Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Fruta dhe perime të shartuara që do t’ju çudisin…

prej Fri 18 May 2012 - 2:43
Fruta dhe perime të shartuara që do t’ju çudisin… 152-300x239Frutat dhe perimet hibride vijnë si rezultat i shartimit të dy llojeve gjenetikisht të ndryshme, por që përfaqësojnë një varietet të përbashkët në mënyra të ndryshme.

Në agrikulturë, fermerët e përdorin këtë term për varietete të ndryshme të të njëjtit lloj (p.sh. misri) ku kanë zgjedhur një mënyrë teknike, me qëllim që të prodhojnë sasi më të mëdha.

Pra, produktet hibride nuk janë produkte të modifikuara gjenetikisht, por vijnë si rezultat i shartimit të llojeve. Shumë pikëpyetje janë ngritur rreth tyre.

Bimët hibride janë natyrale dhe prodhojnë shumë, por vlen për të shtuar se shpeshherë mund të humbasin një pjesë të shijes apo aromës origjinale. Gjithashtu, shumë bimë të tjera rrezikojnë të zhduken, për shkak se preferohen më tepër llojet hibride, pra që janë shartuar.

Më poshtë po ju prezantojmë disa fruta dhe perime hibride, të cilat ndoshta kanë munguar nga tryeza juaj… /albobserver.com/

1. Shalqi i verdhëNë paraqitje ngjason me një shalqi të zakonshëm, por tuli nuk është i kuq por e verdhë e ndritshme. Ky lloj shalqiri është si rezultat i shartimit të shalqirit normal dhe shalqirit të egër.

2. Patate lejlaFruta dhe perime të shartuara që do t’ju çudisin… 224Patatja lejla është një krijim i shkencëtarëve të Colorado State University në Andet malore pas shumë përpjekjesh afatgjata.

3. Brokoli romakFruta dhe perime të shartuara që do t’ju çudisin… 317Kjo perime duket sikur ka ardhur nga një planet tjetër, por në fakt është rezultat i shartimit të lulelakrës me brokoli.

4. Pluot (plum + apricot – kumbull me kajsi)Fruta dhe perime të shartuara që do t’ju çudisin… 419Është një kombinim i kumbullave me kajsitë.

5. Rrepë e shartuar me shalqiFruta dhe perime të shartuara që do t’ju çudisin… 515Është një kombinim i rrepave me shalqi.

6. YoshtaFruta dhe perime të shartuara që do t’ju çudisin… 616Shartim frutash (dayberry + gooseberry) që ndihmon në qarkullimin e gjakut dhe sëmundje të tjera.

7. NashiFruta dhe perime të shartuara që do t’ju çudisin… 710Një lloj dardhe, kryesisht në Australi, e shartuar me mollë.

8. Panxhar i verdhëFruta dhe perime të shartuara që do t’ju çudisin… 87


Fruta dhe perime të shartuara që do t’ju çudisin… Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi