Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto)

prej Fri 18 May 2012 - 2:27
Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 164-300x187Lufta për ekzistencë në natyrë është shumë e vështirë. Në shumicën e rasteve, më i forti është edhe fituesi. Kështu ndodhi edhe gjatë një përleshjeje që fiksoi me aparatin e tij fotografi Andrew Schoeman, midis një hipopotami dhe dy luanëve.

Me taktikë dhe metodë, dy luanët sulmojnë një hipopotam të ri në moshë, në Sabi Sands Game në Afrikën e Jugut. Ata prisnin për orë të tëra që hipopotami të dilte nga uji. Luanët qëndronin pa lëvizur dhe me mundësinë e parë, e sulmuan.

Kur hipopotami u çlirua nga një prej luanëve, menjëherë u sulmua nga tjetri. Ai iu drejtua përsëri ujit, por nuk arriti dot të shkonte në thellësi. Luanët arritën që ta rrëzonin kafshën e gjorë. Pasi hipopotami ndali përpjekjet për të shpëtuar, luanët filluan të shijonin vaktin e tyre, madje kishin “mysafir” edhe një luan të tretë që u shfaq në momentin e duhur…

“Më zgjuan britma të forta herët në mëngjes. Nuk mund ta përcaktoja se nga cila kafshë vinin. Nuk kam parë kurrë diçka të tillë”, tha fotografi 39-vjeçar. /albobserver.com/Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 165Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 231Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 325Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 425Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 518Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 619Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 712Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 89Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 95Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 104Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 1115Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) 1212


Ligji i xhunglës, hipopotami përfundon në dhëmbët e luanëve (foto) Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi