Shko poshtë
Mbresa
Mbresa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 13566
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kendej rrotull,,
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/04/2012

default Konfirmohet lidhja në mes gjenialitetit dhe çmendurisë

prej Wed 13 Jun 2012 - 20:12
Konfirmohet lidhja në mes gjenialitetit dhe çmendurisë F1_12gjenial-jpg1339533362
Hulumtimi i kryer në Suedi si rezultat ka treguar lidhjen në mes gjenialitetit dhe çmendurisë. Skizofrenia dhe çrregullimet bipolare janë më të shpeshta tek njerëzit kreativë dhe inteligjentë.Idenë e ka zhvilluar grupi i shkencëtarëve, të cilët po ashtu vuajnë nga ndonjë lloj i çrregullimit mental.

Kay Redfiels Jamison, nga shkolla e mjekësisë “Johns Hopkins”, e cila po ashtu vuan nga çrregullimi bipolar, ka treguar që testi i inteligjencës të cilin e kanë bërë gjashtëmbëdhjetëvjeçarët nga Suedia ka treguar që te fëmijët me inteligjencë të lartë ekzistojnë shumë shanse më të mëdha për zhvillimin e një prej çrregullimeve mentale.

“Rezultatet kanë treguar që personat, që janë të avancuar mentalisht me 16 vjet kanë katër herë shanse më të mëdha për të zhvilluar çrregullimin bipolar”, ka thënë Jamison.

Jamison tërë jetën ia ka kushtuar hulumtimit të çrregullimit bipolar, i cili i është diagnostikuar në pjekurinë e hershme, transmeton Daily Mail.

Piktori Van Gogh dhe autori Jack Kerouac ishin gjeni, por po ashtu kanë treguar tendenca edhe për vetëshkatërrim. Ajo që është e paqartë është pse qeniet njerëzore e kanë zhvilluar fare këtë karakteristikë.

“Ideja për “gjenitë problematikë” dhe “shkencëtarët e çmendur” ndoshta është diçka më shumë se vetëm thënie. Hulumtimet tregojnë që çrregullimi bipolar dhe skizofrenia janë të lidhura me kreativitetin e lartë dhe inteligjencën”, u tha në Panairin botëror të shkencës, të mbajtur në New York.


Kurre mos me krahaso me te tjeret sepse une jam thjesht une.respektoj ata qe me respektojne.me pelqejne shakate por jo ate qe prekin dhe ulin personalitetin tim.nuk me pelqen te luaj mendjenjat e te tjerve,dhe prandaj ne shumicen e rasteve i them gjerat troc,ashtu sic i ndjej me zemer dhe preferoj te mi thone dhe mua gjerat troc.nuk me pelqen te gjykoj jeten e te tjereve,por nuk lejoj te gjykojne as jeten timejam me mendimin qe duhet te bejme ne jete ate qena ben te lumtur.nuk dua tja di kush ka lek dhe kush nuk ka.urrej ata njerez qe mburren per pamjen e tyre dhe pasurine qe kane.shpesh here e fsheh merzitjen time.nuk jam perfekt dhe nuk dua njerez perfekt ne jeten time.nuk ndryshoj per asgje dhe asnjeri.kush me do me pranon keshtu si jam.

Dikush më pyeti: - Pse e ke kaq të vështirë t'i besosh njerëzve?
Iu përgjigja: -Po njerëzit, pse e kanë kaq të vështirë të mbajnë një premtim...?!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi