Share
Shko poshtë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 13:47
Message reputation : 100% (1 vote)
First topic message reminder :

NË RRUGËN E JETËS

Në rrugën e jetës
Furtunë deri në kupë të qiellit
Përsëri ditë e plagosur...

Zogjtë pa krih fluturojnë me mua
Apo unë jam vetëm një leckë
E shkëputur nga ngjyra jete...

Me krahët e saj të tërbuar
Pamëshirshëm era më valëvitë
Unë i heshtur presë errësirën e natës
Ndjenjat e kohës të varrosen në qiell...

XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 25 Jan 2013 - 11:00
AROMË TRËNDAFILI
Dorën time të lodhur, dredh e lehta pendë,

Rëndon shpirtin që flakë digjet për ty

Ajsberg më bëhet trupi në lundrim me ty

Ndër ëndrrat më të bukura që s’kanë mbarim.

Vesa e mëngjesit të ftohtë fle mbi ballin tim

E dielli me rreze të arta ma puth ballin e lagur,

Rob i buzëve tua të zjarrta mbetem përjetësisht

Aty, në varreza të pahapura, varrosen ndjenjat e mia...Eh ,sikur të kisha krahët e një engjëlli qiellor

Vonë pas mesnate do të fluturoja tek ti,

Sa më pëlqejnë udhëtimet mistike qiellore

Në kohëra kur ora nuk bën matjen e saj

Dhe ura e ylberit lidh dy shpirtra larg me vite drite,

Arshi mbi qiej do të dridhej edhe njëherë për ne të dy

Robëria për buzët e tua, në aromë trëndafili do të shndërrohej...
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 25 Jan 2013 - 11:01
O XHANI IM
Yjet që shkëlqejnë më shumë

Ngjajnë me sytë e tu të zjarrtë

Që pandërprerë më përcjellin

O xhani im.Më mësoi era

Si pëshpëritet emri yt

Edhe kur në ëndërr jam

O xhani im.Dielli më përkëdhel e ledhaton

Lehtazi porsi dora jote

Dikur në shatërvanin e rinisë

O xhani im.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 25 Jan 2013 - 11:04
TI, XHANI IM


(akrostik)E di që ti, xhani im pandërprerë

Në heshtje më përcjell si hije

Gjer në frymëmarrjen e fundit

Ëëë, je futur thellë në shpirtin tim

Jeta është e bukur dhe e ëmbël

Tamam porsi një ëndërr pambarim .Shikimi mbetet i humbur në hapësirë

Qesh si fëmijë i vogël me yjet në vallëzim

Idilike duket kjo lojë, jeta – mashtrim

Pëlcasin damarët, gjaku ngrihet - akull

Tempo e frymëmarrjes trurin ma bllokon

Arnoj shpirtin me arnat e shkëputura hyjnore

Ranishtë e bukur, hapi krahët, lermë të fluturoj

E ti nëse vërtetë më do, eja pas meje fluturimthi

...........................në parajsë përjetësisht të pres!
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 25 Jan 2013 - 11:04
TI
Ti,

Vite me radhë

Lundron ëndrrave të mia

Pambarim...
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 25 Jan 2013 - 11:05
PËR TY
Për ty,

Buzëve të mia

Bredhin fjalë pa zë.

Mbi të çara të tyre,

Mbetet përjetësisht

Simfonia pa afoni.Për ty,

Mendimet e mia,

I vesh me të bardha

Tamam si shpirti im

E të zezat i marrtë djalli

......................përjetësisht!
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 25 Jan 2013 - 11:06
UNË E TI
Unë e ti

Dy krijesa të kundërta

Unë ,zjarr i fikur në sarkofag

E ti, ajsberg i zhytur në det...Mbi mua dhe mbi ty

Njëlloj pikon shiu i butë

Si të ishte lot nga sytë e mi,

E shtrëngata magjeps njerëzit

Si të ishin zogj të parajsës së humbur,

Sa e habitshme të jesh i gjallë...
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 25 Jan 2013 - 11:07
TRËNDAFIL I KËPUTUR
Flladi i verës, lehtas puhit sonte mbi mua,

Përmallshëm ledhaton trupin tim të njomë

Si gishtërinjtë e tu, ashtu si dikur,

Djersitem nga ankthi që më ka kapluar .

Aromën e lëkurës tënde, ndjej tek frymoj

Ngjan me trëndafilin që këputa dikur

Të mbaja përqafuar përmbi gjoksin tim

Tek flije,ëndërroje ëndrrat më të bukura...Gurgullima e lumit, më këndon këngë malli

Në kopsht ,gjithë trëndafilat nga dhimbja u thanë,

Shikimi mbi retë e bardha më humbi, diku lart

Kërkoj sërish të gjitha ëndrrat që dikur kisha

.................................................e tani më s’janë!
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 25 Jan 2013 - 11:08
PIKTURAT E MËNGJESIT
Çdo natë

Më vije në ëndërr

E heshtur, e vetmuar

Tamam si shpirti im...Ëndrrat mbeten të virgjëra

Sërish zbardhen mëngjeset

Bosh, si ëndrrat e mia,

Pa mbarim...Për ty,

Ç’do ditë

Ndjej boshllëk shpirti...Askush s’mi pikturon më,

Mëngjeset me fjalë të arta

Si ti...
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 22 Feb 2013 - 15:10
"HAPAT E MI"
me
"POEZI NGA XHELADIN HAMZA"

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 4 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 19 Sep 2013 - 11:01
GYLBAHARI IM

O Gylbahari im
nga qielli
mbi krahët e engjëjve zbritur
jetës sime për t’i dhuruar
spektra ngjyrash më të bukura
e fytyra t’i ngjajë hënës së plotë...

O Gylbahari im
nga qielli
zbrite muzikën e semasë
këngës në pentagrame
për t’i vendosur notat e dashurisë...

O Gylbahari im
nga qielli
trëndafilit të kuq, të kaltër e të bardhë
aromën qiellore hedie ia solle
që unë të jem përjetësisht rob i saj...
Sponsored content

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi