Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default Gezuar 1 Qeshori Festa nderkombetare e femijeve

prej Fri 1 Jun 2012 - 14:41
Një Qershori është dita ndërkombëtarë e fëmijëve.
Gezuar 1 Qeshori Festa nderkombetare e femijeve Images


Fëmijët e të gjitha moshave kërkojnë sot vëmendjen e prindërve, shtetit tek ata. Kjo ditë është kthyer jo vetëm në një ditë festive, por edhe në një ditë sensibilizimi, për ti thënë jo dhunës dhe abuzimit ndaj fëmijëve. Është dita kur vetë fëmijët ngrenë zërin për të drejtat e tyre, por në ndryshim nga të rriturit, protesta e tyre bëhet me lojra festive.

1 Qershori është Dita Ndërkombetare e Fëmijëve. Në Kosovë dhe mbarë botën, kjo ditë u kushtohet fëmijëve, me aktivitete të larmishme. Në fakt 1 Qershori e ka origjinën nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina.

Në vitin 1925 konsulli i përgjithshëm kinez në San Francisko mblodhi së bashku një numër të konsidesueshëm fëmijësh jetimë kinezë të celebronin në festivalin e Anijes së Dragoit. Kjo gjë koncidoi të ishte në të njejtën ditë me konferencën në fjalë.

Festa e 1 Qershorit filloi të festohet pas dy vitesh. Shumë vende të botës e kanë pranuar atë si festën ndërkombëtare të fëmijëve dhe realizojnë festime të cilat kanë si qëllim të rrisin vëmendjen në drejtim të mirëqenies së tyre.
Meritojn nje Urim dhe pake vemendje ne dite nderkomtare per Femijet.

Gezuar Engjuj te vegjel!
Dhe u rritshi me nje femijeri te lumtur dhe me nene dhe babe!


Edituar për herë të fundit nga Luna në Sat 2 Jun 2012 - 15:47, edituar 1 herë gjithsej
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Gezuar 1 Qeshori Festa nderkombetare e femijeve

prej Fri 1 Jun 2012 - 16:39
Per te gjith Femijet Gezuar dhe paqin Fatin me te bukur qofshin gjithmon te lumtur e meritojne
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi