Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Qyteti ku njerëzit jetojnë më gjatë se kudo ...

prej Wed 16 May 2012 - 19:12
Qyteti ku njerëzit jetojnë më gjatë se kudo ... 1192-300x168Rreth 1 mijë njerëz të një qyteti, janë të bashkuar mes tyre nga një sekret shumë i vlefshëm: shëndeti i mirë dhe një jetëgjatësi e dukshme. Ai quhet Campodimele, dhe gjendet në krahinën e Lazios në Itali.

Ka qenë një ekip i shkencëtarëve nga Universiteti “La Sapienza” i Romës, i cili ka identifikuar tek ta një gen të përbashkët, që është në fakt edhe baza e faktit që ata jetojnë gjatë dhe kanë pak sëmundje.
Ekipi hulumtues, i koordinuar nga dr.Marcello Arca, ka bërë një shfaqje të plotë të karakteristikave klinike dhe gjenetike të banorëve të këtij qyteti të vogël vetëm 150 kilometra largnga Roma, të cilët rezultuan se kanë vlera veçanërisht të ulëta të kolesterolit në gjakun e tyre.

Studimi, i publikuar në revistën “Clinical endocrinology and Metabolism”, tregoi një mutacion në genin që sintetizon një proteinë ​​të quajtur Angptl3.

Pikërisht, është kjo molekulë që vepron për heqjen e lipo-proteinave që bartin kolesterolin dhe trigliceridet në gjak. Kjo bën që këta njerëz, të kenë një lloj mbrojtje nga sëmundjet e zemrës dhe ato ishemike, por edhe ndaj diabetit.

e.t/noa


Qyteti ku njerëzit jetojnë më gjatë se kudo ... Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi