Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Struktura misterioze, një vrimë e zezë aktive në zemër të Rrugës së Qumështit ?

prej Wed 30 May 2012 - 22:27
Struktura misterioze, një vrimë e zezë aktive në zemër të Rrugës së Qumështit ? Flluskat-me-rreze-gama-vrime-e-zeze-ne-qender-te-galaktikesDy fluska të mëdha që emetojnë rreze gama janë zbuluar në qendër të Galaktikës të Rrugës së Qumështit, njoftojnë astronomët.

Strukturat e pazbuluara me pare, te zbuluara nga Teleskopi Hapesinor Fermi, zgjaten reth 25 mije vite drite ne veri dhe ne jug nga qendra e galaktikes.

Tani per tani burimi i energjise eshte i paqarte, tha bashke-autori i studimit Doug Finkbeiner.
Rrezet gama jane format me energjike te drites dhe ne hapesire ato kane tendence te vijne nga ngjarje te dhunshme si supernova apo objekte ekstreme si vrimat e zeza dhe yjet neurotike, shkruan National Geographic.

Nga mund të vijë një energji e tillë në Rrugën e Qumështit?

Fluskat me rreze gama, shenja te Rruges se Qumeshtit qe po ‘ushqehet’?

Nje pergjigje e mundshme eshte se fluskat jane deshmi e fomimit te nje ylli te ne qender te galaktikes. Nese nje grup i madh yjesh eshte formuar miliona vjet me pare, ata tani mund te jene duke vdekur se bashku dhe duke krijuar ne kete menyre nje shperthim supernova.

Ne kete rast fluskat mund te perfaqesojne “energjine e akumuluar gjate miliona viteve,” tha Finkbeiner.

“Nje tjeter hipoteze e cila eshte ndoshta edhe me dramatike, eshte se vrima e zeze (shpesh e pergjumur) ne qender te galaktikes eshte per pak kohe aktive,” tha ai.

Shkencetaret e dine se nje vrime e zeze super masive banon ne qender te galaktikes sone, dhe nuk eshte bere aq e madhe duke ndenjur qetesisht. Nje vrime e zeze duhet te kaloje neper fava kur perpin sasi te medha materiali.

Kur vrimat e zeza galaktike jane aktive duke u ushqyer, ato kane tendence te ‘vjellin’ energji nga polet e tyre. Astronomet kane gjetur berthama te tilla galaktike ne vende te tjera ne univers, por asnjehere nuk kane pare nje prove bindese te ketij procesi qe ndodh ne Rrugen e Qumeshtit.

“Pra (fluskat me rreze gama) mund te jene prova e pare e nje shperthimi te madh nga vrima e zeze ne qender te galaktikes,” tha Finkbeiner, profesor Astronomie ne Harvard.

Ekipi i studimit tha se eshte perjashtuar mundesia qe ato te jene deshmi e substances misterioze te njohur si materia e erret.

“Ajo qe me shqeteson mua ne kete shpjegim jane tehet e mprehta qe ne shohim ne anet e fluskave. Nese dicka po ndodh ne vazhdim e siper qe prej miliona viteve, nuk duhet te shihnim nje strukture me tehe te mprehta,” tha Finkbeiner.

Finkbeiner dhe ekipi i tij gjeten fluskat me rreze gama duke perdorur te dhena nga Teleskopi Fermi, me i ndjeshmi ndaj rrezeve gama i leshuar ndonjehere. Shkencetareve pastaj ju desh te procesonin te dhenat e para ne menyre qe te mund te shikoin midis mjegulles se rrezeve gama.KurioziteteMbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi