Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime.

prej Fri 22 Jun 2012 - 0:55
Sinonime quhen ato fjale qe kane kuptime te njejta a te peraferta Shembull:

Une e cmoj masen = Une e vleresoj masen
"Cmoj" dhe "vleresoj" jane sinonime.

Kurse ajo ku ti pa dashje ke gabuar, ka te beje me HOMONIMET , TE CILAT JANE FJALE QE KANE TE NJEJTEN PERBERJE SHKRONJORE POR KUPTIME TE NDRYSHME(jo te kunderta, sic jane antonimet ose te njejta sic jane sinonimet)

Folja "vesh" dhe emri "vesh" jane homonime midis tyre. Nje sinonim i foljes "vesh" eshte "mbath". NJje antonim i foljes "vesh" eshte "zhvesh".

TE TJERA HOMONIME:

Kisha(emer) - kisha(folje, koha e pakryer)
Qe(emer, numri shumes) - qe(folje, koha e kryer e thjeshte)

Shembull:vajze-cupe-goce-cike & ka dhe tre fjale te tjera
shapka-pantofla-lepitka
djale-cun-djalosh
Keto sa per nje ide se shembuj per sinonime ka shume.Edhe per antonimetKtu mudn ti postoni fjalet qe nuk dini kuptimin etyre ata/ato qe e din ju japin pergjigjen e duhurCa sqarime per gjuhedashesit tane te zellshem (mbani shenim):

Sinonimet: dy fjale te ndryshme qe kane kuptim te ngjashem.
Antonimet: dy fjale qe shprehin kuktpime te kunderta.
Homonimet: nje forme ka kuptime krejt te ndryshme.
Polisemia: ku nje fjale ka shume kuptime.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi