Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default A mendoni se gjuha shqipe po deformohet?

prej Tue 5 Jun 2012 - 21:50
Sic e dini shume njerez ne gjuhen shqipe kane hedhur fjale anglisht, greke, italisht etj.
Si mendoni rreth kesaj ceshtje?Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: A mendoni se gjuha shqipe po deformohet?

prej Tue 5 Jun 2012 - 21:51
Shum...shum fjal i gjej edhe italisht
dimostrim
ciao
ecc se sme vin tani


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

A mendoni se gjuha shqipe po deformohet? Image
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: A mendoni se gjuha shqipe po deformohet?

prej Tue 5 Jun 2012 - 22:30
Po te flasim me gjeresishte ne lidhje me kete teme me duhet te shkruaj nje roman ne lidhje me deformimin e gjuhes shqipe dhe kesaj mud ti themi ligjerimi i shkujdesur dhe vulgar,por flase ne vendin te cilin jetoje une...Pjesa me e madhe edhe pse jane shqiptare flasin turqisht dhe dasht e pa dasht e perzien gjuhen shqipe me ate turke ( Nuk e flasin as njeren e as tjetren pa i perzier mes veti) ..
Ps. Sa gyzel ( Sa bukur) Ku sa e perdorin ne gjuhen shqipe e gyzel ne gjuhen turke, por edhe anasjelltas... Pastaj fjalet e gjuhes angleze ka mjafte qe i kane futur ne gjuhen shqipe jo vetem gjate bisedave te perditeshme por edhe ne institucione.
Ps. Ok(ne rregull),weekend(fundjave),party(feste),cool(i qete apo i fresket) etj. Por per pso ketyre edhe shume fjale te tjera te gjuheve te tjera...
Nje fjale tjeter te cilen kam rastisur eshte fjala normalitikisht nje krijim i coroditur thuajse ne vende se te perdoret fjala eshte normale e shume e shume te tjera... Pastaj kthimi i fjaleve mbrapshte op-po,rycke-kcyre (shiko) etj... Ja si behet deformimi i gjuhes shqipe ne vendin tone..
Nuk po cuditem me njerezit qe nuk bejene pjese ne institucione shkollore por ata qe jane mbrenda institucioneve shkollore i bejne kete gjera e cfare pret prej te tjereve? Po sikur t'iu jepet rasti dhe te merrni te lexoni librin Gjuha Shqipe nga Abdullah Konushevci per kalest e XI-ta,botimi i vitit 2004, do te shihni se sa sa gabime gjuhesore jane bere,sa fjale kane futur qe nuk do te ishte e hijeshme per nxenesit t'u spjegohet ( ne shkolle mesohet edhe kultura e jo fjale qe ata nuk duhet ti kishin futur)....

Te flase thash qe ne fillim per kete teme do me duhet nje roman t'a shkruaj por vetem i ceka disa prej tyre qe perdoren zakonisht.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Sponsored content

default Re: A mendoni se gjuha shqipe po deformohet?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi