Share
Shko poshtë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 25 Aug 2010 - 13:47
Message reputation : 100% (1 vote)
First topic message reminder :

NË RRUGËN E JETËS

Në rrugën e jetës
Furtunë deri në kupë të qiellit
Përsëri ditë e plagosur...

Zogjtë pa krih fluturojnë me mua
Apo unë jam vetëm një leckë
E shkëputur nga ngjyra jete...

Me krahët e saj të tërbuar
Pamëshirshëm era më valëvitë
Unë i heshtur presë errësirën e natës
Ndjenjat e kohës të varrosen në qiell...

XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 21 Oct 2011 - 8:59
Message reputation : 100% (1 vote)
SHKËLQIMI I HËNËS

Me lindjen e diellit
Linde edhe ti

Me perëndimin e tij
Nuk do të shkosh ti

Do të shndërrohesh
Në shkëlqimin e hënës
Tokës do t’ia jep bukuri
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 21 Oct 2011 - 9:00
Message reputation : 100% (1 vote)
NË BRENDINË E SHPIRTIT

Sot hyra në brendinë
E shpirtit tënd
Ti mblodha
Të gjitha ndjenjat
Që i kishe për mua

Hyra në brendinë
E zemrës sate
Dhe aty pash vetën
Të strukur në një qoshe
Në errësirë

Jam apo je
Lule e vyshkur
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 24 Oct 2011 - 9:45
SONTE

Do të lahem sonte
Nga mëkatet e bëra
Nëpër rreze të hënës
Në orët e vona të mesnatës
Me ujë të bekuar
Që do të pikojë
Nga sytë e tua
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 24 Oct 2011 - 9:45
DUA TË JEM

Dua të jem
Ëndrra të cilën e ëndërron
Hëna e cila të rrezaton
Ylli i cili të përqafon
Dielli që të ngrohë
Uji me të cilin etjen shuan
Ajri të cilin e thithë
Lule të cilën në dorë e mban
Dua të jem dritë e shkëlqimit
Të syve që në ballë i mbanë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 24 Oct 2011 - 10:15
XHeladin Hamza shkruajti:DUA TË JEM

Dua të jem
Ëndrra të cilën e ëndërron
Hëna e cila të rrezaton
Ylli i cili të përqafon
Dielli që të ngrohë
Uji me të cilin etjen shuan
Ajri të cilin e thithë
Lule të cilën në dorë e mban
Dua të jem dritë e shkëlqimit
Të syve që në ballë i mbanë

pershenetje zoti Xheladin je i mrekullueshem me poezit tuaja .....kjo poezi asht mrekulli


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 26 Oct 2011 - 10:54
Selda shkruajti:
XHeladin Hamza shkruajti:DUA TË JEM

Dua të jem
Ëndrra të cilën e ëndërron
Hëna e cila të rrezaton
Ylli i cili të përqafon
Dielli që të ngrohë
Uji me të cilin etjen shuan
Ajri të cilin e thithë
Lule të cilën në dorë e mban
Dua të jem dritë e shkëlqimit
Të syve që në ballë i mbanë

pershenetje zoti Xheladin je i mrekullueshem me poezit tuaja .....kjo poezi asht mrekulli

E nderuara dhe shumë e repsktuara mikja ime Selda, përzremërsisht të falenderoj për këto fjalë miradije.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 26 Oct 2011 - 10:56
ZJARRI

Desha ta shuaj zjarrin
Nga buzët e tua
Desha ta shuaj etjen
E dashurisë nga ta
Por unë vet u përvëlova
U përvëlove edhe ti
Ç është ky zjarr?
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 26 Oct 2011 - 10:57
SHKËLQIMI

Shkëlqimin nga dielli do ta shkëpusë
Fytyrës tënde dhuratë do ta dhurojë

Në netët e errëta
Hëna le të shndrisë mbi ty
Bukuria e saj të mos lejoj
Kurrë që të i mbyllësh ata dy sy
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 26 Oct 2011 - 10:58
TË DUA

Ngritë kokën
Shiko drejt qiellit
Një yll po shuhet
Një shpresë po venitet
Një shpirt po vdes

Të gjitha që dëshiroj
Të të them bëjnë
Vetëm dy fjalë
TË DUA
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 27 Oct 2011 - 10:31
gjithmone jepni nji pamje tjeter ne forum nen frymezimin e poezive tuaja

me lejo me rrespekt per ju

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 L10683123nw1


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 27 Oct 2011 - 12:56
Selda shkruajti:gjithmone jepni nji pamje tjeter ne forum nen frymezimin e poezive tuaja

me lejo me rrespekt per ju

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 L10683123nw1

E nderuara dhe shumë e respektuara z. Selda, ju jam shumë mirënjohës dhe falenderues për këtë buqet lulesh. Vërtetë m'ke lënë pa tekst.

Me respekt të veçantë
Xheladin HAMZA
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 27 Oct 2011 - 12:58
DO TË JEM

Në buzët të tua
Do të jem
Më i lehtë
Se fletë trëndafili

Në trupin tënd
Do të bëhem
Aromë e tij

Në zemër
Zjarr
Që djeg çdo gjë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 27 Oct 2011 - 12:59
KUR TË VDES

Në këtë botë mysafirë jemi
Zemrat na u helmuan
Kurrë nuk u bashkuan

Kur të vdes
Syhapur do të mbes
Derisa mbi varrin tim
Të vish ti

Atëherë qerpikët e mi
Do të mbyllen përgjithmonë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Thu 27 Oct 2011 - 13:00
LULE E PRANVERËS

Si mund të të harroj ty
Lule e pranverës sime
Me ty agu i mëngjesit fillon
Bukurinë natyrës ia shton
Qiellin në ngjyrë bakri shndërron

Dita fillon formatizimin e saj
Nëpër damarët gjaku më vlon
Bëhesh drita e diellit
Syve shkëlqimin ua jep
Nga shpirti terrin çrrënjos

Zëri të cilin në vesh e dëgjoj
I ngjanë violinës së vjetër
Këngën e bilbilit të lënduar
Nga dashuria që këndon

Eja se në ëndrrat e mia
Edhe këtë pranverë të presë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 28 Oct 2011 - 10:58
Message reputation : 100% (1 vote)
BUZË DRINIT TË BARDHË

Në flladin e mbrëmjes
Të pranverës së hershme
Buzë lumit Drinit të Bardhë
Zjarrin e zjarrtë shpirtëror
Nga buzë tua e kam shuar

Nëpër damarët e gjakut
Thitha flakën e ndezur
Nga e cila digjem edhe sot
Buzë lumit Drinit të Bardhë
Shpirti mu tretë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 28 Oct 2011 - 10:59
Message reputation : 100% (1 vote)
BORA E PAPRITUR

Në ditët e marsit
Nga bora e papritur
Të është mbuluar dritarja
Në të cilën gjendet
Saksi e harruar

Në pranverën e hershme
Lulja në te jam unë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 31 Oct 2011 - 13:15
MENDIMET

Mendimet dhe ëndrrat
Nuk mund t’i ndali
As shpresat
Nuk mund t’i ndërpresë

Njeriu jeton
Lundron
Në ëndrrat
Në shpresat
E kësaj bote
Botë e cila
Pa dashuri
Kuptimin sos
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 31 Oct 2011 - 13:16
PSE TRËNDAFILAT ÇELIN

Pse trëndafilat çelin
Kur nuk ka kush me i marr erë

Pse dielli nxenë
Kur zemrat e njerëzve
Janë më të ftohta se akulli

Pse dielli shkëlqen
Kur bota është e errët
Kur shpirtrat e njerëzve
Janë plotë errësirë
Dhe në vend të dashurisë
Mes tyre ndjellin urrejtje
Pse, pse ndodh kjo o i Madhi Zot

Njeriun krijove
Të të adhurojë
E jo në tokë së bashku me iblisin
Të bëjnë zi e më zi
E i errët na qenka
Njeriu

Një ditë do të të tregojë
Edhe Guri i Zi
Dhe kot presim të zbardhet
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 31 Oct 2011 - 13:17
XIXËLLONJA

Në brendinë e tunelit
Shoh një xixëllonjë
Tek zbardhte terrin
Të shndrisë në terrin
Më zift se nata

Nëpër te vrapoj
Që të shoh atë mrekulli
Të shpresës së jetës

Vallë si u ndezë
Kjo xixëllonjë
Në këtë errësirë
Kujt i shkëlqen ajo
Si kortezh nate me pishtarë
Jep dritë dhe shkëlqim

Tunelit të errët i afrohem
Por vërej se ajo ngadalë
Shuhet, venitet
Në terrin e tunelit të pafund
Përsëri errësirë

Ku
Ec me sy të hapur
Por asgjë nuk shoh
Ashtu ec pa kontroll
Kërkoj të largohem
Nga kjo errësirë
Dhe qetësia e varrit
E cila mbretëron aty

Mbeta me sy të hapur
Kështu në terr

Jo nuk kam frik më nga terri
Se aty linda
Jetoj në terr
Dhe e tërë jeta
Më është vetëm terr
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 31 Oct 2011 - 13:18
VAJI I JETIMIT

Vajin e jetimit e njoh mirë
Gjëmimin e tij në gjumë
Kur fle e ndiej
Në gjoksin dhe në shpirtin tim
Se ende i tillë jam
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 2 Nov 2011 - 12:33
BILBIL

Bilbil vajin tim
Në këngë shndërroje ti
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 2 Nov 2011 - 12:34
SOMNOBOLIZMI

Kaluan gjashtë vite të pasluftës
Ne me rreze hëne ecim bashkërisht
Nëpër tehun e shpatës Somnoball

Nuk mund të zgjohemi
Gjumi na ka marr në thellësinë e tij

Ashtu grindemi mes vete
Nuk shohim shandanin e artë
Në ngjyrë vjollce
Që ndriçon vetëm për ne

Kur të zgjohemi do ta kuptojmë
Se gjendemi diku thellë në humnerë
Apo në faqe të Kosovës se Re
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Wed 2 Nov 2011 - 12:35
BOTË E MJEGULLUAR

Engjëjt në krahët e tyre më bartin
Shoh një botë të mjegulluar
Nga e cila asgjë nuk shihet
Dendësia e saj i ngulfat njerëzit
Të cilët edhe ashtu shpirt nuk kanë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sun 11 Dec 2011 - 3:29
kisha kohe pa hy dhe me kishin mungu poezit e tua poet ......per clodhje me rrespekt nga une

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 199531_148684025194867_122470421149561_294863_7558009_n


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 21 May 2012 - 18:28
Selda shkruajti:kisha kohe pa hy dhe me kishin mungu poezit e tua poet ......per clodhje me rrespekt nga une


Mike e dashur z. Selda, ka kohë që edhe unë nuk isha prezent në këtë forum, me që isha në pregaditje për botim të librit më të ri të titulluar HAPAT E MI. Në ndërkohë në një aksident rrugor humbi jetën një mik i imi Adem Berisha. Besoj se do të mi arsyetoni munguesat e mija këtu në këtë mes shumë të këndshëm.
POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 199531_148684025194867_122470421149561_294863_7558009_n
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 21 May 2012 - 18:31
KUSHTUAR ADEM
BERISHËS
(Akrostik)

Atë ditë yjet më të
shndritshme ballin ta stolisën miku im
Dritë e
syve tu spektra ngjyrash shpërndanin në çdo anë
E këmbët në ecje të numëronin çastet e fundit të
jetës
Më frikësove me atë bukuri hyjnore në atë
moment or miku im

Brenda teje lulëzonte një
filiz që mezi priste të lulëzoj
E ta rifilloj
një jetë tjetër sërish në parajsën e shumëpritur
Rigë e shiut përzihej me lot nga sytë e tu të lodhur

I këndoje me zë elegjisë lamtumirëse kësaj
bote të brishtë
Shikimi nga sytë e tu xhavahirë
shikonte diku thellë në horizont
Ëndrrat e
jetës vraponin njëra pas tjetrës se ishin të fundit
Sot ti fillove një jetë të re bash aty ku me duar të hapura

..... të priste lulja më e dashur që kishe - DIELLËZA E BARDHË!

Rahovec, më 16. 05. 2012.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 21 May 2012 - 18:33
MOS MA QANI HALLIN TIM

Ashtu si e verbër u mbështeta mbi fjalët e tua
Nëpër ëndërr si në agoni thërras emrin tënd
I besoj fatit që lidhë dy shpirtra – urë jete
Tamam aty ku takohen dashuria dhe urrejtja
Askush mos t’mundohet t’ma qaj hallin tim...
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 21 May 2012 - 18:35
XHeladin Hamza shkruajti:KUSHTUAR ADEM
BERISHËS
(Akrostik)

Atë ditë yjet më të shndritshme ballin ta stolisën miku im
Dritë e syve tu spektra ngjyrash shpërndanin në çdo anë
E këmbët në ecje të numëronin çastet e fundit të jetës
Më frikësove me atë bukuri hyjnore në atë moment or miku im

Brenda teje lulëzonte një filiz që mezi priste të lulëzoj
E ta rifilloj një jetë tjetër sërish në parajsën e shumëpritur
Rigë e shiut përzihej me lot nga sytë e tu të lodhur
I këndoje me zë elegjisë lamtumirëse kësaj bote të brishtë
Shikimi nga sytë e tu xhavahirë shikonte diku thellë në horizont
Ëndrrat e jetës vraponin njëra pas tjetrës se ishin të fundit
Sot ti fillove një jetë të re bash aty ku me duar të hapura
..... të priste lulja më e dashur që kishe - DIELLËZA E BARDHË!

Rahovec, më 16. 05. 2012.
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 21 May 2012 - 18:37
ne rradhe te pare ..ngushullimet e mija per mikun e shokun tuj ...toka e lehte atje ku shkoj..

dhe suksese ne librin e ri ...mungesa jote asht dhe si person dhe si poet ne forumin ton ....jan gjithmon te mirpritura poezit e tuaja

rrespket selda
POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 Thumbnail


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sat 26 May 2012 - 17:21
SYTË E TU BOJË QIELLI


Ah, moj xhan


Edhe në ëndërr çdo natë


I shoh sytë e tu
bojë qielli


E shpirti më digjet


Si zjarr xhehenemi ...

Mbi kraharorin tënd


Më bartin dallgët
e jetës


Aty ku lind dhe perëndon dielli


Çdo ditë...
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sat 26 May 2012 - 17:24
XHeladin Hamza shkruajti:SYTË E TU BOJË QIELLI

Ah, moj xhan
Edhe në ëndërr çdo natë
I shoh sytë e tu
bojë qielli
E shpirti më digjet
Si zjarr xhehenemi ...

Mbi kraharorin tënd
Më bartin dallgët e jetës
Aty ku lind dhe perëndon dielli
Çdo ditë...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sat 26 May 2012 - 18:49
XHeladin Hamza shkruajti:
XHeladin Hamza shkruajti:KUSHTUAR ADEM
BERISHËS
(Akrostik)

Atë ditë yjet më të shndritshme ballin ta stolisën miku im
Dritë e syve tu spektra ngjyrash shpërndanin në çdo anë
E këmbët në ecje të numëronin çastet e fundit të jetës
Më frikësove me atë bukuri hyjnore në atë moment or miku im

Brenda teje lulëzonte një filiz që mezi priste të lulëzoj
E ta rifilloj një jetë tjetër sërish në parajsën e shumëpritur
Rigë e shiut përzihej me lot nga sytë e tu të lodhur
I këndoje me zë elegjisë lamtumirëse kësaj bote të brishtë
Shikimi nga sytë e tu xhavahirë shikonte diku thellë në horizont
Ëndrrat e jetës vraponin njëra pas tjetrës se ishin të fundit
Sot ti fillove një jetë të re bash aty ku me duar të hapura
..... të priste lulja më e dashur që kishe - DIELLËZA E BARDHË!

Rahovec, më 16. 05. 2012.

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 482245 POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 482245 POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 482245 POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 482245 POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 482245 POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 482245 POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 482245 POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 482245
Sa shum me mungon dhe mua, jo qe e kam pas Mik por dhe shok e Baba e njof shum mire e kemi kohe qe njifemi, ngushellimet e mia i Nderuar, do te thoja se Ai ska vdek do jetoj gjithmon ne Zemrat e Miqeve te vet lexoj disa vargje qe i shkroi vet para vdekjes se tij ( "Jo, unë për ju nuk jam i vdekur,

në zemrat tuaja rrënjë kam shti.

Siç kam qenë, i tillë kam mbetur

tash jam lule në pavdekësi".

Adem Berisha! )
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Tue 12 Jun 2012 - 19:38
AROMË TRËNDAFILI
Dorën time të lodhur, dredh e lehta pendë

Rëndon shpirtin që flakë digjet për ty

Ajsberg më bëhet trupi në lundrim me ty

Ndër ëndrrat më të bukura që s’kanë mbarim

Vesa e mëngjesit të ftohtë fle mbi ballin tim

E dielli me rreze të arta ma puth ballin e lagur

Rob i buzëve tua të zjarrta mbetem përjetësisht

Aty, në varreza të pahapura, varrosen ndjenjat e mia...Eh ,sikur të kisha krahët e një engjëlli qiellor

Vonë pas mesnate do të fluturoja tek ti

Sa më pëlqejnë udhëtimet mistike qiellore

Në kohë kur ora nuk bën matjen e saj

Dhe ura e ylberit lidh dy shpirtra larg me vite drite,

Arshi mbi qiej do të dridhej edhe njëherë për ne të dy

Robëria për buzët e tua, në aromë trëndafili do të shndërrohej...
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sat 8 Sep 2012 - 18:13
TRËNDAFILI I
PARËSytë, nga malli që për ty kam mu verbuan


E tani,rënkoj e qaj në heshtje, hiç pa lot


Lumi mollëzave më nuk zbret, se liqenet u thanëDo të takohemi një ditë tek shtegu i vjetër – e di


Ashtu, i verbër do të të njoh, nga aroma që ke


.......................se trëndafili i parë më ishe dhe je.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Sat 8 Sep 2012 - 18:20
XHeladin Hamza shkruajti:TRËNDAFILI I PARË

Sytë, nga malli që për ty kam mu verbuan
E tani, rënkoj e qaj në heshtje, hiç pa lot
Lumi mollëzave më nuk zbret, se liqenet u thanë
Do të takohemi një ditë tek shtegu i vjetër – e di
Ashtu, i verbër do të të njoh, nga aroma që ke
.......................se trëndafili i parë më ishe dhe je.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 1 Oct 2012 - 12:51
NË PLAZHIN E DURRËSITMbi zallin e nxehtë

Në plazhin e Durrësit

Marrëzisht shkela mbi gjakun e njomë

Të gjyshit Ibrahim Sertolli

Të masakruar në bregun mbi Hoçë të Madhe

Në vitin 1912 në moshën 26 vjeçare

Nga dora çetnike e pabesë

Dhe nipit Halit Hoxha të vrarë në Rahovec

Në vitin 1998 në të njëjtën moshë

Dhe nga e njëjta dorë!Në maje të palmës vallëzonin

Nëntë gjarpinjtë helmues

Me vallen e tyre gjakpirëse

Zbritën aty ku dallgët e detit

Me afsh puthin zallin e valtë

Dhe gjuanin helmin e tyre

Drejt mbi sytë e mi,

Mbi trupin tim,

Mbi shpirtin të djegur prush!Tek njerëzit u tubua

Shumë gjak i prishur

Vlon pa fije të turpit

Dhe shpërthen vend e pavend!Më derdhen mendime

Porsi uji kur merr valë

Në mundime shpirtërore

Nxitoj pas pulëbardhave

Në qiellin e hapur tek fluturojnë

Fluturimin e fundit mistik

Errësira e fundit qartë shihet

Unin tim e dhashë në përjetësi!Durrës, më 28. 09. 2012.
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Mon 1 Oct 2012 - 13:02
si gjithmon i mrekullueshem Zoti Hamza ...asht kenaqesi qe poezit e juaja bahen pjese e forumit ton no smoking


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 N
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 25 Jan 2013 - 10:48
Shkodrania shkruajti:si gjithmon i mrekullueshem Zoti Hamza ...asht kenaqesi qe poezit e juaja bahen pjese e forumit ton POEZI NGA XHELADIN HAMZA - Faqe 3 308101790E nderuara z. Shkodrania faleminderit për leximin tuaj të poezive të mia si dhe për pëlqim. Uroj të keni shëndet dhe lumturi në jetën tuaj.

Me sinqeritet më të madh

Xheladin HAMZA
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default HAPAT E MI

prej Fri 25 Jan 2013 - 10:56
Doli nga shtypi libri im i tretë i titulluar HAPAT E MI

Botues: “Max-Print “- PRIZREN
Redaktor: Artan ALMETA – INDRITI (Republika e Shqipërisë)

Recensent: Fahredin SHEHU – DADUSH

Lektore: Florida REXHA – PAÇARIZI

Perkujdesja artistike


ne kopertina:


Leutrim RAMA
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

prej Fri 25 Jan 2013 - 10:59
LEXOJ GUMËZHIMËN E VARGUT
Neve na shpaloset një kërkim permanent i qenësisë njerëzore nëpërmjet fjalës së bukur, në këtë rast fjalës artistike. Po të mos ishte poezia, si do të artikulohej Pathos-i i atij, i cili ka çka të thotë?, dhe thonë, se njeriu i mençur flet vetëm atëherë kur ka të thotë diçka domethënëse, në këtë rast vargëzimi fjalësh nuk duhet të pritet të thuhet diçka e mençur, por pikërisht dhimbja si dashuri dhe dashuria si dhembje, Pathosi dhe Erosi, dhe krejt në fund Catharsis- i, i cili përjetohet, respektivisht manifestohet përgjatë turbulencave jetësore ekzistenciale dhe ekzistencialiste, në fenomenologjinë e Jetës, ku nuk mohohet as identiteti kombëtar e as ai fetar, por qartazi artikulohen si vlerë dhe si barrë e rëndë.Njeriu sikur nuk ngopet së observuari nga brenda dhe jashtë, të fenomeneve, të cilat asnjëherë nuk e gjen shpjegimin as shkencor e as artistik, si; jeta, vdekja, dashuria, respekti, empatia etj.Ja se si e bën Hamza në këtë segment të mëdyshjes ekzistenciale në BOTË E ËNDËRRUAR

Me gjithë shpirt dëshirova
Të jetoj në botën
Të cilën ëndërroja,
Ose të mos e ëndërroj kurrë
Botën në të cilën jetoj...


Në poezinë PLAGË TË SHPIRTIT, vetëflijimi manifestohet si tendencë jo- materialiste dhe sublime e qenies njerëzore, njëherësh edhe aftësi për mbijetesë në botën e brishtë dhe ambient të jashtëm tejet agresiv.


...Derisa plagë të shpirtit
I arnoj me arna të këputura
Nga lëkura ime e tharë...


Leximi i shenjave të qiellit, jetës dhe gjithë shumësisë, që na rrethon paraqet një moment kontemplacioni, deri tek shuarja totale e mendimit, gjatë procesit meditativ, në të cilin arrihen unifikimi total.

Krejt në fillim shquhen të pamurit e këtyre shenjave, vogëlsia e njeriut karshi yjësive dhe dëshpërimi si pasojë. Në poezinë MEDITIM...Lexoj thellësinë qiellore!


Dhe në fund anksioziteti i secilit njeri, i cili lë trashëgimtar dhe krijuesi, i cili lë pajën si ART, kush do të meret me këtë, kush do t’i numëroj këto hapa dhe peripeci, si në vargjet në vijim nga poezia HAPAT E MI.Të gjithë bilbilat që desha
Para kohe në qiell fluturuan,
Rrebeshi i shiut gjurmët mi fshin
Kush do t’i numërojë hapat e mi?


Poezia e Xheladin Hamzës, paraqet edhe një mëtim kah artikulimi i tronditjeve shpirtërore për fenomenet, të cilat e preokupojnë secilin njeri. Ato, të cilat nuk shkruhen nga secili, apo edhe po të shkruhen nuk thuhen në këtë mënyrë, në mënyrën vetanake të Xheladin Hamzës. Rafinimi i fjalës së bukur ka fituar një pjekuri të dukshme dhe kur kështu thuhet, para se gjithash, kuptojmë një proces evolutiv në mprehjen më të madhe të kalemit dhe njomjen më të madhe të tij në ngjyrën me bojë gjaku.

Uroj që ky Varg të jetë stimul i fuqishëm për gjeneratat që vijnë në mënyrë, që të kultivohet tradita e vjershërimit patriotik dhe shpirtëror në të njëjtën kohë.

Fahredin Shehu

Prill, 2012

Rahovec.
Sponsored content

default Re: POEZI NGA XHELADIN HAMZA

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi