Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Planeti Venus mes Tokës dhe Diellit. Pamje unike në 5-6 Qershor

prej Wed 30 May 2012 - 21:18
Planeti Venus mes Tokës dhe Diellit. Pamje unike në 5-6 Qershor Tranziti-i-planetit-venus-ne-5-qershor-300x207Shkencetaret dhe astronomet amatore ne mbare boten jane duke u pergatitur per te vezhguar ngjarjen e rralle te Venusit tek kalon ne siperfaqen e Diellit ne 5-6 Qershor, nje ngjarje qe nuk do te shihet perseri per me shume se 100 vjet.

Kjo ndodhi eshte e para per faktin se nderkohe qe Venusi do te kaloje ne siperfaqen e Diellit, nje anije kozmike eshte duke orbituar planetin - ESA’s Venus Express.

ESA do te raportoje nga ishulli Spitsbergen ne Arktik ku ekipi do te diskutoje per rezultatet me te fundit shkencore te misionit, duke shijuar nje pamje unike te tranzitit.

Tranziti i Venusit do te ndodhe vetem kur planeti do te kaloje midis Tokes dhe Diellit. Meqenese orbita e venusit nuk eshte plotesisht ne nje linje me ate te Tokes, tranzite te tilla ndodhin shume rralle ne cifte 8 vjecare por te ndara nga me shume se nje shekull.Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi