friedrich (CSU) mori shkak nga Konferenca për të dënuar aktivitetet e salafistëve radikalë islamikë: "Ata nuk duan të gjejnë përkrahje për një fe, por për ideologjinë e tyre." Për këtë arsye konferenca nuk do të lejojë që axhenda e saj të ndryshojë nga propaganda e salafistëve. Megjithatë duhet dhënë një sinjal i qartë. Në fundjavë salafistët sërish shpërndanë falas libra të Kuranit në qytete gjermane duke shkaktuar ndezjen e një debati.

"Feja Islame nuk është pjesë e Gjermanisë"

Kryetari i grupit parlamentar CDU/CSU Volker Kauder pak para fillimit të seancës plenare kundërshtoi deklaratën e ish-presidentit gjerman Christian Wulff se feja islame është pjesë e Gjermanisë.

"Feja Islame nuk është pjesë e traditës sonë dhe identitetit në Gjermani dhe kështu nuk është pjesë e Gjermanisë", tha Kauder për gazetën "Passauer Neue Presse". Por myslimanët janë pjesë e Republikës Federale. "Si të tillë ata gëzojnë natyrisht të drejta të plota", është shprehur Kauder.

Konferenca e mbledhur për herë të parë në vitin 2006 nga ish-ministri i Brendshëm Wolfgang Schäuble duhet të shërbejë si forum mes shtetit dhe myslimanëve që jetojnë në Gjermani. Pjesëmarrës në konferencë janë përfaqësues të shoqatava të fesë islame dhe dhjetë personalitete të veçanta myslimane.

Nga pala qeveritare marrin pjesë përfaqësues të federatës, landeve dhe komunave. Kritikët vënë megjithatë në dukje se shoqatat islamike nuk përfaqësojnë as gjysmën e myslimanëve, që jetojnë në Gjermani. Organizata të rëndësishme ombrellë si Këshilli Qendror i Myslimanëve dhe Këshilli Islamik për Gjermaninë, nuk marrin pjesë në konferencë.Noa


A është feja Islame pjesë e vendit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Thu 17 May 2012 - 12:49
Secili nga ne ka Zgjedh fejen, Ktu ne Kosov me shum ka muslimane


O Zoti im!!
Jetën e kam dhurat nga Ti...
e askush nuk ma merr veq Teje..
Dua ta jetoj në mënyren më të mirë,
dhe të bukur, Ashtu siq ma fale TI!


Kurrë mos i thuaj 1 sekret dikujt që sa po të tha 1 sekret të DIKUJT TJETER !!.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Sun 10 Jun 2012 - 19:10
Message reputation : 0% (1 vote)
Po ne cdo Shtet ma Islami eshte pjes e vendit...


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
A është feja Islame pjesë e vendit? J5zhxd
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 0:09
Jo.


A është feja Islame pjesë e vendit? 6ds9w0
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 12:18
Message reputation : 0% (1 vote)
Po shihet qart ne cdo shtet te Botes.. eshte ber Islami Pjes e vendit..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
A është feja Islame pjesë e vendit? J5zhxd
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 12:50
Eshte pjese e vendit e pa mohueshme feja Myslimane e Shqiptarit sipas kultures e traditave Shqiptare qe kishin deri tani..per Islamistet radiakale,fondameliste etj ata nuk jane pjese e vendit as do te behen ndonjehere... (me falni per shprehjet me siper nese kam gabuar dicka ne drejt shkrim apo ne etikimin e tyre)


A është feja Islame pjesë e vendit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 13:07
Message reputation : 0% (1 vote)
ti gjithmon gabon sepse nuk e pranon ralittin se feja i slame esht feja e ZOTIT

NUK KA SHTET ne rruzllin toksor si nuk ka islam dhe kuptohet se islami esht pjes e venditAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 13:22
Message reputation : 100% (1 vote)
Kushtrimi4 shkruajti:ti gjithmon gabon sepse nuk e pranon ralittin se feja i slame esht feja e ZOTIT

NUK KA SHTET ne rruzllin toksor si nuk ka islam dhe kuptohet se islami esht pjes e vendit

Ti fol per te verteten tende dhe besimet e tua sepse se ciles fe i besoj apo pranoj une e kushdo ketu nuk ke mbet ti per te na treguar e as ne ty..sic ne respektojme besimin te cilit ti i perket e ti ben mire te respektosh tonen cilado fe qofte ajo qellimi i cdo besimtari eshte i njejte...Ata besojne ne ZOT vetem se e quajne ndryshe zotin ne fene e tyre,por prap kuptimi eshte i njejte...


A është feja Islame pjesë e vendit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 13:30
Message reputation : 0% (1 vote)
TI SI ZAKONISH hap tema per fen isalame dhe mundohesh me mohu te vrteten por ZOTI ESHT VETMI SI GJUKON drjet a sa e perket se une a i rrespektoj fet tjera lexoje postimet e mijaAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 13:37
Kushtrimi4 shkruajti: TI SI ZAKONISH hap tema per fen isalame dhe mundohesh me mohu te vrteten por ZOTI ESHT VETMI SI GJUKON drjet a sa e perket se une a i rrespektoj fet tjera lexoje postimet e mija

Perderisa egziston kategoria e feve atehere une e cdokush prej jush keni cdo te drejte te postoni apo te sillni shkrime te ndryshme rreth feve te cilat shkrime jane marr nga faqe te tjera si ne kete rast shkrimi eshte marr nga NOA dhe nuk jam une autorja e saj...per shpifjet e tjera qe thua kunder meje me len indiferente fare po fare ama dhe mos me thuaj qe respekton fete e tjera kur nderkoh gjithe kohes mundohesh te besh propaganden se feja Islame eshte feja e vetme e vertete..Atehere si me flet per respekt ndaj feve ti mua me cfare logjike mund te ma thuash?!

Le qe me ke flas e une ti aq di aq thua!!!


A është feja Islame pjesë e vendit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 13:56
Message reputation : 0% (1 vote)
oj anna une te njoh shum mir ti ke afsi per te ofendua une e di at ama ku ke te drejt te me akuzosh mua se une si rrespektoj fen katolike dhe ortodokse sepse te gjith antart i kan lexua postimet e mija a esht shum e vrtet se feja islame esht feja e zotit sepse zoti ja dergoj muhamettit a,s, a fet tjera une i rrespektoj sepse jan ata besmitar shiptarAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 14:09
Kushtrimi4 shkruajti: oj anna une te njoh shum mir ti ke afsi per te ofendua une e di at ama ku ke te drejt te me akuzosh mua se une si rrespektoj fen katolike dhe ortodokse sepse te gjith antart i kan lexua postimet e mija a esht shum e vrtet se feja islame esht feja e zotit sepse zoti ja dergoj muhamettit a,s, a fet tjera une i rrespektoj sepse jan ata besmitar shiptar

Me thuaj nje fjale ku te kam ofenduar une ty vetem nje fjale sepse si duket ke nevoje te shkosh ne shkollen fillore ti perseri pasi spo arrin te kuptosh as gjuhen meme ate Shqipen por i jep nje kuptim si do ti vete..

E dyta nuk ke kapacitetin te arrish te kuptosh ate cfare une them e kur them ske ske kuptoje kete me mire sesa te llomotisesh kot ne ere...Prap je ti qe nevlereson nje fe ne ate qe thua dhe imponon si fe te vertet ate Islamen duke mos respektuar kshu as fete por as anetaret e tjere qe jane ne forume mund te kene besime te tjera e prap i njejti pohon se respekton te gjitha fete!!! Je i papapame kete te them vec,ne fjalet e tua po ngaterrohesh djale


A është feja Islame pjesë e vendit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 14:12
Message reputation : 0% (1 vote)
shihet se ty metvrtet te mungon edukata inhalla nje dit e kupton sa e vrazhd je ne momenteAbdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 18:56
Message reputation : 0% (1 vote)
AnGeLiC shkruajti:Eshte pjese e vendit e pa mohueshme feja Myslimane e Shqiptarit sipas kultures e traditave Shqiptare qe kishin deri tani..per Islamistet radiakale,fondameliste etj ata nuk jane pjese e vendit as do te behen ndonjehere... (me falni per shprehjet me siper nese kam gabuar dicka ne drejt shkrim apo ne etikimin e tyre)

i pelqej dikuj apo, e urren dikush apo jo, i djeg shpirti dikujt apo jo ka nje islam ne rruzullin tokesor nuk ka islam shqiptar ,amerikan ,indonezian japonez brazilian apo arab por eshte nje islam i njejet per mbare njerzimin.dhe sa te kete njerez do te ekzistoj edhe kjo fe si dhe eshte e pamohushme qe ne kosove kjo eshte pjese e vendit dhe shtylla e vendit.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 19:18
Abdulgafuri shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:Eshte pjese e vendit e pa mohueshme feja Myslimane e Shqiptarit sipas kultures e traditave Shqiptare qe kishin deri tani..per Islamistet radiakale,fondameliste etj ata nuk jane pjese e vendit as do te behen ndonjehere... (me falni per shprehjet me siper nese kam gabuar dicka ne drejt shkrim apo ne etikimin e tyre)

i pelqej dikuj apo, e urren dikush apo jo, i djeg shpirti dikujt apo jo ka nje islam ne rruzullin tokesor nuk ka islam shqiptar ,amerikan ,indonezian japonez brazilian apo arab por eshte nje islam i njejet per mbare njerzimin.dhe sa te kete njerez do te ekzistoj edhe kjo fe si dhe eshte e pamohushme qe ne kosove kjo eshte pjese e vendit dhe shtylla e vendit.

Ju thjeshte sa ja beni qejfin vetes kete di une,,,ndoshta ne Kosove e keni arritur deri diku me nje pjese te popullates por Shqiptarit te Shqiperise traditat,zakonet dhe fene e Arabeve,Irakeve,Pakistaneve etj skeni per tua imponuar kurr se Shqiptari se can koken shume per fene kur lufton perdite te mbijetoje ..eh vetem nese e genjeni ate popullin e shkrete e te varfer me ndonje rroge apo ndihme gjojash e sic e dime Shqiptari shkon ku ka interes edhe fene e nderron per hir te interesit vetjak...


A është feja Islame pjesë e vendit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 22:04
Message reputation : 0% (1 vote)
AnGeLiC shkruajti:
Ju thjeshte sa ja beni qejfin vetes kete di une,,,ndoshta ne Kosove e keni arritur deri diku me nje pjese te popullates por Shqiptarit te Shqiperise traditat,zakonet dhe fene e Arabeve,Irakeve,Pakistaneve etj skeni per tua imponuar kurr se Shqiptari se can koken shume per fene kur lufton perdite te mbijetoje ..eh vetem nese e genjeni ate popullin e shkrete e te varfer me ndonje rroge apo ndihme gjojash e sic e dime Shqiptari shkon ku ka interes edhe fene e nderron per hir te interesit vetjak...

njeri nga ne te dy eshte duke ia bere qefin vetes ketu nuk dyshoj as une e qe te mesohet se cili edhe kjo eshte fare lehte te kuptohet.

sa i perket te dytes ketu e keni gabim aq sa keni vjet ,nese nuk besoni ejani sjelluni kosovarve rroga me te medha se ato qe "ne po ua jepnim "dhe shiqone a po e ndrrojne fene per nje rroge, pradnaj mo su mashtroni me keto perralla te lodhta.
jeni shume ne gabim e nderuar apo me mire me thene deshira e madhe qe ta ulni kete fe po u verbonaq shume sa qe spo mund ta shihni realitetin.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 22:10
Message reputation : 0% (1 vote)
Po edhe elham prej Zotit se eshte ne qdo vend anekend BOTES


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
W0rld
W0rld
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 570
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika,leximi&stervitja
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Your Dreams!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/04/2013

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 22:38
Message reputation : 100% (2 votes)
Feja eshte ideologji hipnoze kolektive e organizuar ne menyre hierarkike .
Shumica e shqiptareve i perkasin fese islame megjithese shumica prej tyre nuk kane ndonje njohuri per fe dhe nuk praktikojne ritualet e fese islame. Islami pretendon ta sundoje krejt boten, keshtu qe njerez si Bin Ladeni apo Sulltan Murati do ta kene situaten nen kontrolle.I lutem atyre që kanë shumë fytyra, jepjani ndonjë fytyrë atyre që s'kanë fare !
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Mon 6 May 2013 - 23:25
Abdulgafuri shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:
Ju thjeshte sa ja beni qejfin vetes kete di une,,,ndoshta ne Kosove e keni arritur deri diku me nje pjese te popullates por Shqiptarit te Shqiperise traditat,zakonet dhe fene e Arabeve,Irakeve,Pakistaneve etj skeni per tua imponuar kurr se Shqiptari se can koken shume per fene kur lufton perdite te mbijetoje ..eh vetem nese e genjeni ate popullin e shkrete e te varfer me ndonje rroge apo ndihme gjojash e sic e dime Shqiptari shkon ku ka interes edhe fene e nderron per hir te interesit vetjak...

njeri nga ne te dy eshte duke ia bere qefin vetes ketu nuk dyshoj as une e qe te mesohet se cili edhe kjo eshte fare lehte te kuptohet.

sa i perket te dytes ketu e keni gabim aq sa keni vjet ,nese nuk besoni ejani sjelluni kosovarve rroga me te medha se ato qe "ne po ua jepnim "dhe shiqone a po e ndrrojne fene per nje rroge, pradnaj mo su mashtroni me keto perralla te lodhta.
jeni shume ne gabim e nderuar apo me mire me thene deshira e madhe qe ta ulni kete fe po u verbonaq shume sa qe spo mund ta shihni realitetin.

Po ju jap vetem nje shembull edhe pse ne shkrimin tim me siper fola me shume per Shqiperine sepse sic thash nje pjese e mire e Shqiptareve te Kosoves (Kosovare) jane shnderruar ne islamik ekstrem pra ju eshte bere lavazh truri rreth fese, por ky fenomen shihet me shume ne Kosove ndersa ne Shqiperi eshte me e rralle...

Persa i perket asaj qe kam vijezuar me te kuqe vetem duke pare se cilat shtete po mundohen te pushtojne vendet Islame (Islamistet) si Shqiperia,Kosova,Maqedonia etj ky eshte nje vertetim mjaft i mire per te treguar ate qe une them...Ne shtetet ku mbizoteron varferia,korrupsioni,skamia,mos dija (njerez jo te shkolluar) ato vende po mundohen te pushtojne Islamistet..E dini pse-ne shume mire besoj..vetem sepse keta bihen preh e gjuetise se tyre me lehte,pra jua imponojne fene e tyre shume me lehte sepse i ndihmojne shume edhe ato qe permenda me siper...

Edhe dicka; nuk ka pasur kurre shtet musliman normal, pra qe ka funksionuar ne baza demokratike dhe te respektimit te te drejtave te njeriut, edhe as qe do te kete kurre, sepse islami eshte ideologji e prapambetur.


A është feja Islame pjesë e vendit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Tue 7 May 2013 - 0:09
Prape me keto diskutime ju?E dini si eshte puna e ketyre feve?Si e arrixhofkave qe vetem sita e tyre eshte me e mira...e te tjereve eshte pa vlere,kur ne fakt te gjitha sitat njelloj e bejne punen.


Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Wed 8 May 2013 - 16:49
Message reputation : 0% (1 vote)
AnGeLiC shkruajti:
Po ju jap vetem nje shembull edhe pse ne shkrimin tim me siper fola me shume per Shqiperine sepse sic thash nje pjese e mire e Shqiptareve te Kosoves (Kosovare) jane shnderruar ne islamik ekstrem pra ju eshte bere lavazh truri rreth fese, por ky fenomen shihet me shume ne Kosove ndersa ne Shqiperi eshte me e rralle...

Persa i perket asaj qe kam vijezuar me te kuqe vetem duke pare se cilat shtete po mundohen te pushtojne vendet Islame (Islamistet) si Shqiperia,Kosova,Maqedonia etj ky eshte nje vertetim mjaft i mire per te treguar ate qe une them...Ne shtetet ku mbizoteron varferia,korrupsioni,skamia,mos dija (njerez jo te shkolluar) ato vende po mundohen te pushtojne Islamistet..E dini pse-ne shume mire besoj..vetem sepse keta bihen preh e gjuetise se tyre me lehte,pra jua imponojne fene e tyre shume me lehte sepse i ndihmojne shume edhe ato qe permenda me siper...

Edhe dicka; nuk ka pasur kurre shtet musliman normal, pra qe ka funksionuar ne baza demokratike dhe te respektimit te te drejtave te njeriut, edhe as qe do te kete kurre, sepse islami eshte ideologji e prapambetur.

e shume e vonshme jeni e nderuar , por ska problem keni kohe me kuptu realitetin. e kur muslimanet e kan shkru per here te pare karten e te drejtave te njeriut pjes atjeter e botes ka qene ne gjume te ariut. per ta kuptu kete duhet vetem nje gje me lexu me mesu me studiu vetem kaq


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Wed 8 May 2013 - 18:35
Message reputation : 0% (1 vote)
thuhat se shptart nga kosova jan shnedrrua ne islamik ekstrem po nuk esht ofendim ndaj shiptarve kosovar deri kur ti oj anna nuk po e kupton se islami esht feja e zotitAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Wed 8 May 2013 - 19:08
Abdulgafuri shkruajti:
e shume e vonshme jeni e nderuar , por ska problem keni kohe me kuptu realitetin. e kur muslimanet e kan shkru per here te pare karten e te drejtave te njeriut pjes atjeter e botes ka qene ne gjume te ariut. per ta kuptu kete duhet vetem nje gje me lexu me mesu me studiu vetem kaq

Pergjigje e pa argumentuar,thjeshte shprehni besimin tuaj pa then dicka me konkrete e kshu nuk kam cfare te them perderisa kjo eshte bindja e juaj dhe vetem...

Kushtrimi4 shkruajti: thuhat se shptart nga kosova jan shnedrrua ne islamik ekstrem po nuk esht ofendim ndaj shiptarve kosovar deri kur ti oj anna nuk po e kupton se islami esht feja e zotit

Ju keni pranuar se jeni Islamik ndersa tani me akuzoni se une ua huazoj Islamin edhe pse sjeni?!
Ti djalosh ben mire te me drejtohesh mua vetem kur ke dicka me te mencur te me thuash ndryshe sja vlen bara qirane te merem me ty me shume... Very Happy


A është feja Islame pjesë e vendit? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Wed 8 May 2013 - 22:34
Message reputation : 0% (1 vote)
ti ori vajz shiptare pse nuk po kupton se ty as kush nuk po te akuzon per gjera tjera po vetem per fen islame sepse ti nuk je ne rrugen e ZOTIT ndalu dhe mendo se feja islame nuk esht ideologji e mrapametur por esht feja e zotit dhe ne ket forum jan 80% antar musliman qka do te thot si pas teje se te gjith besojn ne fen islame te mrapametur te lutem medo me shum dhe kerko fajle te gjithve e pastaj do te jem miq te vrtetAbdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Thu 9 May 2013 - 8:43
Message reputation : 0% (1 vote)
AnGeLiC shkruajti:

Pergjigje e pa argumentuar,thjeshte shprehni besimin tuaj pa then dicka me konkrete e kshu nuk kam cfare te them perderisa kjo eshte bindja e juaj dhe vetem...

ju i keni me argumen te forte pergjegjet tuaja sa qe vetem mendja juaj e kap ate argument. e dini si veproni ju hajt ta akuzoj dike per diqka sa nuk me ka then mua dikush diqka.5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Thu 9 May 2013 - 10:17
Message reputation : 0% (1 vote)
Abdulgafuri shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:

Pergjigje e pa argumentuar,thjeshte shprehni besimin tuaj pa then dicka me konkrete e kshu nuk kam cfare te them perderisa kjo eshte bindja e juaj dhe vetem...

ju i keni me argumen te forte pergjegjet tuaja sa qe vetem mendja juaj e kap ate argument. e dini si veproni ju hajt ta akuzoj dike per diqka sa nuk me ka then mua dikush diqka.


Hehehe Kesaj i thon Te ta them sa nuk me ke than apo??!


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
A është feja Islame pjesë e vendit? J5zhxd
dr.Dugi
dr.Dugi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Postime</b> Postime : 117
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/11/2012
http://www.keshillamjeksore.com

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Sat 11 May 2013 - 22:08
Message reputation : 100% (1 vote)
Fatkeqesisht ka mbete vetem emeri Isalm( qe eshte nje emer, nje rrug shume e drejt, nje rrug ku zgjedh cdo problem), por kete emer te madh Isalm e ''njllosen'' ata qe e quajn veten Musliman, me keqardhje i them keto fjale pasi dhe vet i takoj keti besimi.https://i.servimg.com/u/f81/14/77/87/95/km10.jpg[color=#000000]" width="275" height="33" alt="Natural" />

Keshilla Mjekesore

Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Sat 11 May 2013 - 23:38
Message reputation : 0% (1 vote)
dr. dugi ky emr islam na erdhi nga zoti gjeleshanuhu dhe per gjdo dit po rritet dhe nuk ka fuqi ta mposhtin sepse esht feja e zotit une dua te dergoj ty ket ndigjije o musliman


https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=hJeUuNVDlrUdr.Dugi
dr.Dugi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Postime</b> Postime : 117
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/11/2012
http://www.keshillamjeksore.com

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Sat 11 May 2013 - 23:42
Kushtrimi4 shkruajti:dr. dugi ky emr islam na erdhi nga zoti gjeleshanuhu dhe per gjdo dit po rritet dhe nuk ka fuqi ta mposhtin sepse esht feja e zotit une dua te dergoj ty ket ndigjije o musliman


https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=hJeUuNVDlrU

Po Kushtrim kete nuk e mohoj, nuk kishte, nuk ka e as nuk do te kete fe me te drejte perderisa egziston njerzimihttps://i.servimg.com/u/f81/14/77/87/95/km10.jpg[color=#000000]" width="275" height="33" alt="Natural" />

Keshilla Mjekesore

Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Sat 11 May 2013 - 23:45
Message reputation : 0% (1 vote)
zoti te shperbleft ore dugi me vjen mir shum si nuk jabane qefin dikujtLuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

prej Thu 2 Mar 2017 - 11:29
https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t42731-turqit-e-maqedonise-shprehen-kunder-zyrtarizimit-te-shqipes#658893

...e pate se sa pjese e vendit eshte?

mahmutiimahmutittemutittemahmutitmahmut kaq pjese e vendit eshte.


A është feja Islame pjesë e vendit? 6ds9w0
Sponsored content

default Re: A është feja Islame pjesë e vendit?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi