Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Çfarë na thotë në të vërtetë "intuita" jonë?

prej Thu 12 Jul 2012 - 15:39
Intuita....Parandjenja..Nje njohje direkte dhe teper e shpejte e gjerave qe ndonjehere nuk do te pyesi per arsyen dhe nuk ka nevoje per te!

A nuk eshte kjo lloj intuite qe udheheq zgjidhjet tona,qe na shtyn te veprojme,qe na afron me teper me nje person sesa me nje tjeter pa asnje lloj shkaku?
Kush eshte ky ze i brendshem,ky "gisht i vogel",qe na fryn ne vesh te verteten?
Sipas shume psikologeve....Intuicioni eshte sensi i 6 i cili ben lidhjen e 5 te tjerave.
Ajo nuk rezulton nga nje mendim po mesazhi qe ajo jep na duket teper bindes!
Nje forme inteligjence emocioni,instikti dhe krijimi.
I lidhur me hemisferen e djathte te trurit.."Karrige e imagjinacionit",intuicioni eshte ne shumicen e rasteve i keqtrajtuar nga edukata karteziene e cila i jep nje privilegj me te madh perdorimit te anes se majte te trurit....asaj te arsyes dhe llogjikes.

Intuita eshte e lidhur shume me besimin ne vetvete.

Parandjenja eshte nje dicka e lindur te cilen vetem personalitetet qe kane besim dhe qe jane te zotet e llogjikes,qe nuk kan frike dhe dyshime....vetem keta mund te lihen ne doren e saj dhe te udhehiqen.
Parandjenja nuk eshte thjesht nje deshire,eshte teper kokeforte.Momentin qe ajo vjen nuk te leshon me....
Eshte ky ze i brendshem qe mundohemi te zgjojme,ta kanalizojme dhe te gjejme strukturen e tij.
Eshte nje pergjegjesi e madhe te kesh intuite,ka shume njerez qe pretendojne dhe eshte mese e vertete qe ata arrijne te njohin natyren e dikujt thjesht me nje te pare,thjesht me nje te folur.
INtuicioni....parandjenja ekziston dhe eshte me i zhvilluar te disa njerez dhe me pak te te tjere...
Dikush pretendon qe ka nje kuptim psikologjik mbi tjetrin,e cila i lejon ti shikoje shpirtin thjesht vetem duke e pare!

Limitet e saj...

Intuita pozitive,nqs ne besojme ne intelektin e nje njeriu,mund ta ndihmoje kete person per ti bere zgjimin ose nje zhvillim me te tepert te tij.Ne rastin e kundert nje parandjenje negative mund te ndikoje ne nje sjellje,ti beje keq tjetrit dhe ta mbylli ne vetvete...ne nje te ashtuquajtur "guaske".
Ka njerez qe arrijne te shikojne dicka qe u ndodh ,arrije ta shikojne shume me pare,arrijne ta ndjejne....

Cfare eshte ky lloj sensi per ju?!
Si e shpjegoni dicka te tille?Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi