Share
Shko poshtë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 13:47
Message reputation : 100% (1 vote)
NË RRUGËN E JETËS

Në rrugën e jetës
Furtunë deri në kupë të qiellit
Përsëri ditë e plagosur...

Zogjtë pa krih fluturojnë me mua
Apo unë jam vetëm një leckë
E shkëputur nga ngjyra jete...

Me krahët e saj të tërbuar
Pamëshirshëm era më valëvitë
Unë i heshtur presë errësirën e natës
Ndjenjat e kohës të varrosen në qiell...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 13:55
Komplimentet e mia i nderuar Xheladin shum e bukur poezia shpresoj te lexoj me shum nga keto qe lexova tani rrespektet e mia
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 13:56
Xheladin HAMZA
Jeta fiket...
E ndrydhur mes ëndrrave të prishura
Aty ku lindja vdekjen duar hapur pretHerë herë e këndshme
Herë gënjeshtare e herë mashtruese
Vetëm vdekja është e prekshmeFrikë e pa frikë
Do t’takohemi sy me sy
S’do të pështyjmë një njeri tjetrin
Do të përqafohemi me afsh e dashuriButësisht si fëmijë do ta kapi për dore
Allahut në sexhde i bij para tij
Dhe nuk qohem më kurrë
Se jam udhëtar i amshimit...
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 14:24
Kle@Love shkruajti:Xheladin HAMZA
Jeta fiket...
E ndrydhur mes ëndrrave të prishura
Aty ku lindja vdekjen duar hapur pretHerë herë e këndshme
Herë gënjeshtare e herë mashtruese
Vetëm vdekja është e prekshmeFrikë e pa frikë
Do t’takohemi sy me sy
S’do të pështyjmë një njeri tjetrin
Do të përqafohemi me afsh e dashuriButësisht si fëmijë do ta kapi për dore
Allahut në sexhde i bij para tij
Dhe nuk qohem më kurrë
Se jam udhëtar i amshimit...


E nderuara Kle@Love, shumë shpejtë më befasuat me këtë postim, pra, faleminderit për postimin e kësaj poezie të botuar në librin tim të dytë NGJYRAT E SHKËLQIMIT, besoj se do të kemi postime të mira.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 19:34
NASIHAT

Me gjuhe keputur nga gabzherri
Mbi supe te lodhura bartim
Ne horizontin e cmendurise
Hajnat e hajnise qe s'ngopen kurre...

Mos kerkoni buzeqeshjen time
Mbi kete kohe te kalbur
Ne qelbesiren
Verberisht ne cdo hap shkelim...

Pertej shtate brigje te thepisur
Drita hyjnore ne vaj iku perjetesisht
Ardhmerise duke ua lene amanet
Vetem nje nasihat �?? crrenjoseni hajnin!

15. 03. 2007.
Xheladin Hamza
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 19:34
NeNeS SIME

Ne endrren e nates qe iku pa kthim
Ti nena ime, mendimet mi perkedhele
I bere te mendafshte
Si flladi i veres ne mbremje...

Kujtimet per Ty
Zbriten qerpikeve te mi
Te lare me lot

Mbi varrin tend u perkula
E hapa porten e zemres se djegur
Ajo u gjunjezua totalisht

Elhamin zeshem ta kendova
Shpirti me dridhej si ne ankth
E fjala me mbeti ne fytin e thare...

Mbi mollezat e faqeve
M'u rrokullisen lot dhembjeje
Rane mbi varrin tend
Me lule mbuluar
Ku ti rehatshem fle, nena ime!

Xheladin Hamza
11. 01. 2007
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 19:34
PEIZAZHET E QILLIT

Ndjenjat bashkohen ne kupe te qiellit
Vallezim i kodrave pa mbarim
Brigjet e qytetit derdhen si dallge
Ne luginen e heshtjes se vdekur

Peizazhet qe kujtojne
Bukurine e diellit ne agim
Zhduken nga piktura e qiellit

Megalomania e perbuzur
Ne gjume te thelle fle
cmenduria e kohes
Kafshon ditet ne ikje


05. 03. 2007.
Xheladin Hamza
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 19:35
Ne SATENIN BLU

endrrat hidhen ne humnere
Shkelqimi zhduket
Syte mjegullohen

Sonte mendimet
Do ti mbeshtjelli
Vec me ty

Shnderrohesh ne ere
Floke mi ledhaton
Balli me rrudhet
Mendja tek ti me shkon

Syte e mi
Deti do te behen
Te lahesh ne lot e mi

Perqafimin tend
Do ta mbeshtjelli
Me yjet qe shkelqejne
Ne satenin blu


Xheladin Hamza
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 19:35
LOTI MBI QERPIK MU NGRI

Brigjeve te gjelberuara pameshirshem
Lulet me te bukura u thane
E une vajtoj, vajtoj mbi petalet e tyre
Te gjitha portat e jetes mbyllen
Andej me krah te lehta kah fluturoj

Perseri pas mortit lindje
Ura nga shpirti ne shpirt
Neper tehun e shpates kalon
eee sa e veshtire eshte ringjallja
Te duket se me nuk je ti
O shpirt qe zjarr digjesh
Rend neper shtresat e xhehenemit
E loti mbi qerpik mu ngri...

22. 01. 2006.
Xheladin Hamza
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 19:36
xheladin hamza

VDEKJEN E PRES

Ne muzgun e jetes
Pleqeria fuqishem
Eshtrat e mekura
Mi shtrengon

Ditet i numeroj me pertese
Shpirti lendimet vajton

I shtrengoj duart
I shtrydhi kujtimet
Si ngjyrat e mjerimit
Radhazi nje nga nje...

Ne qetesine e kesaj nate
Me duar te hapura
Vdekjen e pres ne vetmi...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 19:37
I nderuar Xheladin eshte nder per mua te lexoj keto poezi te krijuar me nje kuptim te plote edhe nje domethenje qe te len pa asnje koment komplimentet e mia edhe kurr dora mos tu ndalte duke shkruajtur Me rrespekt Kle@Love
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 26 Aug 2010 - 7:26
Kle@Love shkruajti:I nderuar Xheladin eshte nder per mua te lexoj keto poezi te krijuar me nje kuptim te plote edhe nje domethenje qe te len pa asnje koment komplimentet e mia edhe kurr dora mos tu ndalte duke shkruajtur Me rrespekt Kle@Love

Shumë e nderuara dhe e respektuara Kle@Love, me postimin e këtyre poezive më bëre një surprizë të këndshëm. Shumë, shumë të falenderoj për nderin dhe uratën tuaj që më bënë. Të dëshiroj gjitha të mirat e kësaj bote, paç një jetë të lumtur dhe të qetë.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 26 Aug 2010 - 10:07
Message reputation : 100% (1 vote)
TI, XHANI IM
(akrostik)

E di ti, xhani im pandërprerë
Në heshtje më përcjellë si hije
Gjerë në frymëmarrjen e fundit
Ëëë je futur thellë në shpirtin tim
Jeta më është e bukur dhe e ëmbël
Tamam më duket si një ëndërr pambarim

Shikimi mbetet i humbur në hapësirë
Qeshi si fëmi i vogël me yjet në vallëzim
Idilike duket kjo lojë, jeta – mashtrim
Pëlcasin damarët, gjaku ngrihet - akull
Tempo e frymëmarrjes trurin ma bllokon
Arnoj shpirtin me arnat e shkëputura hyjnore
Ranishtë e bukur, hapi krahët dua të fluturoj
E ti nëse vërtetë më do, eja pas meje fluturimthi
...........................në parajsë përjetësisht të presë!

26. 08. 2010.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 27 Aug 2010 - 13:39
shkruan: xheladin hamza


PeR TY

cdo nate
Prane dritares se hapur
Hidhem ne mendime
Per ty locka ime

Shume te dua
Ti kete nuk e di
Guxim s'pata te te them

Me lot ne sy
Emri yt
Mbi buze te mia fle

Te therras me ze
Kur i tere qyteti
Ne gjume eshte

Degjohet jehona e tij
Ti nuk me degjon, jo
Jam shume larg

Mezi pres takimin tone
Te te them sa shume te dua
Sa shume vuaj per ty

Ne enderr te kam cdo nate
Ne mengjes kur zgjohem
Perseri shoh
Prane nuk te kam, eh...
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 2 Sep 2010 - 8:41
Message reputation : 100% (1 vote)
ANI KOSOVË ANI...

Kosovë,
Dhembja ime
Gjaku im i fërguar
Nëntëqind e nëntëdhjetë e nëntë herë
Mbi zall të flaktë
Të kësaj bote të brishtë

Kosovë,
Dhembja ime
Xhani im i pasosur
Për Ty dhe dëshmorët
E ata janë bijtë tanë
Çdo pëllëmbë të kësaj toke të bekuar
Që e lagën me gjakun e njom
Në heshtje lutem çdo natë

Kosovë,
Dhembja ime
E zhveshur dhe e rrënuar
Në erërat më të frikshme
E larë me shirat e kuq si gjaku im...

Ani Kosovë ani...
Je jeta dhe vdekja ime
Ani Kosovë ani...
Je shpirti im
OH SA SHUMË TË DUA!
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 29 Oct 2010 - 14:12
Message reputation : 100% (1 vote)
RRUGA PA KTHIM

Eh, ëndrrat dhe jeta na duket s’kanë të sosur
Përsëri vazhdojnë nga vendi ku pushuan
Ashtu të palodhur rrugëtojnë rrugëve të veta
Një nga një ditë ikën dhe s’kthen dot kurrë
Oh, sa e gjatë apo sa e shkurtër është kjo jetë
Heshtazi zemërhapur të gjithë e presim dhe e përqafojmë
Rrugëtimi shtigjeve të saj na duket ngadalë, por vrapojmë
Bash asaj rrugës që na e caktoi i Madhi Zot
Qoftë ajo e gjatë apo e shkurtër e që për ne është
.......................................... RRUGA PA KTHIM!
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 29 Oct 2010 - 14:23
xheladin HAMZA shkruajti:ANI KOSOVË ANI...

Kosovë,
Dhembja ime
Gjaku im i fërguar
Nëntëqind e nëntëdhjetë e nëntë herë
Mbi zall të flaktë
Të kësaj bote të brishtë

Kosovë,
Dhembja ime
Xhani im i pasosur
Për Ty dhe dëshmorët
E ata janë bijtë tanë
Çdo pëllëmbë të kësaj toke të bekuar
Që e lagën me gjakun e njom
Në heshtje lutem çdo natë

Kosovë,
Dhembja ime
E zhveshur dhe e rrënuar
Në erërat më të frikshme
E larë me shirat e kuq si gjaku im...

Ani Kosovë ani...
Je jeta dhe vdekja ime
Ani Kosovë ani...
Je shpirti im
OH SA SHUMË TË DUA!

Te shkruara me plot ndjenja , lirika te vlershme te lumshin duart i nderuari xheladin Hamza, prano komplimentet e mia respekte.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 29 Oct 2010 - 15:23
Princesha shkruajti:
xheladin HAMZA shkruajti:ANI KOSOVË ANI...

Kosovë,
Dhembja ime
Gjaku im i fërguar
Nëntëqind e nëntëdhjetë e nëntë herë
Mbi zall të flaktë
Të kësaj bote të brishtë

Kosovë,
Dhembja ime
Xhani im i pasosur
Për Ty dhe dëshmorët
E ata janë bijtë tanë
Çdo pëllëmbë të kësaj toke të bekuar
Që e lagën me gjakun e njom
Në heshtje lutem çdo natë

Kosovë,
Dhembja ime
E zhveshur dhe e rrënuar
Në erërat më të frikshme
E larë me shirat e kuq si gjaku im...

Ani Kosovë ani...
Je jeta dhe vdekja ime
Ani Kosovë ani...
Je shpirti im
OH SA SHUMË TË DUA!

Te shkruara me plot ndjenja , lirika te vlershme te lumshin duart i nderuari xheladin Hamza, prano komplimentet e mia respekte.

Princeshë e nderuar, faleminderit për vlerësimin tuaj.
Amelia
Amelia
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 6705
<b>Hobi</b> Hobi : Ngacmimet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi torte
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 29 Oct 2010 - 15:59
bravo shume te bukura poezite komplimente CoolXHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sat 30 Oct 2010 - 14:54
Amelia shkruajti:bravo shume te bukura poezite komplimente Cool

E nderuara Amelia, të falenderoj për komplimentet.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sat 30 Oct 2010 - 15:32
JETA IME

Mbi b allin tim të rraskapitur
Si mbi një urë që lidhë dy botëra
Vallëzojnë rrudhat e pleqërisë
E sytë më janë qielli blu
Ku flenë ëndrra e jetës pa mbarim...

Shpirtin nuk e trazoj me lojën
Djersa e njelmët mbi ballin tim
Rrjedhë nëpër rrudhat
Si lumi i tërbuar jashtë shtratit...

Çdo pikë djerse në luginat e shfaqur
Mbi ballin tim merr formë të kristaltë
Ndritë një jetë që ekzistonte dikur
Ushqen një dashuri që s shuhet dot
Zbukurojnë sytë e tu bojë qielli xhani im
Kujton një pranverë që s harrohet kurrë
Fton hënën në mesnatë që jep bukuri

Mi lexoni rrudhat e ballit
Dhe djersën e kristalte mbi te
Do ta lexoni e gjithë jetën time!


XHELADIN HAMZA

Poezi te bukura z.Xheladin....Ju falenderoj perzemersisht qe i ndate me ne!POEZI NGA XHELADIN HAMZA Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sun 31 Oct 2010 - 14:35
Arjana shkruajti:JETA IME

Mbi b allin tim të rraskapitur
Si mbi një urë që lidhë dy botëra
Vallëzojnë rrudhat e pleqërisë
E sytë më janë qielli blu
Ku flenë ëndrra e jetës pa mbarim...

Shpirtin nuk e trazoj me lojën
Djersa e njelmët mbi ballin tim
Rrjedhë nëpër rrudhat
Si lumi i tërbuar jashtë shtratit...

Çdo pikë djerse në luginat e shfaqur
Mbi ballin tim merr formë të kristaltë
Ndritë një jetë që ekzistonte dikur

Ushqen një dashuri që s shuhet dot
Zbukurojnë sytë e tu bojë qielli xhani im
Kujton një pranverë që s harrohet kurrë
Fton hënën në mesnatë që jep bukuri

Mi lexoni rrudhat e ballit
Dhe djersën e kristalte mbi te
Do ta lexoni e gjithë jetën time!


XHELADIN HAMZA

Poezi te bukura z.Xheladin....Ju falenderoj perzemersisht qe i ndate me ne!


E nderuara z. Arjana, ju felenderoj per komplimente, si dhe qe gjeni kohe per leximin e poezive te mija.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sun 31 Oct 2010 - 16:21
I nderuar te jeni mese i sigurt se gjithmone i lexoj ato pavaresisht se nuk komentoj...kjo sdo te thote ne asnje menyre qe su jap vemendjen time dhe si vleresoj...rrespektet e mia dhe ju falenderoj serish per keto poezi kaq te bukura e te thurura me kuptim e plot ndjenja..


POEZI NGA XHELADIN HAMZA Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 1 Nov 2010 - 17:35
Arjana shkruajti:I nderuar te jeni mese i sigurt se gjithmone i lexoj ato pavaresisht se nuk komentoj...kjo sdo te thote ne asnje menyre qe su jap vemendjen time dhe si vleresoj...rrespektet e mia dhe ju falenderoj serish per keto poezi kaq te bukura e te thurura me kuptim e plot ndjenja..

Shumë e nderuara z. Arjana, të jam shumë mirënjohës për fjalën tuaj aq të butë dhe të qetë. Çdo vlerësimi i juaj do për mua është një sprovë.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 2 Nov 2010 - 14:18
♥️♥️Kalimtarja♥️♥️ shkruajti:bravo shume te bukura poezite komplimente Cool

E nderuara Kalimtarja, faleminderit per komplimentet.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 2 Nov 2010 - 14:18
TRËNDAFILI I KËPUTUR

Flladi i verës lehtas puhitë sonte mbi mua
përmallshëm ledhaton trupin tim të njomë
si gishtërinjtë e tua ama bash ashtu si dikur
djersitem e ankthi i kapluar s’më le të qetë
aromën e lëkurës tënde ndjej tek frymoj
trëndafilit të bukur i ngjanë që e këputa dikur
të mbaja të përqafuar me dashuri mbi gjoksin tim
ti flije dhe ëndërroje ëndrrat më të bukura...

Tani gurgullima e lumit mi këndon këngë elegjie
në kopshtin të gjitha trëndafilat nga dhembja u thanë
shikimi mbi re të bardha më humbet diku lartë
i kërkoj sërish të gjitha ëndrrat që dikur i pata
.................................................e tani më s’janë!
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 26 Nov 2010 - 14:57
BRIGJE TË JETËS

Qerpikët e syve të mi
Me peshë të rënd
Sa toka
Hapen si dyert e kohës

Shikoj shpirtin tim
Tek vrapon mbi urrën
Që lidhë dy brigje të jetës
Atë të dritës dhe errësirës

Dëgjoj zhurmën e zemrës
Copëtohet në njëmijë e një copë
.............................nga frika
Ku ta gjejë shpëtimin e saj?
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 26 Nov 2010 - 15:03
Lirika jeton mbrenda teje Miku im ne te gjith kuptimin e fjales,vin vargjet dhe shkojne ashtu si rrugetimet e jetes sone, her te gezuara e her me trishtim lirika po lirik mbetet dhe ato qe di te thur dora juaj e art ju deshiroj suksese.!!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 26 Nov 2010 - 15:38
Shume poezi te bukura qe burojne nga zemra dhe ndjenjat e pastra....urime dhe suksese te metejshme me frymezimet e mrekullueshme qe kemi nderin ti ndani me ne.. Shume respekt ndaj jush.. zoti Xheladin Hamza...


POEZI NGA XHELADIN HAMZA Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 30 Nov 2010 - 12:37
Princesha shkruajti:Lirika jeton mbrenda teje Miku im ne te gjith kuptimin e fjales,vin vargjet dhe shkojne ashtu si rrugetimet e jetes sone, her te gezuara e her me trishtim lirika po lirik mbetet dhe ato qe di te thur dora juaj e art ju deshiroj suksese.!!

Princeshë e nderuar, nga zemra ju falenderoj që gjeni kohë për leximin e poezive të mija. Njëherit ju jam mirënjohës për këtë kritikë letrare kaq të bukur. Besoj se nuk do të zhgënjeheni edhe në të ardhme.

Me shumë respekt
xheladin hamza
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 30 Nov 2010 - 12:41
Anna shkruajti:Shume poezi te bukura qe burojne nga zemra dhe ndjenjat e pastra....urime dhe suksese te metejshme me frymezimet e mrekullueshme qe kemi nderin ti ndani me ne.. Shume respekt ndaj jush.. zoti Xheladin Hamza...

E nderuara z. Anna, të jam shumë mirënjohës për respektin që keni ndaj meje si dhe ndaj shkrimeve të mija. Fjalët tuaja më japin forcë në shkrime të mëtejme.

Me respekt
xheladin hamza
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 30 Nov 2010 - 12:41
PIKTURAT E MËNGJESIT

Çdo natë
Më vije në ëndërr
E heshtur dhe e vetmuar
Tamam si shpirti im...

Ëndrrat mbesin të virgjër
Sërish mëngjeset zbardhen
Bosh bash si ëndrrat e mia
Pa mbarim...

Për ty
Çdo ditë
Ndjej boshllëk shpirti...

Askush s’mi pikturon më
Mëngjeset me fjalë të arta
Si ti...
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 15 Dec 2010 - 14:14
ZGJOHU KOSOVË ZGJOHU

Era e natës
Vërtit qiellin Kosovar
Dhe këndon këngë
Të tmerrshme...

Zogjtë nga frika
Moti kanë ikur...

Shqiponja të bardha gjakpirëse
Lirshëm shëtisin shesheve tua
Oj Kosovë...

Ah, Mitrovicë oj shpirt Kosove
Je shndërruar në ajsberg
Noton mbi ujëra të turbullta ndërkombëtare
E Ibri në shkumë gjëmon gjëmën e vdekjes...

Zgjohu Kosovë zgjohu
Se po të morri gjumi
Nën kthetrat e acarit
Nuk do të zgjohesh kurrë më!

ZGJOHU KOSOVË ZGJOHU
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 4 Mar 2011 - 13:35
Message reputation : 100% (1 vote)
TY KOSOVA IME

Në Ty Kosova ime
U linda në kohën e tejdukshme
Kur ishe e lidhur me zinxhir
Të tjerët të ngrehnin zhig-zhag
Pamëshirshëm!

Ty Kosova ime
Të dëshirova diçka më të bukur
Se çdo gjë që mbështillet me bukurinë hyjnore
Desha të flisja me ty, Kosovë nëna ime
Ishte e kotshme të tjerët s’më lejuan!

Ty Kosova ime
Desha të të flisja me gjuhën që ti na e la
Buzët mi qepën me gjilpëra të gjata
Bash me ato tek vargonin gjethe të duhanit
Ata të pashpirt dhe të pangopur
Dhe tani më unë s’jam unë!

Në heshtje do të zhdukem
Nga kjo botë e kalbur dhe e fëlliqur
Sikur të mos kisha jetuar kurrë
Në ty e me ty Kosova ime
NËNA IME!
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 28 Sep 2011 - 15:14
Message reputation : 100% (1 vote)
TË KËRKOJË

Të kërkojë
Mes yjeve
Dhe burimeve të ëndrrave

Të kërkoj
Në vetminë e mjegullës
Dhe në sytë e kalimtarëve

Të kërkoj
Në syrin
Të cilin me lot e lagi

E di që kjo është
E kot
Por unë të kërkoj


Poezi nga libri im PSE TRËNDAFILAT ÇELIN
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 29 Sep 2011 - 7:54
FOL ATËHERË

Fol atëherë
Kur vuan
Se vetëm atëherë
Fjalët kanë vlerë
Por shuaj
Atëherë kur je e lumtur
Dhe mos ia trego lumturinë
Atij që vuan për ty
Nga se atij
Ajo do t’i dhemb
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 29 Sep 2011 - 8:10
urime xheladin i adhuroj njerzit qe shkrujne se shprehin menimet dhe njenjat e tyne ...... kjo poezi shume e goditun

FOL ATËHERË

Fol atëherë
Kur vuan
Se vetëm atëherë
Fjalët kanë vlerë
Por shuaj
Atëherë kur je e lumtur
Dhe mos ia trego lumturinë
Atij që vuan për ty
Nga se atij
Ajo do t’i dhemb


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 29 Sep 2011 - 12:42
Faleminderit z. Selda që adhuroni poezi që i shkruaj. Uroj të keni një pësdite të bukur dhe mbrëmje të këndshme.
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 29 Sep 2011 - 13:33
shum te bukura kto poezi


O Zoti im!!
Jetën e kam dhurat nga Ti...
e askush nuk ma merr veq Teje..
Dua ta jetoj në mënyren më të mirë,
dhe të bukur, Ashtu siq ma fale TI!


Kurrë mos i thuaj 1 sekret dikujt që sa po të tha 1 sekret të DIKUJT TJETER !!.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 30 Sep 2011 - 8:06
E nderuara z. Essi të falenderoj shumë që pëlqeni shkrimet e mija. Uroj që të vazhdoni në leximin e tyre dhe besoj se nuk do të zhgënjeheni.
Sponsored content

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi